UZMANINDAN UYARI: ÇOCUĞUNUZ TELEVİZYONUN SESİNİ ÇOK AÇIYORSA DİKKAT

TÜİK’in yaptığı akıbet çalışmalara bakarak Türkiye’deki 2-14 gözyaşı grubu arasındaki çocuklarda yüzdelik 2 oranında işitme kaybı tespit edildi. Çocukluk çağında ortaya çıkan işitme kayıplarının yetişkinlerde oluşan işitme kayıplarından daha aşkın ehemmiyet bildirme ettiğini söyleyen Kulak Koku Alma Organı Geçit Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mehmet İlhan Delice, televizyonun sesini gereğinden aşkın açan evet de televizyona haddinden fazla andıran çocuklarda işitme kaybının olabileceğini belirterek aileleri bu konuda uyardı.

Çocukların yetişkinler kadar kendilerinde sem kaybı olduğunu fark edemeyebileceklerini bu nedenle çocukluktaki işitme kayıplarının sıklıkla gözden kaçtığını söyleyen Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Kulak Koku Alma Organı Geçit Hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Mehmet İlhan Delice ‘Özellikle çocukluk çağında itidalli kulakta nakit birikimine merbut işitme kayıplarını sıklıkla görüyoruz. Çocuklarda dört yaşına büyüklüğünde yüzdelik 90 oranında bildirme bir iki tıpkı kez kulakta likit birikimi ve yangı durumu oluyor. Buna bağlı da sema kayıpları meydana geliyor. Bunların çoğu eğreti olurken yüzdelik 25 kadarı ciddilik yer ediyor’ dedi.

‘ÇOCUK BENİM KULAĞIM BIR IKI DUYUYOR GİBİ BİR ŞİKAYETİ BELİRTMEYECEKTİR’

Ailelerin çocuklardaki sema kaybının varlığını ayırt edemeyebileceğine bel eden Doç. Dr. Mehmet İlhan Mecnunca, ‘Çocuk benim kulağım bir iki duyuyor üzere benzeri şikayeti belirtmeyeceği üzere ailelerin çocukların davranışları üstüne açıkgöz olması gerekir’ dedi.

Çocukta kulak ağrısı, elem ya üstelik ayrıksı bire bir şikayet olmadığı zaman işitme kaybının gözden kaçmasının oldukça mümkün olduğunu dile getiren Doç. Dr. İlhan Şahin, çocuklarda münebbih olabilecek davranışlarla ait şunları anlattı:

‘En makro belirtilerden biri araç gelişiminin vahim olmasıdır. Çocuğun 1 yaşından sonradan beklenildiği kabilinden çabuk benzeri şekilde söz öğrenememesi, 2 yaşına geldiğinde tekmil kurmaya başlamaması gibi belirtiler aileleri araştırmaya irsal etmeli. Bunun yanında çocukların curcunalı ortamlarda evet birlikte ev ortamlarındaki fısıltılı konuşmaları algılayamaması, kelimeleri falsolu anlaması, konuşmaları ayırt etmekte zorlanması sem kaybı yönünden bizi uyarmalı. Meslek çağı çocuklarında ise toplumsal elektrik dediğimiz çocuğun arkadaşlarıyla yeterince bildirişim kurmaması, sohbet etmemesi, derse katılımının az olması, öğrenme güçlüğü yaşaması üzere belirtiler dahi işitme kaybı belirtisi olabilir.’

ERKEN EVREDE TEDAVİ EDİLMEYEN İŞİTME KAYIPLARI KALICI HASAR BIRAKABİLİR

Ciddi olan sem kayıplarının erken tedavi edilmezse sürekli olabileceğine özen calip Doç. Dr. Delimsirek, ayrımsız zamanda çocukta, kulak zarında yıkılma, kist gelişimi ve kronik iltihaplanmalar üzere gitgide cerrahi müdahale gerektirecek sakil durumların ortaya çıkabileceğini belirtti. Dolayısıyla er dönemde yapılan tedaviyle bir nice tehlikeli zararın önüne geçebildiklerini belirten Doç. Dr. Mehmet İlhan Delimsirek, konuyla ilişik aşağıdaki bilgileri verdi:

‘Küçük yaştaki çocuklarda arz balaban mesele kalıcı yerine müzakere geriliğinin ortaya çıkmasıdır. Bunun dışında telafisi gibi olmayan elan pahal tıbbi sorunlarla karşılaşılabilir. Erken dönemde sem kaybını yakalayıp tedavi ettiğimizde çocuk yaşıtlarından kafasız kalmışsa dahi yetişmesi henüz niteliksiz oluyor. Geç teşhislerde bu farkı kapatamayabiliyoruz. Şalter ve zekâ gelişiminde ortaya çıkabilecek sorunların yanı sıra cerrahi gerektirecek durumlarla birlikte karşılaşılabiliyor. Tedavinin yarar edemediği durumlarda ise kollar sem cihazı yutmak zorunda kalabiliyor.’

İŞİTME KAYBININ ÖNÜNE GEÇEBİLMEK İÇİN AİLELER NELER YAPMALI?

Doç. Dr. Mehmet İlhan Mecnunca, er yaşta işitme kaybının önüne geçebilmek için yapılması gerekenlerle ilişik üstelik aileleri şöyle uyardı:

‘Sık teneffüs yolu enfeksiyonu geçirme, geniz hitit ve bademcik büyümesi, alerjik dumağı, sigara dumanına maruz kalması, düşük hijyen kabilinden hâller kulakta likit birikme riskini artırıyor. Elan kıytırık çocuklarda da biberon kullanımı buna sebep olabiliyor. Bu nedenle aşağı çocukları düz yatırarak biberonla beslememe, asla sigara dumanına maruz bırakmama, alerji, geniz eti ve bademcik büyümesi varsa tedavilerinin gerçekleştirilmesi kadar konularda ailelerin titiz olması haddinden fazla kocaman.’

İşitme kayıplarının özellikle 7-8 yaşa kadar sık görüldüğünün bilinmesi gerektiğinin altını çizen Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Kulak Burun Argıt Hastalıkları uzmanı Doç. Dr. İlhan Mecnunca, sözlerini şöyle tamamladı:

‘Çocuk eğer fısıltılı konuşmaları duyamıyor, göstergeç izlerken sesini çok açıyor ya de televizyona çokça yaklaşıyorsa, bir madde söylediğinizde ne olduğunu yekpare anlamıyor veya hatalı anlıyorsa bu tuhaf durumlarda aileler çocuklarında işitme kaybı olabileceğini unutmamalılar. Her çocuğa rutin istikşaf önermesek de en ufak ayrımsız şüphede kulak kibir geçit muayenesi ve sem değerlendirmesi yapılmalı.’Share: