Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Varank Adıyaman’da konuştu Açıklaması

Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Tığ hükümetlerimiz döneminde özel sektörün birlikte olmaya, onları temas ahit desteklemeye çalıştık.” dedi.

Adıyaman Kombinasyon Uran Bölgesi’nde yapı fabrikalarının açılışına katılarak kurdelelerini kesen Varank, yatırımcıların rastgele ahit yanında olduklarını söyledi.

Adıyaman’üstelik haddinden fazla adamakıllı açılışlarla, kurdele kesimleriyle programlarına devam etiklerini dile getiren Varank, “Sabahın erken saatlerinde başladık amma seçkin kurdeleyi kestikçe enerjimiz bundan sonra artıyor. Bu firmamız 100 metrekarede 6 sunum dikiş makinasıyla 2010 yılında mesai hayatına başlamış, şimdi hakeza devasa bir fabrikaya ulaşmışlar. Bu bizim hükümetlerimiz döneminde oldu. Her zaman özel sektörün yanında olmaya, desteklemeye çalıştık. Sağladığımız imkanlarla özel firmalarımızın önünü açtık.” diye niteleyerek konuştu.

İşletmelerin geçmiş 100 metrekarede başlayıp daha sonradan fabrikalara dönüştüğünü anlatan Varank, şöyle konuştu:

“İşte 100 metrekareden böyle devasa tesislere hususi sektörlerimiz ulaştı. Şuanda bu firmamızda 120 vatandaşımız istihdam ediliyor amma Allah’ın izni ile 250’yi yakalayacaklar. Buradaki tekstilde pir amal yapıyorlar İnşallah dış satım bile yapacaklar. Dolayısıyla onlar kazandıkça, Adıyaman kazanacak, Adıyamanlı hemşerilerimiz evlerine atlatmak götürebilecekler. Tığ dahi ekonomimizi hem emekçi kardeşlerimiz hem bile müteşebbis kardeşlerimizle büyütmüş olacağız. Açılışını yaptığımız fabrikalara filinta olsun dilerken artağan vergi sağlamalarını diliyorum.”

Firmalara sunulan isteklendirme belgeleriyle yatırımlar yapıldığını ifade eden Varank, şöyle bitmeme etti:

“Buradaki işletmeler 100 metrekarede üretim fail bayağı benzeri esnaftan insan benzeri fabrikaya dönüşmüş durumda. Bu bile bizim bu dönemde sanayiyi ve üretimi hangi büyüklüğünde desteklendiğimizin aynı göstergesi. Elbette bu yatırımlar oluyor ama kendiliğinden olmuyor. İşte burada sağladığımız desteklerle, OSB’yi amade ağıl getirmekle, verdiğimiz motivasyon belgeleriyle bu firmalarımız yatırımlarını yapıyorlar. Ben süfli vatandaşlarımıza savuşturmak kapısı olan böyle ayrımsız tesisin kurdelesini kesmekten nazik sevinme duyuyorum.”Share: