Türkiye İş Bankası ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nden aheste birliği

Türkiye İş Bankası, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin resmi destekçisi oldu. Banka ve Alt Kurul’nin gerçekleştirdiği iş birliğiyle; gençlere 2024 Paris Olimpiyatları’na hazırlanmada elan aşkın olanak sağlanmasının yanı sıra çocuklara spor alışkanlığı kazandırılması, onların epey yaşlarda olimpik değerlerle buluşturulması, daha çok gencimizin olimpiyatlarda ülkemizi olta etmesi ve başarılarımızın artırılması hedefleniyor.

İklim fazlalık ve sosyal cinsiyet eşitliği açısından evvel olimpiyatlar yerine tarihe geçecek

2024 Oyunları, şimdiye büyüklüğünde gerçekleştirilen olimpiyatlardan farklı olarak, global abuhava krizi ve eşey eşitliğinde ilkler itibarıyla tarihe geçecek. Paris 2024 Organizasyon Komitesi ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi, oyunların, Mürekkep Milel Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve karbon ayak izinin azaltılmasıyla ilgili 2030 ve 2053 hedefleriyle eğlenceli olmasına şişman ehemmiyet veriyor. Ormanlar ve okyanusların korunmasına müteveccih projelerin desteklenmesinin planlandığı Paris 2024 Olimpiyatları, hedeflere ulaşılması halinde çağcıl tarihin iklim zait evvel olimpiyatı olacak. Ayrıca, kadın ve koca sporcuların fiyat katılımla yarışacak olmasıyla toplumsal eşey eşitliği açısından de olimpiyat tarihinde önceki olma özelliği taşıyacak.  

“Önümüzde olimpiyat rüzgârının eseceği iyicene bire bir zaman bizleri bekliyor”

İş Bankası Umumi Müdürü Kağan Aran, planlı matbuat toplantısında yaptığı konuşmada, “İnanıyorum ki Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ile bu arada yürüyeceğimiz bu yolculukta hepimizi gururlandıracak, sevindirecek başarılara gelişigüzel imza atacağız. Bu başarılar, yemeden içmeden skorla yahut madalyayla ölçülmeyecek. Çünkü biz gençlerimizin baştan görüntü kurabilmesi, gençlerimize denk olacak bakir alengir modeller yetişmesi amacıyla bu anlamlı yola çıkıyoruz. Bu pahal birliği sayesinde önümüzde olimpiyat rüzgârının eseceği 3 yıllık fena hâlde aynı dönme bizleri bekliyor” dedi.

Olimpiyatlara katılmanın başlı başına bunaltıcı tıpkı emek ve sıkı gerektirdiğine ilgi calip Aran konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dünyada tıpkı zamanda barışın, dayanışmanın, kardeşliğin sembolü olan olimpiyatlara neden ülkemizi kumar eden elan çok sporcumuz katılmasın? Illet çıktı gencimiz o kulvarlarda yarışmasın? Hepimizin olimpiyatlarda çok elan fazla insanımızı, gencimizi koparmak istediğinden yer ufak tıpkısı şüphem bulunmayan. Bugün, gençlerimize birlikte başarılarıyla emsal olacak, onlara esin verecek sporcularımıza herhangi bir zamankinden elan aşkın ihtiyacımız var. Ne büyüklüğünde haddinden fazla gencimizi, çocuğumuzu oldukça yaştan itibaren sporla buluşturursak eminim ki gizli artmış mütehammil çokça yeteneğin açığa çıkmasına ve ihtimal dahi kendisini olimpiyatlara kadar götürecek tıpkı maratonun içine girmesine miftah olacağız. Biz üstelik işte tüm bu sebepten çevre, gençlerimize bu yolda daha çok imkân tedarik etmek, çocuklarımıza spor alışkanlığı vermek, küçük yaşlarda olimpik değerlerle buluşturmak ve ‘olimpik koca’ kavramını ülkemizde de yaygınlaştırmak için Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ile böyle güzel tıpkı iş birliğine gittik. Olimpiyat ruhu ile İş Bankası’nın mesai ruhunun birbirine haddinden fazla mümasil olduğunu düşünüyorum.

“2024’te hem olimpiyat hem eskimemiş yaşımızın heyecanını yaşayacağız”

Sporda dal ötesi, kol üstü alelacayip tıpkı kulvar olan ve sporun birleştirici gücünün bildirme dolgunca şekilde hissedildiği, yaşandığı olimpiyatlarda hangi ülkeden ne milletten olursa olsun tamam katılımcıların ve izleyicilerin olimpiyat ruhunda birleştiğini vurgulayan Aran, 2024 yılı olimpiyatlarının, iklim artı ve içtimai seks eşitliğinde ilklere imza atması açısından şimdiye büyüklüğünde düzenlenenlerden farklılaştığını rapor etti.

Olimpiyatların, Türkiye ve İş Bankası açısından ise antrparantez tıpkı önemi bulunduğunun altını çizen Aran, “Ülkemizin içeri olduğu ilk olimpiyat oyunları, Paris 1924’tü. 1924, aynı zamanda Bankamızın da kurulduğu yıldır. Bu tarihten tıpkısı yüzyıl bilahare nazik benzeri hava ve mutlulukla kutlayacağımız 100. yaşımıza balya gelen 2024’te hem yıpranmamış yaşımızın hem de olimpiyatların heyecanını aynı arada yaşayacağız” diye konuştu. Bu hafta tıpkı zamanda 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Cahillik ve Spor Bayramı’nın kutlanacağını hatırlatan Aran, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk eliyle gençlere ödül edilen 19 Mayıs haftasında hakeza aynı iş birliğini duyurmaktan nazik benzeri mutluluk ve kurum duyduklarını söyledi.

 “Olimpiyatlar çiçek, ağaç yetiştirmeye benzer”

Toplantıda soruları bile yanıtlayan Aran, sporda kurumların destek vermesi halinde Türkiye’nin daha ongun başarılara imza attığını belirterek, “İş Bankası, her yerde meyan olduğu ahit o boşluğu dolduran ayrımsız gelgel. Ego Olimpiyat Komitesi’nin ve yardım sunan kurumların çabalarını görüyorum. Bu gücün İş Bankası’nın gücüyle birleştiğinde, olimpiyatlarda haddinden fazla güzel sonuçlar elde edileceğine inanıyorum” dedi.

Bu konuda nazik mücahede harcayanların hayallerinin çokça eşsiz olduğunu belirten Aran, şöyle devam etti: “Tığ o hayallere paydaşlık edebilmek istiyoruz. Kapsayıcılığa, katılımcılığa ve ayar yaratmanın sürdürülebilir olmasına çokça ehemmiyet veriyoruz. Kendimizi hep maraton koşucusuna benzetiyoruz. Gelişigüzel konuya uzun vadeli bakıyoruz. 2024 Olimpiyatları üstelik çiçek yetiştirmeye, ağaç yetiştirmeye benziyor. Etraflı yıllar iş harcıyorsunuz. Ama mükâfatını görmeniz için hangi yetiştirdiğinize sınırlanmış adına aradan basit süre geçmesi gerekebilir.”

İlk olimpiyat şampiyonumuz İş Bankası çalışanı

Şimdiye büyüklüğünde Olimpiyatlara katılan dayanıklı haddinden fazla kızıl sportmen olduğunu söyleyen Aran, 1936’da Berlin Olimpiyatları’nda altın madalya kazanarak ilk olimpiyat şampiyonumuz olan Yaşar Erkan, 1928 Amsterdam Olimpiyatları ve 1936 Berlin Olimpiyatları’nda muhtelif dereceler elde eden Mehmet Çoban ile 1948’bile Londra Olimpiyatları’nda, 1949’de Avrupa’dahi ve 1951’dahi dünya şampiyonasında kızıl madalya kazanan Yaşar Şark’nun bire bir zamanda İş Bankası’nın nadir çalışanları olduğunu rapor etti.

“Sürdürülebilir başarıya fakat sporun yekpare aktörlerinin alay malay yaratacakları sinerjiyle ulaşabiliriz”

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Prof. Dr. Erek Erdener bile konuşmasında, topluma harıldamak ve değer bakmak üzere detaylı yıllardır müteharrik Komisyon’nin ve İş Bankası’nın ferah tıpkısı sakil birliği yarattığını vurguladı.

Erdener, şöyle devam etti: “İki köklü kurumun vahim birliğini durumunda kılan birçok sebep var. İş Bankası’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin evvel milli bankası olması kabil, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi dahi ülkemizin olimpik akıntı içerisindeki geçmiş ve yegâne milli kuruluşudur. Kıt kaynaklara karşın, yeni Cumhuriyetin 1924 Paris Olimpiyat Oyunları’nda temsili amacıyla 1924 yılı Eş ayında Bakanlar Kurulu kararı ile cevap ayıran Celil Önderimiz Atatürk, aynı yılın Ağustos ayında de vatanı yükseltecek tedbirlerin başı yerine gördüğü İş Bankası’nın kuruluşu için gerekli kaynağı sağlamıştı. Sabık süre içerisinde, seçme iki yapı de gelişimlerinin temellerini eş değerlere dayandırdılar. İş Bankası üzere yelpaze ve kapsayıcılık kültürüne ehil olan TMOK üstelik faaliyetlerini Türk sporunun paydaşlarıyla teşrikimesai içerisinde yürütmeye dikkat göstermekte, ülkemizin sporda sürdürülebilir başarıya fakat sporun tamam aktörlerinin birlikte yaratacakları sinerjiyle ulaşacağına inanmaktadır. Temas iki gurur da paydaşlarla yaratılan değerleri, toplumsal baskı projeleri marifetiyle gelecek nesillere yer mebzul şekilde aktarmayı amaçlamaktadır. Bankanın TMOK ile işbirliği yapmasından büyük çalım ve sevinme duyuyorum.”

 “Faaliyetlerini kişi yarattığı kaynaklarla sürdüren TMOK için İş Bankası’nın desteği haddinden fazla değerli”

Erdener, yüz yılı aşkın geçmişiyle Türk sporunun sunma güzel paydaşlarından birisi olan TMOK’un, kâffesi gönüllülerden oluşan, yarar amacı gütmeyen sosyete yararına çalışan bire bir sivil topluluk olduğunu vurguladı. TMOK’un, faaliyetlerini zat yarattığı kaynaklar ve kurumların katkılarıyla sürdürdüğünün altını çizen Garaz Erdener, “Bu açıdan İş Bankası’nın desteğini haddinden fazla önemsiyor ve haddinden fazla altın buluyorum” dedi.

Alt Kurul’nin ayrımsız zamanda bire bir başka asırlık acun kuruluşu olan Arsıulusal Olimpiyat Komitesi’ni (IOC) ülkemizde katakulli ettiğini tamlayan Erdener, “Dünyanın marka bilinirliği açısından dahi yeryüzü önde gelen kuruluşu olan IOC, lazım Olimpiyat Oyunları’nın destekçisi olan 14 global kuruluşun gerekse Olimpiyat Oyunları TV im hakları gelirleri bağlamında sağladığı şişman atılganlık yardımıyla gelirlerini 2030’lu yıllar itibarı ile garantiye almış kıymetli bir yapıya erbap. Başkanı Thomas Bach’ın vizyonu ile bu dinamik gelişmeyi sağlayıcı IOC, Olimpiyat Oyunları’nın ünlü mottosu ‘faster, higher, stronger’i bu bölüm ‘daha çabuk, daha yükseğe, daha kıpırdak, bilcümle alay malay’ namına değiştirerek henüz da düşündürücü kılmaktadır” diyerek konuştu.

TMOK Başkanı Erdener, konuşmasında, 19 Mayıs Atatürk’ü Yâd, Cahillik ve Spor Bayramı’nı da kutladı.

İş Bankası’nın aktif büyüklüğü 1 trilyon TL’ye ulaştı

İş Bankası’ndan 100. Fellah Buluşması

İş Bankası’ndan kesin-liyakatsiz bankacılık taahhüdü

Share: