Türk Cildiye Derneği Başkanı Yılmaz’dan “iyileştiren bedii kursları”yla ilişik yorum Açıklaması

Türk Dermatoloji Derneği (TDD) Başkanı Prof. Dr. Ertan Yılmayan, medikal bedii uygulamalarının kısık eğitim bilimi ve eksperlik gerektirdiğini belirterek, cemaat ellerde yapılmayan müdahalelerin pahal taraf etkilere, sürekli izlere illet olabildiğini söyledi.

Akdeniz Üniversitesi Dahili Tababet Bilimleri Bölümü Kap ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz, AA muhabirine, Sağlık Bakanlığının memleket esenlik müdürlükleri ve hastanelere, iyileştiren bedii kursları düzenlenmesi ve şehadetname verilmesinin yasak olduğunu hatırlatan abece gönderdiğini ve yazıda bu garip faaliyetlerin ilgili kuruluşlara bildirilmesini istediğini anımsattı.

Hekim sıfır kişilerin üstelik kurslarda eğitim bilimi alıp, “medikal estetik uzmanıyım” diyerek göstergeç programlarına çıktığını, “basak şeş” namına rapor edilen bedii uygulamaları yapabildiğini dile getiren Yılmaz, TDD adına Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Beğenilen Cerrahi Derneği ile bunun önlenmesi amacıyla detaylı yıllar savaş verdiklerini vurguladı.

Yılmaz, Afiyet Bakanlığının, ülke afiyet müdürlükleri ve hastanelere iyileştiren beğenilen sertifikaları ve kurslarıyla ilişkin ikaz yazısı göndermesinden memnuniyet duyduklarını söyledi.

Ehil olmayan kişilerce yapılan beğenilen uygulamaları dolayısıyla komplikasyonların arttığına belen fail Yılmaz, “Medikal bedii uygulamaları okkalı eğitim bilimi ve eksperlik gerektiriyor, 2-3 günce eğitimle sağlanacak bir husus değil. Tığ yemeden içmeden komplikasyonlarla uğraşır kuzuluk geldik. Hastalar kavisli icraat sonucu dokunaklı enfeksiyonlarla bize geliyor, bunları düzelti üstüne bazen çaba ortamında oluyoruz. Aynı kısmını düzeltiyoruz ama hasarlı kalanlar de oluyor. Bu şikayetler çokça arttığı üzere Afiyet Bakanlığı bati benzeri kadem attı.” diye konuştu.

Yılmayan, Türkiye’nin sağlık alanındaki başarısıyla parladığını, güçlükle dışından saç ekimi ve estetik uygulamaları amacıyla dahi çok sayıda kişinin geldiğini hatırlattı.

Tabela koyarak “merdiven altı” uygulama özne yerlere yönelik alınan tedbirin önemine dikkati çekici Yılmaz, “Tıpkı haftalık eğitim bilimi kayran, hekim sıfır ya dahi bakıyorsunuz diş hekimi beğenilen alanında ‘üniversite musaddak kurs açıyoruz’ diyerek afişler asıyor. Bunları Bakanlığa bildiriyoruz. Bakanlık da bunun engellenmesi üstüne adımlar atıyor fakat muhatap bulamıyorsunuz zira gizliden gizliye çalışmalar.” ifadesini kullandı.

Herhangi aynı yetişek programı evet üstelik kurultay yapacaklarında önceki Sağlık Bakanlığından onaylama aldıklarını bildiren Yılmayan, diploma verildikten sonraları da Türk Tabipleri Birliğine bilgelik verdikleri aktardı.

Düzenledikleri kongrelerin, üniversitelerde verdikleri eğitimin tamamlayıcısı olduğunun altını çizen Yılmaz, yemeden içmeden kursa katılarak uzman olunamayacağını kaydetti.

“Uygulamalara müteveccih kısıtlılık getirildi”

Iyileştiren beğenilen yaptıracakların titiz olmasını isteyen Yılmayan, “Fasit ya de çokça ismini duyduk” diye niteleyerek gidilebilen yerlerde bazen eksper sıfır hassaten hekim olmayanların de çokça uygulama yapabildiğine tanık olduklarını anlattı.

Lazer, radyofrekans kadar aşamalı yapılması gereken kâh işlemlerin cemaat olmayan yerlerde para almak kaygısıyla biricik seferde yapılmaya çalışıldığını dile getiren Yılmaz, “Uygun olmayan ortamlarda yapılan uygulamalar sonucunda kırıcı alerjik reaksiyonlar gelişebiliyor, vücutta kalımlı izlere, korkulu enfeksiyona hastalık olabiliyor, materyal damarı tıkayabiliyor.” uyarısında bulundu.

Yanlış uygulamaların nesiç yıkımlarına sebep olduğuna meni fail Yılmaz, Sağlık Bakanlığının bu uygulamalara müteveccih kısıtlamasının mehabetli olduğunu, “merdiven altı” uygulamaların denetimleri için dernekler marifetiyle gelişigüzel türlü yardıma hazır olduklarını belirtti.

Esenlik iklim müdürlükleri ve hastanelere alfabe gönderilmişti

Keyif Bakanlığı, 2003’te ayrımsız zaman uygulanmasına müsaade verilen iyileştiren estetik sertifika eğitimlerinin 2008’de yayımlanan Ayakta Kişileştirme ve Otama Yapılan Hususi Afiyet Kuruluşları Karşı Yönetmelik kapsamında yürürlükten kaldırıldığını, sertifika veya buna eş izin belgesine dayanılarak unvanlarda “estetik” veya analog anlama ati tek ibare kullanılamayacağını, bu kalem işlemlerin de vakit kaybetmeden ilişik alandaki hekim ve eksper doktorlar tarafından tıbbi prosedür olarak yapılabileceğini duyurmuştu.

Sağlık ülke müdürlükleri ve hastanelere gönderilen yazıda, Esenlik Bakanlığı Sertifikalı Yetişek Yönetmeliğinin de Bakanlıkça muayyen alanlarda ve standartlarda sunulan eğitimler sonrası sertifikaların tescil edilebileceği, müktesep hukuk hariç iyileştiren bedii sertifikasının yürürlükten kaldırıldığı, bu isimde ve bir anlamlara gelecek eğitimlerin düzenlenmesi, katılımcılara sertifika verilmesinin hukuken türlü olmadığı vurgulanmıştı.

Share: