Türk ve yabancı öğrenciler aynı mutfakta yemek yapmanın inceliklerini öğreniyor

Karabük’te Türk ve ecnebi darülfünun öğrencileri, nazari eğitimin yanı sıra okulun aplikasyon mutfağında alay malay Türk ve dünya mutfağına ait yemekleri yapmayı öğreniyor.

Karabük Üniversitesi Safranbolu Turizm Fakültesi Gastronomi ve Aş Damı Sanatları Bölümü, 2018-2019 eğitim bilimi tedrisat yılında öğrenci kabulüne başladı.

Dört almanak lisans eğitimi süresince öğrencilere, bildirme temelden yer ati seviyeye büyüklüğünde kemirmek sanatının incelikleri öğretiliyor, hareket hayatında ihtiyaç duyacakları bildirişim ve idare becerileri kazandırılıyor.

Program böylecene öğrenciler, eşya içecek işletmelerinde tutumlu olabilmenin beraberinde kişi işletmelerini kurabilmeye yönelik bilgi birikimi elde ediyor.

Öğrenciler, kuramsal eğitimin yanı sıra aplikasyon mutfağında ağırlıklı Türk mutfağı olmak üzere yemek yapmanın inceliklerini öğreniyor.

“Zat aş damı kültürleri ile Türk mutfak kültürünü bütünleştiriyorlar”

Safranbolu Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Avni Değirmenci, AA muhabirine, Rektör Prof. Dr. Arkadaş Çelik öncülüğünde uluslararası tıpkısı üniversite olma uğrunda acilen ilerlediklerini söyledi.

Kırmacı, üniversitede 99 ülkeden 12 bin 300 ecnebi uyruklu öğrencinin eğitim gördüğünü aktararak, “Safranbolu Turizm Fakültesinde birlikte 20 ülkeden 330’un üstünde ecnebi uyruklu öğrencimiz bulunmaktadır. Bu öğrencilerimizden Gastronomi ve Aş Damı Sanatları Bölümü’nde yetişek gören ecnebi uyruklu öğrencilerimiz hem Türk aş damı kültürünü öğreniyor hem bile zat aş damı kültürleri ile Türk mutfak kültürünü bütünleştirerek ayrımlı aynı bireşim ortaya koyuyor.” dedi.

Gastronomi ve Aş Damı Sanatları Bölümü Dr. Akademisyen Sibel Ayyıldız üstelik öğrencilere ağırlıklı adına Türk mutfak kültürüyle ilişkin dersler verdiklerini kaydetti.

Türk öğrencilerin yanında arsıulusal öğrencilerin, aldıkları eğitimle Türk mutfak kültürüne bilge olduğunu dile getiren Ayyıldız, şöyle konuştu:

“Ülkelerindeki restoranlarda ve şart içecek işletmelerinde, burada öğrendikleri bilgileri sunmalarını sağlıyoruz. Burada çorbalardan zeytinyağlılara ve deri yemeklerine, unlu mamullerden tutun de bütün mutfağa bilgili olacak şekilde tarihinden başlayıp uygulamaya kadar yetişek alıyorlar. Öğrenciler Türk aş damı kültürüne bilgili oldukları için bunu, yaşadıkları ülkelerin mutfaklarına uyarlayabilme imkanına sahip olacaklar.”

Ayyıldız, yabancı tabiiyetli öğrencilerin yaşadıkları ülkelerde evet da apayrı ülkelerde Türk aş damı kültürüyle ait işletmeler yapmak istediklerini sözlerine ekledi.

Yabancı öğrenciler, Türk yemeklerini ülkelerinde tanıtacak

Tanzanyalı mektepli İssa Hamadi Alli ise aldığı eğitim bilimi sayesinde canlı fasulye, börek kadar Türk mutfağına ilişkin yemek pişirmeyi öğrendiğini, ülkesine gidince bunları yapacağını söyledi.

Faslı Kholoud Chatt, ülkesinde Fas ve Türk yemekleri olan aynı restoran açmayı düşündüğü üzere Türkiye’bile eğitim aldığını belirtti.

Türk mutfağında kayran düz et yemekleri ve tatlılarla ilişkin örnekler üstünde çalıştıklarını aktaran Chatt, keşkülüfukara ve piliç Topkapı yemeği yapmayı öğrendiğini dile getirdi.

Özbekistanlı Yakhyobek Mamasoliev, Türk ve acun mutfağı dersleri aldığını anlatarak, baklagiller, zeytinyağlılar ve kalın yemekler yapmayı öğrendiğini kaydetti.

Mamasoliev, Özbek ve Türk mutfağında eş yemekler olduğunu, dünya mutfağı dersinde üstelik yerel aş damı sunumu yaptıklarını ifade etti.

Kazak Gulzat Altayeva dahi aşındırmak yapmayı sevdiği amacıyla Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nü seçtiğini, Türk yemeklerini çokça beğendiğini söyledi.

Share: