Vali Köşger: “İzmir İktisat Kurultay Binası 17 Şubat’a yetişecek”

17 Gücük Ay 1923’te toplanan İzmir İktisat Kongresine karı sahipliği yapan ve 1979 yılında yıkılan binanın, yeniden aslına uygun bir şekilde yapılmasına yönelik çalışmalar cümle hızıyla bitmeme ederken, inşaat alanında incelemelerde mevcut İzmir Valisi Güç Selim Köşger, “17 Gücük Ay’a eklemek amacıyla bütün detayları düşünerek çalışıyoruz. Dışı 100 yıl geçmiş kabilinden olacak. İçi ise gündeş ve son teknolojiyle nesir edilecek” dedi.

Yeni Türkiye’nin ekonomi politikasını yakalamak için, 17 Gücük Ay 1923’te Mustafa Kemal Atatürk başkanlığında toplanan İzmir İktisat Kongresine familya sahipliği eden yapı, 1979 yılında dönemin şehremini marifetiyle tescillenme aşamasındayken yıkılmıştı. Binanın bulunduğu düzlük ince yıllar park ve bir şekilde kullanırken, İzmir Valisi Ağır Tamam Köşger, binanın yeniden aslına uygun tıpkısı şekilde yapılmasına yönelik emir vermiş ve icraat başlatılmıştı.

İzmir İktisat Kongre binasının baştan İzmir’e kazandırılmasına müteveccih çalışmalar ise devam ediyor. Binanın inşaatı ahit geçtikçe yükselirken, ekipler, 17 Gücük Ay 1923’te toplanan kongrenin 17 Küçük Ay 2023 yılında açılması üzere pahal ayrımsız ceht harcıyor.

“Kongre binası 17 Şubat’a yetişecek”

Öte yandan İzmir Valisi Zor Hak Köşger, yapım alanında incelemelerde bulundu. Alanın kongrenin ruhuna yakışmayacak biçimde kullanılmasının İzmirlilerin gönlünde tıpkı keskin olduğunu tamlayan Köşger, bakir binanın 17 Gücük Ay’a yetişeceğini söyledi.

Çalışmalarla ilişik sonuç genişlik üzerine değerlendirmelerde mevcut İzmir Valisi Yavuz Gerçek Köşger, “Osmanlı Bankası deposu namına adlandırılan bina, cumhuriyet altını daha ilan edilmeden, bağımsızlığın teminini ardı sıra, üs bağımsızlığın işlek ekonomiyle türlü olacağı düşüncesiyle planlı ekonomi kongresine ev sahipliği yapmıştır. Ülkenin yeniden inşasının yaşandığı print günlerde vatanın birçok ülke ve ilçesinden bin 135 ajan, Atatürk’ün önderliğinde İzmir’e mevrut ve o güç şartlarda I. İktisat Kongresini gerçekleştirmiştir. Kongrede, konuşu kurtuluşun ulusal soylu erki yapıya geçişle sağlanabileceği özellikle koyulmak için birçok değişmeyen alınmıştır” dedi.

“Arazide Osmanlı dönemine ilgilendiren kalıntıların bulundu, asar siper altına makbuz”

Vali Köşger, “İzmir üzere ekonomi kongresinin öneminin farkındayız ve bunu her fırsatta dile getirdik. Kimsenin aklında yokken konuyu değişik bir yönüyle gündeme taşıdık. Birinci aşamada arazinin sahibini bulduk ve ikna ederek, 14 April 2022 bakımından arsayı sahibinden satın aldık ve çalışmalara başladık. İkinci kadem ise buradaki kazı bilimsel alanın kazılması oldu. Burası kazı bilimsel bilgilere bakarak İzmir’in bağırsak limanı, zımnında Osmanlı döneminde doldurulmuş ayrımsız alan. Arazide Osmanlı dönemine ilişkin kalıntıların bulunması üstüne mukteza hafriyat çalışmaları yapıldı ve bulunan asar koruma altına makbuz. Sonrasında ise binanın sakat görsellerinden faydalanılarak aslına uygun şekilde düz yazı edilmesi için çalışmalara yordam verdik” ifadelerini kullandı.

“İktisat Kongresinin 100. yılında İzmir bu salonda şişman tıpkı toplantıya ocak sahipliği yapacak”

Ilbay Köşger, binanın dışının 100 yıl önceki gibi olacağını, içinin ise çağdaş ve sonuç teknolojiyle düz yazı edileceğini tabir etti. Kongrelerin bu binada yapılacağını anlatım fail Yavuz Yakınlarında Köşger, “Binaya girenler, tarihi atmosferi yaşayacak. 2 kıvrım, 15 metre yüksekliğinde ve 6 bin 500 metrekare yapım alanına ehil olacak binada, 750 kişilik konferans salonunun yanı sıra, 6 sayı derinti salonu ile değişik çalışmalara familya sahipliği yapacak işporta alanları saha matlup. Destek kattaki dinlenmelik alanında ise çatı anne kazısından çıkan buluntular sergilenecek. İktisat Kongresinin 100. yılında İzmir bu salonda şişman bir toplantıya karı sahipliği yapacak. İzmir’imizin önde gelen kültür varlıklarından biri olan İzmir İktisat Kongresi binası çıktı anılarda kalmayacak. İnşa süreci bir anda ilerliyor. İnşallah yeni kongre binamızı küçük ay ayına yetiştireceğiz. Sonrasında dahi Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından organize edilecek çokça uluslu tıpkı kongre ile açılışını yapacağız. Cumhuriyetimizin geçmiş yüzyılı ve ülkemizin geldiği noktanın değerlendirileceği, bunun yanı sıra ikinci yüzyılla ait birlikte vizyonun ortaya konulacağı kongrede, bu konuda yürütülecek çalıştaylar üzerine bile çalışmalar yapılacak. 100. yılda, İzmirlilerin özlemini çektiği İktisat Kongresi binamızın açılışını gururla ve balaban memnuniyetle gerçekleştireceğiz” diye konuştu. – İZMİR

Share: