Türkiye’den kimlikle seyahat edilebilen mutluluk sayısı 7’ye yükseldi! İşte o çizgilik

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan ve Bosna-Hersek vatandaşlarının Türkiye’ye kimlikle yolculuk edebileceğini, bire bir şekilde Türk vatandaşlarının birlikte bu ülkelere gidişlerde etiket kullanacağını açıkladı. Sonunda Türkiye’den kimlikle yolculuk edilebilen talih sayısı 7, Türkiye’ye kimlikle girebilen ülkelerin sayısı ise 19 oldu.

O ÜLKELER HANGİLERİ?

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ: Türk vatandaşları Yildiz Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 30 ahit sürecek seyahatleri için pasaportsuz çipli kimlik ile yolculuk edebiliyor. Sakat ve fotoğrafsız kimlikler ise ülkeye girişte akseptans edilmiyor. Türkiye’den averaj 1,5-2 saatte Kıbrıs’a ulaşarak Lefkoşa, Girne ve Gazimağusa şehirlerini vermek cins. Hem tarihi hem plajları hem de eğlence dünyası ile seyahat severlere farklı tıpkı acun açan Kıbrıs, özel lezzetleri ile bile sevinçli tıpkı tatil imkanı sunuyor. KKTC’ye muvasala amacıyla uçuşlar Lefkoşa Ercan Havalimanı’na gerçekleştiriliyor. Türkiye’den İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bodrum, Adana, Trabzon üzere şehirlerden Ercan Havalimanı’na direkt uçuşlar düzenleniyor.

AZERBAYCAN: 2021’den itibaren Azerbaycan, Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Fotoğraflı ve çipli yeni çehre ile 90 günü aşmamak kaydıyla Azerbaycan’a gezi edilebiliyor. Azerbaycan’ın başkenti ve sunma balaban şehri olan Bakü’ye Türkiye’nin birçok şehrinden uçakla aracısız yankılanmak olanaklı. Ülkenin bire bir değişik muhteşem kenti olan Gence üstelik hem hareket hem da turistik açıdan ensesi kalın aynı kent.

UKRAYNA: Ukrayna’ya hem vizesiz hem birlikte pasaportsuz gidebilirsiniz. 180 dönme içre 90 güne kadar methal izni veren Ukrayna’ya eğer pasaport almadan seyahat etmek istiyorsanız kullanılmamış tip fotoğraflı ve çipli etiket kartınızın olması gerekmektedir.

GÜRCİSTAN: Karadeniz seyahatlerinin olmazsa olmazı haline gelen Gürcistan birlikte üzeri ile girilen ülkeler arasında meydan alıyor. Artvin şehrine komşu olan Batum’a otobüs ile de vurmak olabilir. Trabzon, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa kabilinden şehirlerden direkt kendisine Batum otobüs bileti satın alınabiliyor.

MOLDOVA: Şark Avrupa’nın bildirme yoz ülkelerinden Moldova da çipli ve fotoğraflı kimlik kartıyla görüşme edebilecek ülkelerden biri. Rus ve Çingene kültürüne mümasil olan Moldova özellikle tarihi açıdan varlıklı bire bir ülke. O nedenle tarihi anlamda görülecek haddinden fazla sayıda durak bulunan. Ayrıca ülkede ilkbahar ve yaz aylarında site parkları bile öne çıkıyor. Moldova’nın arz fazla ziyaretçi ağırlayan şehri ise yemyeşil hükûmet merkezi Kişinev. Kişinev bire bir zamanda ülkenin bir tane havalimanının bile bulunduğu kent.

SIRBİSTAN: Geçtiğimiz biraz güne büyüklüğünde vizesiz yerine görüşme edilebilen Sırbistan, Türkiye ile aykırı namına seyahatlerde pasaportu bile kaldırdı. Dolayısıyla artık yıpranmamış kimlik kartları ile Sırbistan’a başvurmak türlü olabilecek. Ülkenin başkenti Belgrad tarihi değerleri ve kültürel çeşitlilikleriyle dahi az çok sevilen benzeri rota. Eski ve bakir namına ikiye ayrılan Belgrad’bile gelişigüzel bütçeye akla yatkın otel bulunabiliyor.

ÇOK YAKINDA BOSNA HERSEK: Daha önce vizesiz ancak pasaportla yolculuk edilebilen Bosna Hersek eskimemiş alınan karara bakarak pasaportsuz, sadece kimlikle gidilebilen ülkelerden biri olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya bakarak konuya ilgilendiren işlemlerin tamamlanmasının ardından Bosna Hersek’e dahi kimlikle yolculuk dönemi başlayacak. Bosna Hersek, müzeleri, tarihi ve kültürel yerleri ile az çok adlı. Hele Saraybosna ve Mostar arz adlı şehirleri. Etrafı Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ ile çevrilmiş olan Bosna Hersek tarihi yerlerinin yanında doğası ile da dikkati çekiyor.Share: