Üniversiteyi bitirdi, devletten aldığı bindi ile dinç yaşta besici oldu

Üniversiteyi bitirdi, devletten aldığı destek ile zihayat yaşta besici oldu

21 yaşındaki Yüsra, devletten aldığı bindi ile tendürüst yaşta besici oldu

BİNGÖL – Bingöl’bile, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Kırsal Kalkınmada Ehlihibre Yabancılar’ projesinden faydalanarak armağan ile 4 hışır düzlük Yüsra Basetemur, besiciliğe başladı. İneklerin yavrulamasıyla alay malay güdük müddet içerisinde 8 büyükbaş hayvanı olacak olan Basetemur, işini büyüterek kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedefliyor.

Sancak Beldesi’ne kapalı Sudüğünü köyünde durma eden 21 yaşındaki Yüsra Basaremur, geçtiğimiz sene Laborant ve Baytar Sağlık Bölümü’nden mezun oldu. Basatemur, ardından kendi işini bina etmek için arayışa girdi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün web sayfasında ‘Rustik Kalkınmada Uzman Yabancılar’ projesini gören Basatemur, kuruma her an uzmanlardan bilgi aldı. Hazırladığı projesi vekillik tarafından onaylanan ve armağan desteği alan Basatemur, köylerindeki ahırlarında seyretmek için 4 aylı kaşalot aldı. Değme sabah erken saatte kalkıp hayvanlarının yemini ve suyunu vererek temizliğini işleyen Basatemur, henüz otlattıktan bilahare akşam saatlerinde baştan ahıra yerleştiriyor. İneklerin yavrulamasıyla birlikte kısa süre içerisinde 8 büyükbaş hayvanı olacak olan Basetemur, işini büyüterek kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedefliyor.

Laborant ve Veteriner Esenlik Bölümü mezunu olduğunu belirten Yüsra Basatemur, “Mezun olduktan sonradan iş arayışına girdim, kendim tıpkı hisse senedi ayırmak istedim. Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü’nün web sayfasında Kırsal Kalkınma Bilirkişi Eller projesini gördüm. Onun amacıyla tarım müdürlüğüne gittim ve proje karşı bilgelik sahibi oldum. Bana oradaki çalışanlar, mühendisler bu bahis üzerine hikmet verdi. Benim benzeri proje sunmamı istediler ve projem birlikte Ekincilik ve Orman Bakanlığı aracılığıyla onaylandı. Ben büyükbaş hayvancılığı ayırmak istedim, 4 kocabaş efsanevi aldım. Şuan bile hayvanlarımız mehtaplı, seneye bunlar 8 devam olacak” dedi.

İşini büyütmeyi ve kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedeflediğini dile getiren Basatemur, “Benim amacım mevki ekonomisine yardım tedarik etmek, kişi işletmemi çıktı şişirmek. İleride işveren olabilmek. Bu konuda kadınlara sunulan destekten periferi teşekkür ediyoruz. Özlük işimi abartmak ve kadınlara istihdam icat etmek istiyorum. Onlara emsal olabilmek ve beni denk almalarını birlikte isterim. Zaman ülkemizde kadınlara fazlalık ayrımcılık olduğu üzere ve köle onların biri olduğum için çokça teşekkürname ediyorum, çokça kurum duyuyorum” şeklinde konuştu.

“27 skor armağan sözleşmesi imzalandı”

Kırsal Kalkınmada Ehlivukuf Yabancılar projesinden Bingöl’dahi 27 kişinin yararlandığının altını çizen Ekincilik ve Orman İl Müdürü Dr. Belgit Batur, “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programı çerçevesinde, Kırsal Kalkınmada Bilirkişi Ağyar Projesi ülkemizde ilk defa İzmir, Amasya, Düzce ve Mardin illerinde uygulamaya konulmuştur. Projenin kudretli çıktıları alınınca proje, bakanlığımız eliyle 81 ilde uygulanmaya başlanmıştır. Projeye üniversitelerin lisans ve civar lisans bölümlerinden olan ekincilik, hayvancılık, orman, akarsu ürünleri ve besin bölümlerinden çıkışlı olanlar başvurabilmektedir. İlimizde da toplamda 27 skor yardım sözleşmesi bu anlamda imzalanmıştır. İlimizde uygulanan projeler 13 adet büyükbaş hayvancılık projesi, 7 adet küçükbaş hayvancılık ve 9 adet arıcılık projesidir. Hele bu bölümlerden mezun olan arkadaşlarımız, sürdürülebilir ekincilik ve hayvancılık faaliyetlerinin rustik alanlarda gerçekleşmesi hesabına üniversitelerde edinmiş oldukları bilgileri, bu anlamda çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize aktarmış olacaklardır. Lazım duydukları bilgileri uzman arkadaşlarımızla onlara iletmekteyiz ve onları sonsuz görüşme etmekteyiz” dedi.

Yüsra’nın bir nice çiftçiye eş olacağını vurgulayan Batur, “Yüsra kardeşimiz kocabaş hayvancılık projesinden yardım sözleşmesi imzalayarak bu projeden faydalanmıştır. Kardeşimiz, üniversiteden edinmiş olduğu bilgileri de çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize aktaracak. Burada sürdürülebilir hayvancılık faaliyetlerinin devam etmesi adına iyice bir örnek oluşturacaktır” diye konuştu.

Share: