Türkiye Drone Şampiyonası’nın üçüncü etabı Artvin’de tamamlandı

TEKNOFEST kapsamında Artvin’birlikte düzenlenen Türkiye Drone Şampiyonası’nın üçüncü etabı sona erdi.

Artvin Valiliği Kaledibi İskelesi Sosyal Tesisleri’nin bahçesinde düzenlenen ve aralarında milli sporcuların dahi bulunduğu yarışlar, 12 ilden 19 lisanslı sporcu katılımıyla gerçekleştirildi.

Sporcular zat tasarımları dronlar ile 15 kapıdan oluşan parkuru kusursuz ve arz acul şekilde tamamlayarak dereceye çekmek için korkunç savaşım etti.

Parkuru bildirme ferah dereceyle bütünleyen Atakan Mercimek birinci, Hüseyin Ablak ikinci, Hüseyin Yılmaz Çimen de üçüncülüğü elde etti.

Ödün töreninde konuşan Artvin Valisi Yılmaz Zirve, iki çevrim süresince Artvin’bile haddinden fazla güzelce yarışlar izlediklerini söyledi.

Bütün yarışmacıların haddinden fazla gani işlemler çıkardığını anlatım eden Zirve, “Böylesine ayrımsız organizasyonu ülkemizde düzenledikleri üzere emeği olan eksiksiz kurumlara teşekkürname ediyorum. Gelgel duyduğumuz aynı tertip. Dünyada bunun tıpkı ayrımsız yok. Böyle ayrımsız organizasyona ehil olduğumuz üzere alım duyuyoruz. Ilkin Selçuk Bayraktar beyefendi atılmak üzere destek veren herkese şükranlarımızı sunuyoruz” diyerek konuştu.

Yarışmaya Adana’dan katılarak birinci olan 16 yaşındaki Atakan Mercimek, AA muhabirine, henüz evvel iki birinciliği olduğuna değinerek, “Bu yılki şampiyonada, üçüncü aşama olan Artvin etabında birinci oldum, çokça mutluyum. Benim üzere kolaydı. Haddinden Fazla zorlanmadım. Biraz rüzgar vardı. Dronlar etkilendi ve benim için sorun olmadı. Yarışmamızı başarıyla bitirdik.” dedi.

Yarışmalara uyumlu antrenmanlarla hazırlandığını nâkil Yasmık, “Hep özlük dronunu özlük tasarlıyor. Zira herkesin pervaz sitili ayrımlı. Nedeniyle dronların pervaz şekli farklı olabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Yarışları ikinci olarak tümler milli sportmen Hüseyin Ablak ise Artvin’de müthiş ayrımsız yarışı geride bıraktıklarını, ikincilikten etraf mutlu olduğunu dile getirdi.

Yarışmada üçüncü olan 25 yaşındaki Hüseyin Yılmaz Çimen da yarışlara Antalya’dan katıldığını ve 6 yıldır dron pilotluğu yaptığını, yarışların çok fırtınalı ve metin geçtiğini kaydetti.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tecim AŞ’nin (STM) yürütücülüğünü yaptığı, ilk etabı Kastamonu’da, ikinci etabı Sinop’ta, üçüncü etabı ise Artvin’dahi tamamlanan şampiyonada dereceye giren 16 sporcu, 30-31 Ağustos’ta Samsun’üstelik düzenlenecek Türkiye Drone Şampiyonası finalinde yarışacak.

Final yarışında geçmiş iki sırayı elde edecek sporcular, “TEKNOFEST 2022 World Drone Cup”ta Türkiye’yi piyes etmeye adalet kazanacak.

Share: