Türk çayının yeni tadı “çiçek çayı” raflarda yerini aldı

Rize’da Öz Araştırma ve Aplikasyon Merkezince (ÇAYMER) ölçülü iki almanak çalışmanın ardından öz bitkisinin açan çiçekleri toplanarak “çiçek çayı” üretildi.

Farklı bire bir lalüebkem kendisine sektörde yerini alan iz, dünyada çayı sunma fazla tüketen ülkelerden biri olan Türkiye’da öz bitkisinin tasarruf alanının geliştirilmesi açısından birlikte önem taşıyor.

Geleneksel anlamda siyah ve yeşil öz yerine üretilen ve tüketilen Türk çayı ağına, son yıllarda yıpranmamış mahsulat namına beyaz zehir, oolong ve macha çayı eklendi. Antrparantez, itici çayın yanında üretilen çay pudrası bile azık sektöründe meydan buldu.

“Çiçek çayının kilogramını 5 bin liraya satıyoruz”

ÇAYMER Genel Müdürü Teoman Küçükmustafa, AA muhabirine, Türk çayının ayrımlı lezzetlerde kullanılması üzere çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Küçükmustafa, son iki yıldır laboratuvar içinde bitmeme fail öz çiçeğinden çay üretilmesi çalışmaların sonuç verdiğini vurgulayarak, ortalama 6 kilogram yaş öz çiçeğinden 1 kilogram arık çiçek çayı ürettiklerini aktardı.

Yapılan çalışmaların arkası sıra elde edilen nitelikli çiçek çayını mütemmim ile buluşturduklarını dile getiren Küçükmustafa, çiçek çayı üretimi üzere öz çiçeği alımına dahi başladıklarını anlatım etti.

Küçükmustafa, geçen yıl aldıkları çay çiçeklerinden 20 kilo çiçek çayı ürettiklerini anımsatarak, “Bu sene dilek olduğu için 50 kilo öz çiçeği üretebilmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Çay çiçeğinin ekim ve kasımda toplandığının altını çizen Küçükmustafa, şu değerlendirmede bulundu:

“Geçen yıldan ürettiğimiz ürünleri bu sene satışa çıkarmıştık. Yurt içi ve sıkı dışı online satışlarımız oldu, elimizde kitap kalmadı. Bu sene üreticilerimiz çok daha sıcak bakıyor ve öz arazisinden topladıkları nitelikli güzel çay çiçeklerini bize getiriyorlar. Aldığımız eskimemiş ürünleri laboratuvar şartlarında muhtelif işlemlere tabi tutuyoruz. Alınan öz çiçekleri özel tıpkı kurutma tekniği ile kurutuluyor. Anlaşılan ölçülerde kurutulduktan bilahare içime amade hale getiriliyor. Özellikle mikrobiyolojik testler, pas analizleri yapılıyor. Keyif testleri birlikte yapılarak çay çiçeği içmeye amade arkaç getiriliyor.”

Küçükmustafa, çiçek çayının rabıt gördüğünü, piyasadan müspet tepki aldıklarını bile söyledi.

Bu gelişmeler konusunda üretimi hızlandırdıklarını belirten Küçükmustafa, ati yıllarda üretimi henüz dahi artırmayı hedeflediklerini anlatım etti.

Küçükmustafa, AR-GE çalışmaları ve ürünlerle eskimemiş açılımlar yaptıklarını belirterek, “Çay çiçeğinden yapılan çiçek çayı bile bu alanda yıpranmamış ayrımsız kitap kendisine değer görmeye başladı.” diye niteleyerek konuştu.

Esenlik açısından değerli olan bu ürünün bir iki üretilebildiğini vurgulayan Küçükmustafa, “Çiçek çayının kilogramını 5 bin liraya satıyoruz. Önümüzdeki sene için fiyatlandırmayı elan yapmadık. Üretimimizi genelde 40 gramlık, 25 gramlık adına paketliyoruz. Hususi okullu göre da artırıp, azaltabiliyoruz.” dedi.

Çiçek çayı 3 zaman demlendikten sonraları tüketilmeli

ÇAYMER AR-GE Sorumlusu Muhammet Çomoğlu ise çiçek çayının yeğni içimli olduğunu söyledi.

Çomoğlu, kaynadıktan sonradan bardakta 5 an bekletilen suya 1 şekerli kaşığı çiçek çayı konulmasını, 3 dakika demlendikten sonraları üstelik tüketilmesini önerdi.

Çiçek çayının 3 posta demlenebildiğini anlatan Çomoğlu, ayrıca isteyenlerin diğer çaylar demlendikten sonradan üzerine tıpkı kaç çıngı öz çiçeği atarak harmanlayabileceklerini sözlerine ekledi.

“Çay çiçeği doğal tıpkısı şifa kaynağı yerine tüketiliyor”

Merkezde işyar yüksek kimyacı Havva Asker, çayın antioksidanlar itibarıyla çokça zengin olduğunu, öz çiçeğinde da tıpkısı özelliklerin tespit edildiğini aktardı.

Bilimsel araştırmaların, çay çiçeğinde muafiyet sistemini etkileyen besinin faziletkâr miktarda bulunduğunu gösterdiğine dikkati calip Asker, “Çay kateşinleri ve liteolin üstünde yapılan klinik araştırmalarda, antioksidan, antikanser ve antiviral özellikler gösterdiği belirlendi. bu haysiyetle öz çiçeği natürel benzeri onma kaynağı yerine tüketiliyor.” diyerek konuştu.

Asker, çiçek çayının ilk kez ve az miktarda üretildiğini üstelik belirterek, şunları kaydetti:

“Çok değerli ve haddinden fazla zayıf aynı çiçek, çay çiçeği. Çin’üstelik öz namına tüketiliyor. Kozmetik alanında birlikte tüketiliyor. Öksürüğe mebzul geliyor ve balgam söktürücü özelliği var. Oylumlu tıpkısı şekilde hayır bir iz olarak tüketiliyor. Araştırmalarla çiçek çayı ile aynı açığı kapattık. İnşallah elan fazla alanda kapatabiliriz.”

Share: