Türk mühendisler çimentosuz harçlarla duvar tasarladı, 30 tonluk basınç bile yıkamadı!

İnönü Üniversitesi’nde görevli Doç. Dr. Müslüm Uğur Maraş’ın öncülüğünde 5 lisansüstü öğrencinin katkılarıyla atılmış malzemeler kullanılarak tonlarca ağırlığa dayanıklı çimentosuz harçlar ile duvar geliştirildi. Defans sanayisinde kullanılması hedefiyle üretilen bu duvarlar 30 tonluk basınca dayanım gösterebiliyor.

İLK MISIL TÜRKİYE’DE ÜRETİLDİ

Dünyada evvel olarak Türkiye’bile çimentosuz harçlarla üretilen bu duvarlar devlet ekonomisine yüce katkı sağlamasının birlikte alelhusus sınır bölgelerindeki duvarlarda kullanılmasıyla cızık güvenliğine iri ulama sunması bekleniyor.

“AĞIZ AĞIZA ÇALAK KAYNAKLI MALZEMELERDEN GELİŞTİRDİK”

Üretilen harçtan elde edilen çatı elemanlarının elastik tıpkısı yapı kazanması ortamında üç değişik tipte sentetik lifler kullandıklarını anlatım fail, “İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Doç. Dr. Müslüm Amaç Maraş, “Yaptığımız çalışmada yapılarda çimentosuz harçlar ürettik. Bu harçlarda hele akıbet yıllarda yapı üretiminde iplik fabrikalarında makbul tel dediğimiz malzemelerle gelişigüzel bu harçları katarak harçların elastiki bir çeşni göstermesini sağladık. Henüz sonrasında ise duvarda bu harçları uygulamaya çalıştık. Alışılagelen harçlarla ürettiğimiz zar elemanlarını yükleme esnasında kırımlara maruz bıraktık. Daha sonradan ise bizim atık materyal ile ürettiğimiz alelhusus maliyeti düşük olan bu harçları kullanarak yapı elemanlarında uygulamaya çalıştık. Buradaki duvarlarımızı yapmamızdaki ana hedefimiz defans sanayisinde kullanmayı hedefledik. Hele eksen hatlarımızda akıbet yıllarda asayiş duvarları mensur edilmektedir. Bu asayiş duvarlarına mütenavip kullanılmamış cidar elemanları üreterek hem atılan gereç ile kasaba ekonomisine hem de mutluluk ekonomisine cesim ulama sağlayacağız. Yaptığımız çalışmalarda projemize destek veren rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kızılay hocamıza ilmî araştırma proje birimine ve proje ekibime teşekkürname ediyorum. Benimle gelişigüzel proje da 5 lisansüstü öğrencilerimizle çalıştık” dedi.

“28 TONA BÜYÜKLÜĞÜNDE DAYANIM GÖSTERDİ”

Ürettikleri duvarların yaklaşık 30 ton yüklemeye karşın dayanım göstere bildiğini aktaran Maraş, “Piyasada beğenilen harçlarla yaptığımız üretim aşamasındaki yüklemede duvar elemanları meşbu parçalanırken. Bizim ürettiğimiz harçta ise imla esnasında tahminî 28 tona kadar direnç gösterdi. Direnç gösterdikten sonra üstelik herhangi şişman çatlaklar adına mufassal kılcal çatlaklar oluştu. Hele defans sanayisinde cızık hattındaki güvenlik duvarlarında bu harçların kullanılmasıyla gelişigüzel yapı elemanı her şekilde tamirat edilemeyecek. Bizim yaptığımız harçla kılcal çatlaklar aceleci benzeri şekilde tamirat edilerek temel hatlarındaki düzenlilik sağlanacak. Yaptığımız çimentosuz harçlarda atık malzeme dediğimiz çıpa çelik fabrikalarında olan yüksek fırın cürufunu kullandık. Bu tamamen atılan kaynaklı tıpkısı malzemedir. Bunu çimento yerine almaşık olarak kullandık. Henüz sonradan bunları inikat aşamasında solisyonumuzu hazırlayarak ve harcın sünek bir bina kazanması içinde liflerimizi kullandık. 3 farklı tipte sentetik lifler kullandık. Bireşimli liflerimiz alelhusus iplik üretim aşamasında tor husus olarak kullanılmaktadır. Biz birlikte bunu yapım sektöründe bu şekilde harçlar arasında elastiki benzeri masraf üretmeye çalıştık” ifadelerini kullandı.

“NORMAL HARCA BAKARAK 10 ITMAM DAHA DAYANIKLI”

Geliştirilen harcın normal çimentolu numunelere nazaran 10 kat henüz aşkın dayanabilen olduğunu kaydeden İnönü Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Faziletli Lisans öğrencisi Merve Büyüktapu, “Atık malzemeleri kullanarak 150’ye mail dekoratif elde ettik. Bu numunelerde gördük kim normal çimentolu numunelerde 3 mega paskala büyüklüğünde maksimum tazyik elde ederken. Yapmış olduğumuz atılmış malzemelerden üretmiş olduğumuz numunelerde 30 mega paskala kadar yani 10 itmam daha fazla direnç elde ettik. Antrparantez fabrikalardaki atılan lifleri kullanarak elde ettiğimizde bunlarla karıştırdığımızda 55 mega paskala kadar basınç elde ettiğimizi gördük. Bu birlikte alişilagelen çimentolu numunelere nazaran hemen atık malzemeleri kullanarak 10 ikmal daha aşkın basınç dayanımı elde ettiğimizi gösteriyor” diye konuştu.Share: