Twitter, danışman kurulunu feshetti

Twitter’ın 2016’bile kurulan ve müşavir yerleşmiş namına fariza özne ‘Cesaret ve Düzenlilik Konseyi’ dün akşam ezanı feshedildi. Açıklama, kurulun üyelerinden biri olan Alex Holmes aracılığıyla yapıldı.

Twitter’dahi nefret söylemi, yavru istismarı, intihar ve ayrıksı zararlı içerikleri ele ahzetmek üzere 2016 yılında oluşturduğu tahminî 100 sivil toplum, âdem hakları kabil kuruluşların alanında bilirkişi çalışanlarından oluşan ve benzeri danışma grubu olan Hamaset ve Düzenlilik Konseyi esbak akşam ezanı feshedildi. Açıklamayı yapan konsey üyesi Alex Holmes “Ince aynı ertelemeden sonraları toplantının tağyir edilmesi ve gruba, konseyin dağıldığını bildiren bir e-kere gönderilmesi görüntü kırıklığı yarattı” ifadelerini kullandı.

Alex Holmes, Twitter Hamaset ve Düzenlilik Konseyi üyeliğinin beraberinde Bill Gates’in kurduğu Gates Vakfı’nın üstelik Yönetim Kurulu Üyesi kendisine görev yapmaktaydı. Holmes yaptığı açıklamada “Twitter’ın Cüret ve Düzenlilik Konseyi, çok türlü internetin zararları ve düzenlilik sorunları için tavsiyelerde bulunmak için Twitter personeli aracılığıyla danışıldığında etraflı yıllar süresince kişisel zamanlarını ayıran tıpkı kadro gönüllüydü. Hiçbir noktada benzeri dümen organı yahut karar ahiz organı değildi. Bu yüzden teferruatlı aynı ertelemeden bilahare toplantının nakız edilmesi ve gruba konseyin dağıldığını bildiren bire bir e-posta gönderilmesi fon kırıklığı yarattı” dedi.

Share: