Uşak’a Fas’tan 171 elkızı geldi

Çeltek’ta Afrika kıtasından bire bir ülke olan Fas’tan 171 kadının kadın yerine geldiği belirtildi.

Çeltek Valisi Dr. Turan Ergün başkanlığında Eşkâl kaza köy ve mahalle muhtarlarıyla müşavere toplantısında muhtarlara Yardımcı’ta mevcut başkaları karşı bilgiler veren Çeltek İl Göç İdaresi Müdürü Melik Gündüz, Yardımcı’a Fas’tan 171 elkızı geldiğini, 3 bin 200 kişisi Suriyeli koyulmak için Yardımcı’ta 10 bine andıran yabancının yaşadığını belirtti.

Faslı gelinlerin, Türkiye’bile çalışabilmek ve Türk vatandaşlığı alabilmek üzere Türk erkekleri ile evlendiğini belirten Zaman, “Faslı gelinler, Türkiye’birlikte yasabilmek amacıyla Türk erkekleri ile evleniyor. Bizdeki kayıtlara göre Uşak’a mecmu 171 Faslı gelin bulunuyor. Tabi, bu gelinlerin Türkiye’ye gelmesini kombinasyon fail elem oruçlu çeteler de var. İçişleri Bakanlığımız çıktı, Faslı gelinlerin Türkiye’ye zahmetsiz gelmesine ‘dur’ dedi ve zorlaştırdı” dedi.

Dalan kaymakamlık mahalle ve karye muhtarlarına Çeltek’ta yaşayan eller karşı bir sunun fail Uşak İl Göç İdaresi Müdürü Kağan Gün, “Uşak’ta 3200 Suriyeli yaşamaktadır. Grafikte görüldüğü kabil; ilimizde etkili yabancıların yüzdelik 80,1’i Çeltek model ilçede yüzdelik 17.5’u Kaynak ilçesinde kalan yüzdelik 2,4’ü birlikte diğer ilçelerimizde yaşamaktadır” dedi.

Ruz, yabancı tabiiyetli kişilerin ülkemizde kalabilmeleri için muhakkak, gelişmemiş dönme eğleşme izni, familya eğleşme izni, mektepli eğleşme izni, süresiz etraflı gün ikamet izni ve durma izni gibi müsaade alması gerektiğinin altını çizdi.

Çeltek’ta hararetli yabancı sayısı karşı üstelik izah fail Gündüz “Çeltek’ta 2022 yılı içerisinde sabık 7 aylık süreçte; ağır aksak göçle mücadelede ülke genelinde yapılan 8 Yaşayış uygulaması, ilimizde bile gerçekleştirilmiştir. Bu uygulamalarda, ilimizde 577 yabancı sorgulanmış, 52 ecnebi üzerine üstelik kanuncu muamele yapılmıştır” bilgisini verdi. – YARDIMCI

Share: