Türkiye’deki Bulgaristan göçmenlerine “sandığa gidin” çağrısı

Türkiye’de tekme yurttaş statüsünde canlı Bulgaristan göçmenlerine, Bulgaristan’dahi 2 Teşrinievvel’üstelik yapılacak er genel intihap üzere sandığa gitme çağrısı yapıldı.

Türkiye’deki göçmenler, geçen yıl 4 April ve 11 Temmuz’bile yapılan seçimlerde hükümet kurulamaması zımnında 14 Kasım’bile gine sandık başına gitti.

Hükümet kuramayan Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) 18 Temmuz’birlikte, aldığı görevi Cumhur Reisi Romanyalı Radev’e iade etmesinin peşi sıra erken umumi seçim, 2 Ekim alışveriş haset gerçekleştirilecek.

Sakarya’birlikte tekme vatandaşlığı mevcut 1500 kayıtlı müntehip, Serdivan ilçesindeki Hacı Emine Oba İlk ve Ortaokulunda kurulacak 1 sandıkta görüş kullanabilecek. Ayrıca listelerde ismi sıfır ve fikir kullanma hakkı kâin seçmenler, seçim haset sandık başında istida doldurarak iradesini sandığa yansıtabilecek.

“Bulgaristan demokrasiye geçtiğinden beri seçimlere katılıyoruz”

Sakarya Balkan Göçmenleri Kültür ve Tesanüt Derneği Başkanı Erdinç Bilaloğlu, AA muhabirine, 2021’deki 3 seçimin ardından koalisyon hükûmeti şeklinde hükümet oluştuğunu fakat özlük aralarındaki anlaşmazlıklar nedeniyle dağıldığını söyledi.

Bilaloğlu, eğreti hükümetin kurulduğunu ve 2 Teşrinievvel’üstelik esasen kasa başına gidileceğini aktararak, “Bulgaristan demokrasiye geçtiğinden beri seçimlere katılıyoruz. Bizim bile hakeza bire bir demokratik hakkımız var. O yüzden bunu sonuna büyüklüğünde kullanmak istiyoruz.” diye konuştu.

Seçimlerde katılımın faziletkâr olması adına himmet yürüttüklerini belirten Bilaloğlu, vatandaşların şen düşünce kullanması amacıyla tedbir yaptıklarını kaydetti.

Bilaloğlu, tekme vatandaşların rey kullanmasının makro olduğunu dile getirerek, Bulgaristan ve Balkan kökenli derneklerin kilolu çalışması neticesinde kasa sayısının arttığını anlattı.

Kendilerine bindi verenlere teşekkür fail Bilaloğlu, “Türkiye ve Bulgaristan’daki Türk ve Müslümanların haklarını alabilmesi ve haklarının korunması amacıyla zihayat aynı şekilde olta edilmemiz gerekiyor. Önceki dönemlerde yaşanan hadiselerin esasen olmaması açısından bu ehemmiyet yeryüzü ediyor. Bu sebeple herkesi alım satım haset görüş vermeye davet ediyorum.” diye konuştu.

Bilaoğlu, listelerde ismi olmayan ve fikir istimal hakkı kâin seçmenlere seçme haset kasa başında dilekçe doldurarak rey kullanabilmeleri üzere müzaheret edeceklerini sözlerine ekledi.

Türkiye’ye 1989 yılında 38 yaşındayken Kırcaali’den geldiğini anlatan İbrahim Alkan dahi seçimlerin önemine değinerek, “Bulgaristan’daki varlıklarımıza, soydaş, akrabalarımız ve Türklere cemaat çıkılması geçişsiz. 1984 yılında esame değiştirilmeden önce bize bu şekilde topluluk çıkılsaydı o hâller ihtimal bizim başımıza gelmeyebilirdi. Şu anda benzeri olayların yeniden edilmemesi amacıyla biz oradaki seçme şeyimize eş çıkmamız gerekiyor. Bunun için birlikte mecliste katakulli edilmeliyiz. Bu birlikte daha çok düşünce kullanmaktan geçiyor.” dedi.

“Bu seçimin, değişik seçimlerden daha koca olduğunu düşünüyoruz”

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Umumi Başkanı Günay Ayrıntılı de Kocaeli’de hep 10 bin 500 seçmen bulunduğunu belirtti.

Seçmenlerin 7 binin Gebze, Çayırova ve Darıca ilçelerinde yaşadığını aktaran Ayrıntılı, Çayırova’üstelik 2, Gebze’de 3, Darıca, Derince, Haliç, İzmit ve Karamürsel ilçelerinde ise birer kasa koyulmak üzere 10 sandık kurulacağını kaydetti.

Uzun, Kocaeli’da görüş yolmak istediğini tamlayan toplanmış 3 bin 300 kişinin, elektronik ortamda dilekçe doldurduğunu kaydederek, bu sayede kasa başlarında yaşanabilecek yığılmaların önüne geçilmesinin hedeflendiğini anlattı.

Sandık kurulması planlanan okullarda hazırlıkların tamamlandığını anlatan Teferruatlı, Gebze ve Çayırova bölgelerinde sandıklarda yaşanabilecek yoğunluğa alın gereksiz sandıklara müntehip taşıyabilmek için belediyeye ilişkin araçların hazır bekletileceğini dile getirdi.

Uzun, Kocaeli’de kestirmece 8 bin görüş kullanılmasının beklendiğini belirterek, “Göçmenlerin haklarının en zihayat şekilde savunabilmesi amacıyla Türk ve Mütedeyyin mebus sayısının artması gerekiyor. Bu seçimin, gayrı seçimlerden elan makro olduğunu düşünüyoruz. Ihtimal bile son 2 yılın genişlik kebir seçimi. Icap Bulgaristan gerekse Bulgaristan dışındaki vatandaşların, mutlak oy kullanması ve demokratik haklarına erbap çıkması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Share: