Van’da ‘İlkokullarda Spor Dalı Yetişek Projesi’ başladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Yetişek Bakanlığı arasında imzalanan “İlkokullarda Spor Dalı Eğitimi” protokolü çerçevesinde Van’da 4. sınıflara müteveccih uygulamaya geçirilen proje, antrenörler eşliğinde başladı.

Van Gençlik ve Spor Müdürlüğü spor tesisleri ve okulların spor salonu ve spor alanlarında yapılan ve yapılacak eğitimlerde çocukların sporla buluşması ve toyluk döneminde üzücü alışkanlıklara bulaşmadan dosdoğru ayrımsız maltalık sürmesi ve geleceğin milli sporcularının yetiştirilmesi hedefleniyor. Van Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde 65 antrenörün fariza yapacağı projede, önceki etapta merkez ilçelerden 25 okuldan toplanmış 2 bin öğrenciye atletizm, badminton, basket, yumruk oyunu, bocce, cimnastik, dart, eskrim, ayak topu, futsal, güreş, el topu, judo, karate, kickboks, masa tenisi, muaythai, okçuluk, satranç, taekwondo, tenis, voleybol ve yüzme oluşmak üzere bütün 23 spor dalında eğitimler verilecek.

“İlkokullarda Spor Dalı Eğitimi” projesinin Van’da tahminî 20 okulda uygulanmaya başlandığını belirten Van Cahillik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, “Çocuklarımıza fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılarak, fiziksel ve zihinsel kapasitelerinin geliştirilmesi, spor kültürünün oluşturulması ve spor vasıtasıyla öğrencilerin toplumsal hayata katılımlarının artırılması için ilkokullarda hayata geçilen proje bünyesinde antrenörlerimiz eşliğinde eğitimlerimize başladık. İlkokulda okuyan beherglas öğrencimizin, çıkışlı olana kadar bire bir spor branşını tanıması, öğrenmesi ve bu yeteneklerini geliştirmesi genişlik şişman hedeflerimizden biridir. Bizlerde yıl boyunca devam edecek projede okullarımızı görüşme ederek öğrencilerimiz ile ayrımsız araya geleceğiz. Çalışmalarını durumunda inceleyerek gelişimlerini yakından takip edeceğiz. İnşallah bu proje sebebiyle yıpranmamış yetenekler bile keşfedilerek devlet sporuna nazik ayrımsız katkı sağlanmış olacaktır. Bu kalp ve düşüncelerle ilimizde bir nice spor projesi ile gelişigüzel bu projemizin birlikte hayata geçmesinde bizlerden hiçbir ant desteklerini esirgemeyen özellikle Valimiz Şair Balcı’ya ve bu projenin sahadaki mimarları olan zer antrenörlerimize çokça teşekkürname ediyorum” şeklinde konuştu. – VAN

Share: