Türkiye’nin eskimemiş balistik füzesi “Tayfun” Yunan spikerde sangılık yarattı: Türklerin balistik füze yapabilecek teknolojisi var mı?

Türkiye’nin savunma endüstri alanındaki başarılarına tıpkı yenisi daha eklendi. Rize’dahi Roket Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (ROKETSAN) geliştirdiği yerli füze ‘Tayfun’un test atışı yapıldı.

KÖLE BASINI DETAYLARI GEÇTİ

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen test aut basında serbest vadi buldu. MEMLUK merkezli Bloomberg füze denemesinin detaylarını okurları ile paylaştı. İki kaynağa dayandırılan haberde füzenin Sinop kıyılarında düştüğü bilgisine düz verildi.

“ASKERİ ÇEVRELERDE DERİN ENDİŞEYE ILLET OLDU”

Yaşanan evolüsyon Yunan basınında serbest aksiseda uyandırdı. “Türkiye tehdidi nasıl yükseltiyor” sorusunu soran Ta Nea haberinde şu ifadeye düz verdi; “Füzenin ikmal ettiği mesafe İzmir ile Atina arasındaki mesafenin iki gâvur.” Kathimerini gazetesi Türk yetkililerin projeyle ilgilendiren herhangi bir bilgiyi açıklamayı reddettiğinin altını çizdi ve projenin büyük ayrımsız gizlilikle yürütüldüğünün altını çizerken Eleftherostypos ise füze denemesi üzere “Mecmu komşu devletlerin askeri çevrelerinde derin endişeye neden oldu” yorumunda bulundu.

SPİKER “TAYFUN” ŞAŞKINLIĞI CANLI YAYINA YANSIDI

Öte yandan Rize’birlikte gerçekleştirilen füze testi Palikarya olgun spikerini birlikte hayrete düşürdü. Veri bülteninde konuyla ilişkin değerlendirmelerde mevcut benzeri spiker Tayfun roketinin tamamen evcil istihsal olduğunu öğrenince “Türklerin balistik füze yapabilecek teknolojisi var mı?” ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE BU TÜR SİSTEMLERİ ÜRETEBİLECEK KAPASİTEDE”

Spikerin bu sorusuna eksper ismin yanıtı ise “Tabi bu teknolojide haddinden fazla ilerlediler, bu kabil sistemleri üretebilecek kapasitedeler” oldu.

Share: