Van, Hakkari ve Muş’ta “Milli Ağaçlandırma Haset”nde binlerce direk dikildi

Van, Hakkari ve Muş’ta “Milli Ağaçlandırma Günü” kapsamında binlerce rekiz dikimi gerçekleştirildi.

Van’da Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) yerleşkesinde düzenlenen etkinlikte 40 bin fidan dikildi.

Ilbay ve Büyükşehir Belediyesi Başbuğ Vekili Şair Balcı, kentte değişik tür sonuç ve bezek ağaçlarının meydan aldığı dikmelik oluşturacaklarını söyledi.

Bu fidanları ati sene toprakla buluşturacaklarını tamlayan Balcı, şunları kaydetti:

“Van’ın anılmış kayısısını, elmasını, cevizini, eriğini dikilebilecek herhangi bir yere dikeceğiz. Van’ın ağaç varlığını artırmak için haddinden fazla çalışacağız. Bu bölgeye teferruat irfan, selen bihaber insanların eğitimine yardım sağlayan YYÜ’dahi çokça evire çevire icraat yapılıyor. Demincek da üniversitemizin 40. bünye sene dönümü zımnında 40 bin fidan dikilecek. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünde de 100 bin fidanı valiliğimiz, büyükşehir belediyemiz ve üniversitemizle gelişigüzel darülfünun kampüsüne dikeceğiz.”

Hakkari

Sümbül Mahallesi’ndeki Şehir Ormanı bölgesinde planlı etkinlikte ayrımsız müşavere yapan Vali ve Şehremaneti Başkan Vekili İdris Akbıyık, eksiksiz amme kuruluşları, sivil topluluk kuruluşu ve vatandaşların katılımı ile “Türkiye Yüzyılı”na ulama için Hakkari yerine bir çağ vereceklerini söyledi.

Gelecek nesillere elan yeşil ayrımsız Hakkari tasarruf etmek istediklerini tamlayan Akbıyık, şunları kaydetti:

“Bu kampanya çerçevesinde elimizden geldiği büyüklüğünde Hakkari’mizin bu güzelce dağlarını daha dahi güzelleştirmek üzere direk dikeceğiz. Elan yeşil benzeri Hakkari amacıyla körpe güzel olsun. Türkiye Yüzyılı’na ulama, geleceğe koku üzere bizler birlikte buradayız.”

Konuşmaların peşi sıra Akbıyık, tören düzeni üyeleri, er, polis güçleri ve vatandaşlar 45 bin fidanı toprakla buluşturdu.

Programa, Ilbay Yardımcısı Mustafa Berat Kasımoğlu, İl Bitirmiş Komutanı Ferik Ateşin Hâkim, İl Inanma Müdürü Namazlar Mete Pınar, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, çekicilik amirleri, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Muş

Muş 112 Ivedili Davet Merkezi bahçesinde düzenlenen izlence, içtinap etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Ilbay İlker Gündüzöz, yıllardır yapılan ağaçlandırma ve yeşillendirme faaliyetlerine 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü ile büyük ayrımsız ivme kazandırıldığını belirtti.

Bu programların gelenekselleştiğini anlatan Gündüzöz, “Hakeza devam edersek henüz yeşil benzeri Türkiye ve Muş’la karşılaşacağız. Yapacağımız her molekül dünyamız ve sevgili gençlerimiz, yavrularımız için haddinden fazla mefret yatırımlardır. 15 bin sayı fidan dikimi yapılacak. Tığ kökü olan tıpkı medeniyetin mensuplarıyız. Devletimiz da anca eskimemiş bire bir fehamet değildir. Asırlardır Anadolu’de şevket organizasyonu olan milletiz. Tanrı şimdiden hayrınızı kabul etsin. Bu organizasyonda emeği güzeşte herkese teşekkür ediyorum.” diyerek konuştu.

Konuşmaların arkası sıra fidan dikiminin gerçekleştirildiği programa İl Açıkgöz Komutanı Miralay Mehmet Son Teşrin Evliya, Uray Başkan Vekili Muhterem Bozkurt, Vali Yardımcıları, Emniyet Müdürü Açık Deniz Kaloğlu, Orman İşletme Müdürü Zekâ Çelik, hava Müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Share: