Turgut Özal’a gönderilmiş peçe pusula, 35 yıl sonraları ortaya daha çok

İzmit ilçesinde sahaf dükkanı işleten Şerafettin Ergül, yıllardır kitap, plaka, kaset ve pul biriktiriyor. Kestirmece 200 binin üstünde kitabı, 2 binden fazla plağı ve binlerce kaset ile pulu olan Ergül, 3 sene önceki tıpkı kitabın arasından kitap buldu. Ergül, mektubun 1987 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington eyaleti Seattle şehrinden dönemin Başbakanı Turgut Özal’a gönderildiğini fark etti. Mektubun, Orrion Johnson isimli birey yoluyla gönderildiği görüldü.

MEKTUBU GÖNDERENİN KİMLİĞİ BİLİNMİYOR

Mektubun üstünde ise “Prime Minister (Başbakan) Turgut Özal, Başvekâlet Ankara, Turkey” ifadeleri düzlük alıyor. Bilgisizlik yıllarında ve başbakanlık döneminde KÖLE ile mümasil münasebat kuran Özal’a kitap gönderen kişinin kim olduğu ve içeriği bibi bilinmezken, sahaf kendisine ilişkin olmayan bu mektubu açmayacağını fakat incelenip değerlendirilmesini istedi.

“İÇLERİNDE CİDDİ BELGELER VAR”

Uzun yıllardır sahaf dükkanı işlettiğini belirten Ergül, “Piyasadan şimdiye kadar 300 bin tezkere topladım, kitaplar arasında çıkanlar korkulu anlamda sergi oluşturacak seviyeye ulaştı. İçlerinde çokça domuzuna, kilolu belgeler var” dedi.

“BU DÖNEMLERE IŞIK TUTABİLİR”

3 yıl önce tıpkı kitabın arasından Turgut Özal’a gönderilen tıpkısı mektubu bulduğunu belirten Ergül, “Şuana kadar bulduğum, beni heyecanlandıran sunu çokça ilgimi calip o kitap oldu. 3 yıldır elimde ve on paralık açmadım. Açılmamış olması daha çok dikkatimi çekti. Köle açmadım zira altın tıpkı bilgelik kabil. Dönemin Başbakanı Turgut Özal siyasa yaptığı dönemde ülkenin kısık dönemleriydi, mektuptaki vukuf bu dönemlere çerağ tutulabilir, apotr olanaklı. Amerika’dan yazılan tıpkı pusula yalnız, beni ilgilendirmiyor sonuçta. Bu mektubu bulduğumda çokça heyecanlandım, hangi yapacağımı bilmiyordum. Açmamakta kararlıydım çünkü benim olmayan tıpkısı şeydi ancak benim elime geçmişti. 35 yıl önce gönderilmiş, 1987 yılında Amerika’ndan postaya bırakılmış. Ki olduğunu bilmiyorum umarım bundan sonra araştırılır, değerlendirilir. Benzeri şekilde ülkemize, insanlığa faydası olacak tıpkı özdek çıkmasını rüya ediyorum” şeklinde konuştu.

Share: