Van’daki depremde yaşamını yitiren gazeteci Toplama Emir’i ailesi anlattı

Van’birlikte 9 Son Teşrin 2011’da meydana mevrut 5,6 büyüklüğündeki ikinci depremde çöken Saraka Oteli’nde hayatını kaybeden Tuncelili gazeteci Çokluk Buyuru’in ailesi, vefatının 11’inci yıl dönümünde evlatlarını anlattı.

Anne Nurten Ferman, AA muhabirine, oğlu Toplama’in gazetecilik mesleğini çokça sevdiğini ve gelişigüzel yaştan insanla basit anlaşabildiğini söyledi.

Evladını kaybetmekten muhit iri dokunaklı çektiğini belirten Buyuru, şöyle konuştu:

“Ben oğlumu çok özlüyorum. Van depremi onu benden ayırdı. Hiç kimsenin kötülüğünü istemezdi ve herkesin birbiriyle mebzul geçinmesini istiyordu. Benimle beraber savaş veriyordu. Tığ çokça fukaralık da çektik ve ben çocuklarımı zor şartlarda büyüttüm. Tığ rastgele şeyi gördük. Amma Çokluk hiçbir devir dönüp bana ‘bizim hayatımız sebep böyle’ diye niteleyerek sormadı. O bana sonsuz avunç veriyordu. Aynı baba kadar evde kardeşlerine sahip çıkıyordu.”

Ağababa Mehmet Şanlı Demir bile oğlunun ceride satmakla çığır hayatına girişim attığını aktardı.

Ferman, Cem’in yaptığı haberlerle değişik ödüller aldığını rapor ederek, ” Herhangi Bir yıl ölüm yıldönümünde gazeteci arkadaşları bizi ziyarete geliyor. Onlarla beraber Çokluk ile ait anıları konuşuyoruz. Çokluk’in ölümü bizim üzere çok balaban kaybolma oldu ve sarsıntı yaşadık. Ben ve ailem halen o etkiyi yaşıyoruz.” dedi.

Toplama’in teyzesi Fatma Güler dahi yeğeninin ailesi ve akrabalarına çok baskısız olduğunu belirtti.

Yeğeniyle sonsuz düşün alışverişinde bulunduğunu belirten Güler, “Umum yeğenlerimi haddinden fazla seviyorum amma Çokluk’in yeri bende ayrımlı. Çokluk, gelişigüzel konuda dört dörtlük tıpkı insandı. Saygılıydı, dolma söylemezdi ve dürüstlüğünden hiçbir ahit ivaz vermedi.” diye konuştu.

Share: