Uzmanı uyardı: “Günde 2 fincandan aşkın bitki çayı tüketilmemeli”

Uzmanı uyardı: “Günde 2 fincandan aşkın nebat çayı tüketilmemeli”

CIVIL CIVIL – Kalaba Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Karı Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bağımsız Milletvekili Enginyurt, “Vatandaşlarımız sık sık bitki çayları ve nebati mahsulat tüketmekte. Bunları haddinden fazla aşkın tüketmenin bire bir faydası namevcut başkaca zararı var. Günde 2 fincandan fazla bitki çayı ve bitkisel nişane tüketmeyi kesinlikle önermiyorum” dedi.

Türkiye’bile mevsim geçişleri ile alay malay sakıt gelgel sıcaklıkları, grip hastalıklarının sayısını arttırdı. Uzmanlar, özellikle ilk teşrin ile mayıs ayları beyninde gribal enfeksiyonların çoğalma gösterdiğini belirterek, insanların Kovid-19 pandemisinde olduğu kadar kurallara uyması gerektiğini, hele kovid-19 hastalığı tedavisi mütemmim kişilerin ‘kronik hasta’ olarak adlandırıldığından grip aşılarını yaptırmaları uyarısında bulundu.

Grip olan insanların müfit olacağını fikren çok aşkın nebat çayı ve nebati mahsulat tükettiğini söyleyen uzmanların, bunun vücutta zarara kez açabileceğine dikkat çekti.

“Pandemide aldığımız önlemler zımnında gribe olan direncimiz azaldı”

Prof. Dr. Müstakil Enginyurt, Türkiye coğrafyasının eylül-mayıs ayaları beyninde grip açısından riskli benzeri coğrafyada olduğunu belirterek, bu aylarda korunmaya özen gösterilmesi gerektiğini aktardı. Bu yıl gribin okkalı geçtiğini kaydeden Enginyurt, “Bu yıl gribin okkalı olmasının sebebi şu; biz kısaca 2 buçuk sene pandemi süreci geçirdik ve o dönme süresince toplum kendisine kendimizi çok koruduk, sağlığımıza ve hijyene özen ettik. Bağımlı beraber peçe taktığımız amacıyla enflüanza virüsü ile da karşılaşmadık. Fakat daha çok maskele daha çok ve rahat benzeri şekilde rastgele tarafta dolaşabiliyoruz. Bu, 2 buçuk almanak dönemde vücudumuzun grip virüsüne karşı bağışıklığı birlikte azalmış oldu ve kâin virüs bizde daha tehlikeli seyretmeye başladı.

“Riskli alanlarda maske kullanmaya devam etmeliyiz”

“Bu yıl maskeler çıktıktan sonradan kovid-19 virüsünden çok farklı olmadan önlemlerimizi almalıyız” diyen Enginyurt, “Toplu yerlere girerken temas ant maskeyi öneriyoruz. hıfzıssıhha ve tagaddi ile hazır para tüketimine önem göstermeliyiz. Hele öğrenciler sabah kahvaltısını yapmadan okular gitmesinler. Cisim direnci beslenme ile haddinden fazla ilişkin” şeklinde konuştu.

“Yararlı diye içilen nebat çayları dokuncalı tür”

Prof. Dr. Bağımsız Milletvekili Enginyurt, grip olan insanların çok fazla bitki çayı içmemesi gerektiğini, olumsuz halde zararlı olabileceğini anlatım ederek, “Vatandaşlarımız sık sık bitki çayları ve bitkisel mahsulat tüketmekte. Bunları çokça aşkın tüketmenin benzeri faydası namevcut ayrıca zararı var. Günde 2 fincandan çok bitki çayı ve bitkisel im tüketmeyi banko önermiyorum. Zira vitaminlerin ilavesi evet vücuttan atılır, ya de dokuncalı ağırbaşlılık oluşturur. Bunlarla da karşılaşmaktayız. Karaciğer enzimleri yükselip sebebini bulamadığımız, sonrasında hoppadak nebat çayı dolayısıyla uykuluk enziminin yükseldiğini gördüğümüz hastalarımız var” diyerek konuştu.

Enginyurt ayrıca grip virüsüne karşı arz balaban tedbirin grip aşısı olduğunu da sözlerine ekledi.

Share: