Üniversiteyi bitirdi, devletten aldığı destek ile zihayat yaşta besici oldu

Bingöl’de, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Kırsal Kalkınmada Ehlihibre Başkaları’ projesinden faydalanarak atıfet ile 4 keriz kayran Yüsra Basetemur, besiciliğe başladı. İneklerin yavrulamasıyla alay malay kısa süre içerisinde 8 kocabaş hayvanı olacak olan Basetemur, işini büyüterek kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedefliyor.

Sancak Beldesi’ne vabeste Sudüğünü köyünde ikamet fail 21 yaşındaki Yüsra Basaremur, geçtiğimiz yıl Laborant ve Veteriner Sağlık Bölümü’nden mezun oldu. Basatemur, ardından özlük işini dayamak için arayışa girdi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün web sayfasında ‘Rustik Kalkınmada Ehlivukuf Yabancılar’ projesini gören Basatemur, kuruma anbean uzmanlardan bilgi aldı. Hazırladığı projesi bakanlık marifetiyle onaylanan ve atıfet desteği düzlük Basatemur, köylerindeki ahırlarında büyütmek üzere 4 gebe pilaki aldı. Rastgele sabahleyin er saatte kalkıp hayvanlarının yemini ve suyunu vererek temizliğini özne Basatemur, elan otlattıktan sonradan akşam saatlerinde yeniden ahıra yerleştiriyor. İneklerin yavrulamasıyla birlikte bodur müddet içerisinde 8 kocabaş hayvanı olacak olan Basetemur, işini büyüterek kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedefliyor.

Laborant ve Veteriner Afiyet Bölümü mezunu olduğunu tamlayan Yüsra Basatemur, “Mezun olduktan sonraları gelişim arayışına girdim, kendim aynı hisse senedi fayrap etmek istedim. Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü’nün web sayfasında Rustik Kalkınma Uzman Eller projesini gördüm. Onun amacıyla ekincilik müdürlüğüne gittim ve proje üzerine vukuf sahibi oldum. Bana oradaki çalışanlar, mühendisler bu laf üzerine bilgi verdi. Benim ayrımsız proje sunmamı istediler ve projem birlikte Ekincilik ve Orman Bakanlığı tarafından onaylandı. Ben büyükbaş hayvancılığı boşaltmak istedim, 4 kocabaş hayvan aldım. Şuan de hayvanlarımız mehtaplı, seneye bunlar 8 kıta olacak” dedi.

İşini büyütmeyi ve kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedeflediğini dile getiren Basatemur, “Benim amacım ülke ekonomisine ulama icat etmek, özlük işletmemi daha çok şişirmek. İleride çalıştıran olabilmek. Bu konuda kadınlara sunulan destekten etraf teşekkür ediyoruz. Öz işimi büyültmek ve kadınlara istihdam hatırlamak istiyorum. Onlara emsal olabilmek ve beni benzer almalarını dahi isterim. Zaman ülkemizde kadınlara zait ayrımcılık olduğu üzere ve bende onların biri olduğum için haddinden fazla teşekkürname ediyorum, çok gelgel duyuyorum” şeklinde konuştu.

“27 sayı mevhibe sözleşmesi imzalandı”

Kırsal Kalkınmada Ehlivukuf Başkaları projesinden Bingöl’bile 27 kişinin yararlandığının altını çizen Ekincilik ve Orman İl Müdürü Dr. Senet Batur, “Rustik Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programı çerçevesinde, Kırsal Kalkınmada Ehlivukuf Eller Projesi ülkemizde ilk kez İzmir, Amasya, Düzce ve Mardin illerinde uygulamaya konulmuştur. Projenin muvaffakiyetli çıktıları alınınca proje, bakanlığımız aracılığıyla 81 ilde uygulanmaya başlanmıştır. Projeye üniversitelerin lisans ve civar lisans bölümlerinden olan tarım, hayvancılık, orman, su ürünleri ve besin bölümlerinden mezun olanlar başvurabilmektedir. İlimizde dahi toplamda 27 adet hibe sözleşmesi bu anlamda imzalanmıştır. İlimizde muteber projeler 13 nüsha kocabaş hayvancılık projesi, 7 sayı küçükbaş hayvancılık ve 9 skor arıcılık projesidir. Hele bu bölümlerden çıkışlı olan arkadaşlarımız, sürdürülebilir ekincilik ve hayvancılık faaliyetlerinin kırsal alanlarda gerçekleşmesi hesabına üniversitelerde edinmiş oldukları bilgileri, bu anlamda çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize aktarmış olacaklardır. Lüzum duydukları bilgileri uzman arkadaşlarımızla onlara iletmekteyiz ve onları sürekli müzakere etmekteyiz” dedi.

Yüsra’nın bir nice çiftçiye denk olacağını vurgulayan Bahadır, “Yüsra kardeşimiz kocabaş hayvancılık projesinden bağış sözleşmesi imzalayarak bu projeden faydalanmıştır. Kardeşimiz, üniversiteden edinmiş olduğu bilgileri dahi çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize aktaracak. Burada sürdürülebilir hayvancılık faaliyetlerinin devam etmesi namına pir bir örnek oluşturacaktır” diyerek konuştu. – BİNGÖL

Share: