Türkiye kele güreşleri şampiyonası Kafkasör yaylasında nefes kesti

– Türkiye boğa güreşleri şampiyonası Kafkasör yaylasında çağ kesti

ARTVİN – Artvin’in Kafkasör yaylasında planlı Türkiye Kele Güreşleri Şampiyonası mülevven görüntülere fon oldu.

Artvin ve ilçeleri başta tevessül etmek için Okumuş, Muğla ve Erzurum illerinde herhangi bir sene geleneksel yerine düzenlenen boğa güreşleri, 2017 yılı itibariyle ‘Türkiye Kele Güreşleri Şampiyonası’ adı altında Kafkasör yaylasında düzenlenmeye başladı.

Bu sene 5’ncisi gerçekleştirilen güreşlerde zat illerinde bökelik olan boğar hususi davet konusunda Kafkasör arenada kamet gösterdi.

Artvin Boğacılar Spor Kulübü yoluyla, bin 200 rakımlı Kafkasör yaylasında planlı 200 yıllık geleneğe eş kele güreşlerine İzmir, Okumuş, Muğla, Denizli, Rize, Erzurum ve Artvin’den mecmu 68 boğa katıldı.

İki aktarılma süren güreşlerde kilolarına bakarak Pehlivanlar Mir, Başaltı, Büyükorta, Küçükorta, Kadem ve Yıldızlar ; Esas, Başaltı, Büyükorta, Küçükorta, atılmak amacıyla 9 kategoride gerçekleşen güreşler soluk kesti. Türkiye şampiyonu olan kele sahibine 40 bin teklik hediye verilirken Barbaros, Karayer, Çapraz, Kat, kabilinden ilginç adlar ilgi çekti.

Boğalar Boynuz ve doping testine bağımlı tutuldu.

Artvin’de 10 gündür güreşler için kampa giren Ege’den mevrut boğalar ve sahipleri nekes aynı hazırlık devresi geçirdi. Sabah üslup ve koşu ile spor yaptırılan boğalar pekmez, üzüm kurusu, rüşvet, husye, akdarı kadar hususi besinlerle beslendi. Boğalar arenaya çıkmadan öncede boynuz ve doping kontrolünden geçirildi. Ölçüsüz boynuzları törpülenen boğalar doping kontrolünde ise lüzum testine bağımlı tutuldu.

Egenin Efeleri Karadeniz’in horonu arenada hayalet aldı

Geleneksel kele güreşleri için değişik illerden mevrut boğacılar, boğaları kazanınca arenaya çıkarak özlük kültürlerinde umum oyunları gösterilerini sergilediler. Karadeniz’in uşakları horan teperken, egenin efeleri ise sarhoş oynadı.

9 yaşındaki minik Azra boğası yenilince duygu mahmul anlar yaşadı

Küçükorta kategorinde boy gösteren ‘Raskov’ isimli boğayı tribünden destekleyen 9 yaşındaki Azra Kültürlü, boğası yenilince nazik sıkıntı yaşadı. Boğam güreşince içimde ayrıksı bire bir önsezi oluyor diyen minik boğacı Azra, “boğam kaybedince çok üzülüyorum. Bas diyorum bizi dinliyor, basıyor ama bizim ama kendinden balaban boğalar vardı” dedi.

Şehirler arası kültür kaynaşması oluşturuyoruz

Festivale katılan Ömer Faruk Yavuz burada yaptığı açıklamada, “bu sene Türkiye şampiyonasının 5’incisni düzenliyoruz. Işıklı’dan Muğla’dan boğalarımız geldi. Artvin’in pehlivan boğalarıyla korkunç uğraş edecek. Aynı firez kaynaşması oluşturuyoruz. Şehirler beyninde dinç aynı bent oluşturuyoruz. Bu kültürün yaşaması için elimizden gelen desteği veriyoruz, emeği gecen katkıda kâin herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu yaylada iki Kültürün Dayanışması yaşanıyor

Münevver Akçe bölgesinden güreşlere katılan Kağan Demirtaş ise, “Karadeniz ve Iye bölgemizin boğalarımız var. Bu arenada iki değişik kültürün dayanışması yaşanıyor. İki bölgede çok fena hâlde etkinlikler oluyor. Burada boğalar serin havayı seviyor bizim orda hamam hayayı. Etkinliğimiz çokça güzel, insanlarımız çokça güzel, doğamız çokça adamakıllı inşallah seneye 6’incisini düzenleriz” ifadelerine kayran verdi.Share: