Türkiye Drone Şampiyonası üçüncü etabı Artvin’de başladı

TEKNOFEST kapsamında planlı Türkiye Drone Şampiyonası’nın üçüncü etabı Artvin’dahi başladı.

Artvin Valiliği Kaledibi İskelesi Içtimai Tesisleri’nin bahçesinde planlı yarışlara 12 ilden 19 lisanslı sporcu katıldı.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tecim AŞ’nin (STM) yürütücülüğünü yaptığı bökelik, 3 hamle ve final yarışından oluşuyor.

İlk etabı Kastamonu’bile, ikinci etabı Sinop’ta gerçekleştirilen yarışların üçüncü etabının Artvin’dahi tamamlanmasının arkası sıra dereceye giren sporcuların katılımıyla 30-31 Ağustos’ta Samsun’dahi Türkiye Drone Şampiyonası finali yapılacak.

Final yarışında önce iki sırayı elde edecek sporcular, “TEKNOFEST 2022 World Drone Cup”ta Türkiye’yi sahne etmeye türe kazanacak.

Yarışmaların evvel gününde tanzim turlarının peşi sıra sporcular, 15 kapıdan oluşan parkuru hatasız ve arz çabuk şekilde tutmak için müthiş savaş etti.

Dereceye girecek sporcular, ferda gerçekleştirilecek bitiş yarışmaları böylelikle belirlenecek.

Türkiye Gelgel Sporları Yönetim Kurulu Üyesi ve TEKNOFEST Türkiye Drone Şampiyonası organizatörü Mehmet Öztekin, gazetecilere, yarışmaların düzenlendiği bölgelerde hem öğrencileri hem de vatandaşları bu spora heveslendirme etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Öztekin, yarışlarda akıbet 16’ya kalanların Samsun’daki final yarışmalarına katılacağını belirterek, “Finalde tıpkısı ve ikinci olan şahıslar, 28 ülkeden 32 sporcunun katılımıyla yapılacak olan TEKNOFEST Dünya Drone Şampiyonası’nda yarışacak.” dedi.

Yarışlara Adana’dan katılan Atakan Mercimek, TEKNOFEST Türkiye Drone Şampiyonası’nda sonuç iki yıldır böke olduğunu anlatım etti.

Pilotların bu yarışlara ağır aynı antrenman sonrası katıldığını anlatan Mercimek, “Yarışmacılar droneleri kendileri yapıyor. Bunları uçurması el çünkü çok aceleci gidiyorlar. O yüzden eli sıkı tıpkı egzersiz gerekiyor. Haddinden Fazla yetenekli pilotlar var. Yarışmada rekabet art seviyede. Üçüncü aşama olan Artvin’de birinci namına bitiş etabı Samsun’a akmak, daha bilahare dünya şampiyonasında ülkemizi işaret etmek istiyorum.” diyerek konuştu.

Milli sporcu Hüseyin Ablak üstelik 8 yıldır drone pilotluğu yaptığını, Türkiye ve dünyada dereceleri olduğunu dile getirdi.

Türkiye’ye, İngiltere’den 5 birincilik getirdiğinin altını çizen Ablak, “Artvin’dahi üçüncü etaptayız. Kastamonu ve Sinop’u geride bıraktık. Orada Türkiye’nin arz acul yarışmacıları ile yarıştık. Eledik buraya geldik. Buradan birlikte Samsun’a final etabına gideceğiz.” dedi

Yarışlara Osmaniye’den 12 yaşındaki oğluyla alay malay katılan Fatih Güler, iki yıldır arzulu namına bu işle uğraştığını belirterek, “Ayrımsız zamanda bu işi oğlumla birlikte yapıyorum. Türkiye’deki genişlik güre pilotlardan birisi oluyor oğlum. Bu yıl üstelik oğlum turnuvalara katıldı. Üç etaptır domuzuna gidiyor, darısı başka turlara.” ifadelerini kullandı.

Gün boyu süren yarışmaları Artvin Valisi Yılmaz Şahika, İl Milli Terbiye Müdürü Gönüllü Enerjik, İl Deneyimsizlik ve Spor Müdürü Mustafa Demirkıran, Artvin Acemi Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Sadettin Şiddetli bile izledi.

Share: