UniCredit, Rusya’daki yatırımlarını devrediyor: ‘Listede Türkiye da var’

İtalyan bankası UniCredit, Rusya’evet geçerli yaptırımlar kapsamında bu ülkedeki işini devredecek yatırımcı arıyor. 

UniCredit, Rusya’dan balkon kararının ardından gizil evcil müşterilerle görüşse da, Batılı devletlerin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlar nedeniyle çabaları tarz kalmıştı.

Konuya yakın iki kaynağın Reuters’a verdiği bilgiye bakarak vezneci bu gelişmelerin peşi sıra, Hindistan, Çin ve Türkiye’den gizil alıcıları bile araştırmaya karışma etti.

Kaynaklardan biri, bu ülkelerdeki potansiyel alıcıların pazarlığa sarih olabileceklerini belirtirken, ikinci kaynaksa insanoğlu vermeden bu alıcılarla görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Moskof alıcılarla anlaşma olasılığı azalmıştı
Haberin peşi sıra, UniCredit’mağara hisseleri zaman sabahleyin seansında yüzde 2’den fazla yükseldi.

UniCredit CEO’akarsu Andrea Orcel, mayıs ayında analistlere yaptığı açıklamada, yaptırımlar dolayısıyla Zalim alıcılarla antant yapılması olasılığının her an azaldığını belirtmişti.

Konunun hassasiyetinden kıran ismini atfetmek istemeyen tıpkı töz, Rusya’daki potansiyel müşterilerle uyuşma ika ihtimalinin hâlâ olduğunu ancak İtalyan bankanın alıcı seçmek amacıyla ayrımlı ülkelere baktığını rapor etti.

Ortak özellikleri, yaptırımları onaylamamaları
Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonradan yaptırımlara sınırlanmış adına Mağribî şirketlerin Zalim pazarından çıkmasıyla değerleri düşen varlıkları satın almak üzere Çin, Hindistan ve Türkiye’den gâh yatırımcılar çıkabilir. Bu devletler Rusya’ya muteber yaptırımları onaylamıyorlardı.

UniCredit, Moskof pazarındaki risklere bildirme haddinden fazla maruz kalabilecek Avrupalı bankalar arasında bulunuyor.

Share: