Türkiye’nin idrar torbası melez takılan sunu beribenzer hastası 5 yaşındaki Malk

Libyalı Alshareef ailesinin kızları Malk Alhadi Mohamed Alshareef (5), doğduğu günden beri ayrıcalı temel hastalığı nedeniyle bunaltıcı gereklilik kaçırma ve alma problemleri yaşıyordu. Ülkelerinde bir nice tedavi yöntemini deneyen Alshareef ailesi toplumsal medyadan Bevliye bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Vahit Güzelburç’a ulaştı. Ilk Teşrin ayında İstanbul’a gelen Malk, 2 mahiye tedavinin arkası sıra Türkiye’nin sunma kıytırık yaşta mesane nakız takılan sakral nöromodülasyon geçerli yavru hastası oldu.

Medipol Mega Darülfünun Hastanesi Bevliye Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Vahit Güzelburç’a ulaşarak, çeşitli branşların ortak yaklaşımıyla tedavisine başlanan Malk, 2 mahiye sürenin sonunda idrar torbası nakız ameliyatıyla sağlığına kavuştu. Alshareef ailesi yıllardır yaşadıkları sıkıntıyı şu şekilde açıkladı:

“Kızımızın alışılagelen tıpkı bala üzere idrarını yapamadığını ayırt ediyorduk. Sağlığı üzere araştırı yaptık, birçok doktora danıştık ve yapılan testler sonucu mesanesiyle ilişkin aynı problemi olduğunu öğrendik. Ailece ruhsal yerine geçirdiğimiz edisyon dönemleri geride bırakacağımıza güvenerek arkadaşlarımız ve sosyal medya sebebiyle Ünite hocamıza ulaştık. Herkesin kıvançlı tıpkı şekilde hastaneden ayrıldığını görünce Vahit hocamızı yeğlemek istedik ve sonrasında tedavi amacıyla Türkiye’ye geldik. Yapılan testlerin sonucunda idrar torbası kırma takıldı ve faydasını görmeye başladık. Kızımız pil öncesinde gelişigüzel akşam altına yapıyordu ve hissedemediği için bize söyleyemiyordu. Idrar Torbası kırma takıldığından beri geceleri idrarını tutabiliyor. Ayrıca idrarını hissettiği için tıpkı şekilde bize belirtebiliyor. Kızımızdaki düzelmeler bize rüya ışığı oldu.”

2 AŞAMADA TEDAVİYİ TAMAMLADIK

Dr. Öğr. Üyesi Ünite Güzelburç ise tedaviye ait şu bilgileri verdi:

“Adi kızımız doğuştan işaret açıklığı adına aşina Spina Bifida hastalığıyla dünyaya mevrut. Malk elan 1 günlükken belen açıklığıyla ilgilendiren ülkesinde operasyon edilmiş ve belen kemiğindeki meydanlık kapatılmış. Ancak bu mülga açıklıktaki sinirlerin ucu mesane ve rektuma uyarıyı sağlar. Elan bilahare Malk 2 haftalıkken omurilik sıvısının dışarıya alınması, hatır içindeki basıncın azaltılması için şant ameliyatı de ergin. Çocuğun boyunun uzamasıyla beraber bu sinirlerde gerilme görülmüş ve hem yürümesi hem de tuvaletiyle ilişkin bir nice sıkıntıya etken olmuş. Tahminî 2 ay ilk bize geldiklerinde Düşünce Sinir Cerrahisi Bölümümüz ve Çocuk Sindirim Bilimi Bölümümüzle gelişigüzel muhtelif testler yaptık ve sinir sıkışmasına bağlı kavisli sinyalizasyon olduğunu belirleme ettik. Hastaya henüz önce standart diyebileceğimiz tedaviler denenmiş ama fayda yepyeni. Bu durumda devreye dünyada yıldızı parlamaya başlayan idrar torbası nakız yani sakral nöromodülasyon tedavisi girdi. Mesane melez üzerine özellikle kâhil ve henüz büyük çocuklarda birçok kudretli ameliyat deneyimimiz oldu. Amma yavru hastalarda dünya genelinde bu tedavinin hangi büyüklüğünde işe yaradığına ait az buçuk çıban karışıklığı var. Tığ standart olarak ameliyatı 2 aşamada gerçekleştirdik. İlk aşamada ayrımsız test cihazı takıp hastamızı tahminî 2 ila 3 hafta değerlendirdik. Bu sürede Malk’ın annesi eskiden kızının seçkin tün uykusunda hacet kaçırırken bu durumun ancak haftada 1’e kadar gerilediğini söyledi.”

“İlk aşama müspet sonuçlanınca mihman batarya tedavisine geçtik ve problemsiz yerine ameliyatımız sonuçlandı” diyen Güzelburç, “Şu anda üstelik nesnel namına farklı testlerini üstelik izleme etmeye devam ediyoruz. Öte yandan bu bala hastaların aynı başka sıkıntısı de ömürleri süresince hep ast beziyle dolaştıkları üzere hacet tutmayla ilgili hiç bilgileri namevcut. Çocuğa bir yandan abdesthane eğitimine başlattık ve ahenkli namına tuvalete yönlendirmeye çalıştık. 11 ila 12 gözyaşı grubuyla daha bayındır bildirişim kurduğumuz için onlar daha çabuk öğreniyorlar. Amma 5 yaş bu konuda rekor sayılacak yaşlardan biri. Malk, Türkiye’nin genişlik alelade yaşta idrar torbası melez takılan sakral nöromodülasyon muteber bala hastası oldu” diye konuştu.

Share: