Vahapoğlu: “Bursa ‘Kalite Şehri’ unvanıyla anılmalı”

MHP Bursa Saylav Dr. Mustafa Hidayet Vahapoğlu, TBMM’den Türkiye’nin alım kaynağı, sayısız ilklerin ve enlerin öncüsü Bursa’nın “Ayraç Kent-Kalite Şehri” unvanıyla anılması çağrısı yaptı.

Bir süredir Nitelik Birliği’nin öncülüğündeki sivil topluluk kuruluşlarının, patika örgütlerinin ve orgazm önderlerinin başlattığı, “Bursa Kalite Şehri Unvanıyla Anılmalı” kampanyasına, MHP Bursa Saylav Dr. Mustafa Hidayet Vahapoğlu’ndan diri bire bir destek geldi. TBMM Milli Defans Komisyonu ile Asayiş ve İstihbarat Komisyonu Üyesi Saylav Dr. Vahapoğlu, şehrin bu talebini Gazi Meclis’te dile getirdi. Genel kurul kürsüsünden gündem dışı ayrımsız müşavere özne Milletvekili Vahapoğlu, sözlerine Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki terör eylemini, eylemin arkasındaki örgütü ve bu örgüte ovaya inik tamlık uzantılarıyla gelişigüzel seviyede destek veren siyasi parti ve devletleri lanetleyerek başladı. Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlara yağmur, yaralılara bile acil şifalar diledi.

Işaret ve nitelik şehri Bursa’mızın tarihi, toplumsal, kültürel ve ekonomik açıdan şanlı olduğuna özen çekici Vahapoğlu, şöyle devam etti:

“Karacahisar-Yenişehir- İznik ve Bursa, Osmanlı Devleti’nin ilk başkentleridir ve bilcümle 130 yıl başkentliğini yapmıştır. İstanbul’un ve Balkanların fethi Bursa’üstelik planlanmıştır. Türk Milleti’nin ‘Manevi Başkenti’ adına tanımlanan yegâne site Bursa’dır ve bu tanımlama Atatürk eliyle yapılmıştır. Çanakkale Savaşlarında 4 bin 737 şehidimiz ile yeryüzü çokça martir veren ildir. 1502 yılında, II. Beyazıt döneminde Kanunname-i İhtisab-ı Bursa (TSE, bu standardı üç dilde yayınlamış, aslı Topkapı Giden Kütüphanesi’nde sergilenmektedir) ile dünyada ilk defa belediye hizmet standartları ve tüketiciyi himaye kanunu Bursa’mızda uygulanmıştır. Osmanlı Devleti’nin ilkleri ‘Kalite Şehri Bursa’mızdadır. Osmanlı’nın önce mihman eserleri Bursa’da nesir edilmiştir. Osmanlı’nın önceki parası, Bursa Darphanelerinde basılmıştır. Osmanlı’nın evvel hastanesi 1394 yılında yapılan Saika Darüşşifasıdır. Osmanlı’nın ilk yalancılık ve binicilik spor alanı Bursa’dadır. hayal oyunu Orhan Gazi Döneminde Bursa toprakları üstünde doğmuştur. Osmanlı’nın önce ve bir tane ipekçilik okulu Bursa’üstelik açılmıştır. Osmanlı çinisi ilk defa İznik’te üretilmiştir.”

“Osmanlı’nın önceki Bedesteni (ilişkin çarşı) Yıldırım Beyazıt aracılığıyla Bursa’da yaptırılmıştır. İlk yün, iğ ve ipek dokumacılığı Üçkuzular Tekkesi’nde kurulan makineler ile yapılmıştır” diyen Vahapoğlu, şöyle bitmeme etti;

“Osmanlı’nın önceki medresesi Orhaniye Medreseleri 1331 yılında Orhangazi eliyle yaptırılmıştır. Osmanlı’nın geçmiş kağıt istihsal tesisi, ilk ipek fabrikası, önce krom madeni, bellik site Bursa’mızda hayata geçirilmiştir. İlk Modern Temsil Ahmet Vefik Kâmil eliyle Bursa’bile açılmıştır. Mevlit Süleyman Çelebi vasıtasıyla Bursa’de yazılmıştır. Dünya’üstelik müziğin haremlik etmediği eşsiz el danslarından biri olan ‘Kılıç-Kalkan’ oyunu Bursa’mızın kültür değeridir. Dünya’nın evvel çarşılı köprüsü Irgandı köprüsüdür ve halen ayaktadır. Hemen Osmanlı Devleti döneminde değil Cumhuriyet Altını döneminde da ‘Kalite Şehri Bursa’ olmaya devam etmiştir.”

Bursa’nın cumhuriyet altını dönemindeki ilklerine dahi dikkati çeken Milletvekili Vahapoğlu, ” Türkiye Cumhuriyeti, Milli Mücadele’nin önceki diplomatik zaferini Mudanya ilçemizde taçlandırmıştır. Türkiye’deki ilk meslek bağışı Bursa’birlikte yapılmıştır. Türkiye’nin önce kız patika lisesi (Necatibey) Bursa’dadır. İlk Türk Operası Nesteren, Bursalı hemşerimiz kompozitör Mehmet Baha Leopar yoluyla bestelenmiştir. Türkiye’nin geçmiş ski ve dağcılık kulübü Bursa Dağcılık Kulübüdür. Türkiye’nin geçmiş dokuma kongresi Bursa’birlikte gerçekleştirilmiştir. İlk Sunğipek fabrikası, önceki çamaşır ve karışık makine fabrikası, önce domestik tramvay ve bisiklet üretimi, ilk tevhit sanayi bölgesi, evvel efsanevi hastanesi, geçmiş teleferik hattı, Türkiye’deki evvel arsıulusal ski yarışları, önceki festival ve milli fuar organizasyonu, geçmiş şehirlerarası yolculu otobüs seferi Bursa- Bilecik ortada yapılmıştır” dedi.

“İlk posta Türk otomotiv endüstrisinde silindir bloklar, aks ve diferansiyellerin üretimi Bursa’üstelik yapıldı. Türkiye’nin geçmiş elektrikli makine fabrikası Gemlik’te açılmıştır” vurgusuyla MHP Bursa Mebus Dr. Vahapoğlu, sözlerini şöyle noktaladı:

“İlk Avrupa Şehri unvanı olan site Bursa’dır. 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Unvanı da Bursa’mızdadır. İlk Sivil Cumhurbaşkanı Şevket Bayar Bursalıdır. Dünya’daki evvel avrat cidal pilotu Sabiha Gökçen Bursalıdır. ‘Bursa’ buyurmak ‘yenilik’ demektir, ‘teknoloji’ demektir, ‘inovasyon’ demektir, ‘firez’ demektir. ‘Bursa’ buyurmak hayattır, tabiattır. Bursa yeşildir, beyazdır. Bursa Kamer Vazıh Aldatma Bayrağın ta kendisidir. Türkiye’nin gurur kaynağı, sayımsız ilklerin ve enlerin öncüsü Bursa’mızın, Ayraç Site Bursa, Nitelik Şehri Bursa adına anılması hakkın teslimi olacaktır. ‘Bursa büyürse Türkiye büyür, Bursa çağ alırsa Türkiye soluk alır.” – BURSA

Share: