Uzmanından enfeksiyon açıklaması: “Pestil sayısında aheste bire bir çoğalma oldu”

– Uzmanından enfeksiyon açıklaması: “Marazlı sayısında vahim tıpkı artım oldu”

“2 yıldır haddinden fazla izole yaşamlar sürüyorduk, muafiyet sistemimiz bozuk günleri unuttu”

Enfeksiyonlara cebin dolgun alanlarda “maske” uyarısı

“Hiçbir deva ya dahi gıda takviyesi bağışıklığı güçlendirecek kadar birebir değil”

İSTANBUL – Havaların soğumasıyla art teneffüs yolu hastalıklarında artma yaşanırken İstanbul Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Ansızın Didem Sarı, “Yaklaşık 2 yıldır çok izole yaşamlar sürüyorduk, bağışıklık sistemimiz eski o güzelce günleri unuttu. Enfeksiyonlar kayırıcı üstteki bindiği için süper enfeksiyon demeye başladık. Hem enfeksiyon hastalıkları polikliniği hem acil servisimize başvuran rahatsız sayısında korkulu benzeri artma oldu. Dolgun yerlere girerken, otobüse, metrobüse binerken gerçekli maske takmamız geçişsiz. Tek deva evet bile besin takviyesi bağışıklığı güçlendirecek büyüklüğünde uygun değil” dedi.

Covid-19 ile mücadelede hikâye sayıları düşüşteyken sonuç günlerde solunum yolu enfeksiyonlarında artım olduğu ifade ediliyor. Öksürük, dağ, boğaz ağrısı, halsizlik, başlangıç ağrısı üzere şikayetlerle haddinden fazla sayıda vatandaş hastanelerin poliklinik ve ivedili servislerine başvururken uzmanlar enflüanza (influenza) başta tutmak üzere RSV, Covid-19, metapnömovirüs ile rinovirüslerin benzer şikayetlere hastalık olduğunu belirtiyor. İstanbul Terbiye ve Araştırma Hastanesi Baştabip Yardımcısı ve Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Nagehan Didem Soluk bile vatandaşlara uyarılarda bulundu. Dr. Solgun, cıvıl cıvıl alanlarda peçe ve mesafeden vazgeçilmemesi gerektiğine ilgi çekerken, enfeksiyonların sıkışık geldiği tıpkısı sürecin yaşandığını anlattı.

“Semptomlar çokça tafsilatlı müddet bitmeme ediyor”

Solunum yolu enfeksiyonlarına yönelik değerlendirmelerde bulunan İstanbul Terbiye ve Araştırı Hastanesi Başdoktor Yardımcısı, Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Fücceten Didem Solgun, “Alışılagelen şartlarda beklediğimiz benzeri husus, kış mevsimi geldi. Ilişkin alanlarda deniz arttı. Kestirmece 2 yıldır haddinden fazla izole yaşamlar sürüyorduk, buna tutkun adına birlikte muafiyet sistemimiz bozuk o fena hâlde günleri unuttu. Normalde bağışıklık sistemi mikroplara karşı ufak dozlarla karşılaştıkça 1-2 günce hafif şikayetlerle atlatırken bu 2 yıldır maç oranımız bağan olduğu üzere henüz eskilere kesilmek zorunda kalıyor. Dolayısıyla hastaların semptomları şu anda henüz tafsilatlı sürüyor. Klinik sakil seyretmiyor amma sürekli tekrarlayan öksürük, halsizlik tıpkısı sızıltı vahi arada bir kırıcı, kırıklık bitmeme ediyor. Hassaten arka üstte bindiği üzere bu enfeksiyonlar süper enfeksiyon demeye başladık. Normalde influenza, enflüanza başlayıp 3-5 günde geçe demin onun üzerine apayrı bir virüs elan biniyor ve bu semptomlar haddinden fazla ayrıntılı süre devam ediyor. Hassaten aynı eve girdiği devir mesafe ara herkesi geziyor. Normal şartlarda influenza dediğimiz şeyin peşine daha kısık tıpkısı enfeksiyon beklemezken şu anda influenzanın peşine RSV, nörovirüs, metapnömovirüs arka arkaya, vaktiyle bu büyüklüğünde yorucu gösterişli geçirmezken sıkışık bitmeme ediyor” diyerek konuştu.

“Poliklinik ve acile başvuran sayrı sayısında güç tıpkısı artım oldu”

Covid-19 salgına ilgili konuşan ve havaların soğumasıyla enfeksiyon şikayetiyle yapılan başvuruların arttığını anlatan Dr. Nagihan Didem Soluk, “Şu anda varyantlar strateji ediliyor, mecmu dünyada varyantlar takip ediliyor. Yakın dönemde Covid nedeniyle yatış oranımız bati şekilde azaldı. Covid’e ilişkin ölümlerimiz azaldı zira kısık bire bir aşılama oranını yakaladık ama maatteessüf maske ve mesafeyi unuttuk. Şu anki süper enfeksiyon dalgasının yayılmasının sebebi; 2 yıldır maskeyle yatıp kalkerken şu anda sunu azından neşeli ortamlara girerken maskemizi unutmadan yanımızda taşımamız lazım. Hem enfeksiyon hastalıkları polikliniği hem ivedi servisimize başvuran sayrı sayısında kısık bire bir artım oldu. Hem yavru hastalıkları hem kebir acilimizde eşhas Covid’den çokça korktukları için alelhusus Covid polikliniğine başvuruyor. Biz hala pandemi polikliniğimizi ayrı çalıştırmaya devam ediyoruz. Ama aldığımız PCR’ların yüzdelik 80’i antrparantez 90’ı menfi çıkıyor. Kişiler Covid’den gergin oldukları için her nev semptomu şu anda Covid’e bağlıyorlar. 65 yaş üstü eşhas ve süreğen hastalığı olan vatandaşlarımızın enflüanza aşılarını gerçeklenmiş yaptırmaları lazım” dedi.

“Tek çare evet de azık takviyesi bağışıklığı güçlendirecek büyüklüğünde birebir değil”

Öğrencilerin terbiye hayatlarının esenlikle ilerleyebilmesi amacıyla okullarda hijyen ve havalandırma çalışmalarının koca olduğuna dikkat çekici Dr. Sarı, “Yapabileceğimiz şey; sıkça sınıflarımızı havalandırmak, çocuklarımız eğer hastaysa art teneffüs yolu bulguları, öksürük, aksırma, ateşleri varsa 1-2 periyot okula göndermemek, bol mübarek tatil etmelerini sağlamak, hazır para tüketimini yükseltmek gerek. Covid’in başında bile bolca C ve D vitamini dercetmek kadar şeyler yaptık amma bunların hiçbiri enstantane yerine muafiyet sistemini aktive etmiyor. Şişman yerlere girerken, hastaneye, acil servise giderken evet birlikte otobüse, metrobüse binerken muhakkak peçe takmamız geçişsiz. Maske ve aleniyet bibi kebir, teneffüs yoluyla bulaşıcı tüm virüsler üzere geçerli. Hiçbir derman evet üstelik azık takviyesi bağışıklığı güçlendirecek büyüklüğünde uygun değil” ifadelerini kullandı.

Share: