Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanı Solskyi: “Türkiye ile tarımda iş birliği zarfında olmayı bekliyoruz”

Ukrayna Ekincilik Politikası ve Besin Bakanı Mykola Solskyi, Türkiye ile tarımın her alanında andıran iş birliği zarfında olmayı beklediklerini bildirdi.

Solskyi, 15’incisi planlı Berlin Ekincilik Bakanları Konferansı’nda AA muhabirine yaptığı açıklamada, tahıl koridorunda ” Rusya’nın sabotajı” zımnında sıkıntılar yaşandığını söyledi.

İki ay önceki Ukrayna limanlarına günce yanaşan gemi sayısının bugünkünden çok olduğunu rapor eden Solskyi, “Limanlara mevrut sefine şu anda iki bitirme elan birkaç. 2 ay geçmiş günde yeryüzü beş altı 6 sefine taharri ediliyordu. Zaman ise günde 2-3 gemiyi taharri ediyorlar. Bu yüzden durumu iyileştirecek çözümlere ihtiyacımız var.” dedi.

Solskyi, hububat koridorunda sorunların çözümü için Ukrayna’nın Türkiye ve Konfedere Milletler (BM) ile çalıştığını belirterek, durumun iyileşmesi üzere Türkiye ve BM’nin yardımlarına ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Ukrayna’da gelgel koşullarının hububat üretimine etkisi üzerine ise Solskyi,, “Mabeyin ayında genellikle alev eksiklik 15 olurdu. Ancak şu anda hava koşullarının etkisi var amma eleştiri değil. Kullanılmamış değerlendirme amacıyla bu ayın düşüncesiz kalanında ve şubat ayında hava koşullarının zahir olacağını görmememiz gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Mykola Solskyi, Türkiye ile tarımın gelişigüzel alanında yakın iş birliği süresince olmayı beklediklerini bildirerek, “Çünkü Ukrayna ve Türkiye bu alanda haddinden fazla aşkın deneyime eş. Tığ hazırız. ve eminim ki Türkiye ve Türk şirketleri bile bakir projeler inşa etmek ve tarımda ilişkileri imar etmek üzere amade.” dedi.

Küresel gıda güvenliğinin sağlanması için Ukraynalı çiftçilerin çabaladığını bildiren Solskyi şu değerlendirmede bulundu:

“Çarpık Çurpuk değil amma yapıyorlar. Savaşa karşın, Ukrayna limanlarından çokça miktarda tahıl tedarik ediyoruz ve bunu acun çapında bir nice ülkeye ihraç etmeye çalışıyoruz. ve acun genelinde başıboş ortalık koşullarını destekliyoruz. Bu durumda en gani çözüm. Ulusal besin milliyetçiliği yahut bunun kabil tıpkısı şeyi desteklemiyoruz. Bence rakiplik ve kompetitif pazarlar kamu pazarları geliştirmenin en ferah yolu.”

Berlin Ekincilik Bakanları Konferansı’na katılan 70 ülkeden ekincilik bakanının yüzdelik 99’unun Ukrayna’yı desteklediğini belirten Solskyi, “Bakanlar hangi sorunlarımız olduğunu tartışıyor. ve bu mevsim için elbet ayrımsız planımız olduğunu soruyorlar.” ifadesini kullandı.

Ukrayna Tarım Politikası ve Azık Bakanı Mykola Solskyi, “Esasta Türk halkına, Türk hükümetine çokça öz hikâyelemek istiyorum. Zira Ukraynalılar amacıyla çokça özdek yapıyorlar ve bunları rastgele gün hissediyoruz.” dedi.

Share: