Tuluma nikbet sardı, şimdi Türkiye’nin her hesabına satışını yapıyor

Tuluma düşkünlük sardı, şimdi Türkiye’nin seçme yerine satışını yapıyor

Kurduğu Tulum Atölyesiyle Tulum geleneğini sürdürüyor

RİZE – Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine merbut Komilo köyünde kurduğu Gayda tekellüm Atölyesi’nde, ailesiyle bu arada tulum müziği ve kültürünü ati nesillere aktarıyor.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde dinamik 31 yaşındaki Engin Dervişoğlu, Ankara’da Gazi üniversitesinde okuduğu zaman kampüste arkadaşlarıyla gezerken karşılaştıkları kemençe çalan birini görünce arkadaşları beyninde sabık diyalogda Dervişoğlu’na ‘Sen kuşkusuz Karadenizlisin, kemence çalmayı bilmiyorsun’ dediler. Bunun üzerine Dervişoğlu’birlikte arkadaşlarına kişi yöresinde kemençe değil Tulum çalındığını söyledi. Arkadaşlarıyla geçirdiği diyalog üzerine Dervişoğlu Tuluma zaaf sardı. Tulumun yapımını sanmak talip Dervişoğlu, önceki ilkin Ankara’dahi tulumu öğrenmeye çalıştı henüz sonrasında ise tulumu yöresinde açmak istedi. Tekrardan Rize’ye dönen Dervişoğlu, Çamlıhemşin ilçesinde ustası Bülent Bekar’ın yardımıyla tulumun ve çibunun pekâlâ yapılacağını öğrendi. Henüz bilahare kendisine bire bir Tulum Atölyesi kuran Dervişoğlu atölyesinde ailecek gayda ve çibun yaparak satıyorlar. Tulum Türkiye’nin birlikte Yurtdışından bile arzu görüyor.

Gayda işine zahir başladığını anlatan Engin Dervişoğlu, “Ankara’birlikte darülfünun okuyordum. Orada arkadaşlarımla kampüste gezerken aynı kemençeci vardı. Bana arkadaşlarım hezel yaptılar. Sen zahir Karadenizlisin kemençe çalmayı bilmiyorsun gibilerinden hezel yaptılar. Köle bizim oralarda kemençe değil gayda çalınır dedim. Böylelikle tulum içime düz etti. Daha sonrada araştırmaya başladım. Tulumun lacerem yapılacağına dayalı. Yeryüzü özellikle tulumla ilgili hiçbir şey bilmiyordum. Elan sonrasında Çamlıhemşin’dahi kâin bir akrabamız bana Çibun gönderdi. Onla tulumu öğrenmeye başladım. Henüz sonrasında filhakika değişmeyen verdim ve okulumu Rize’de devam ettirdim. Tulumu bile ustam Bülent Bekar’dan öğrendim. Ustamın emeği bana çoktur. Ondan gördüklerimle yola çıkarak kendimi geliştirdim. Eğitim Bilimi hayatım süresince hem sınavlarıma çalıştım hem bile tulumda kendimi geliştirdim” ifadelerini kullandı.

“Burada ailecek çalışmaya devam ediyoruz”

Tulum işini ailece yaptıklarını söyleyen Dervişoğlu, “Bu işlik üstelik şöyle tıpkı say ortamı var. Babam, imdi ahşap işlerinde ve cilt işlerinde çalışıyor. Annem Tulumların dikimini yapıyor. Eşim ise içtimai medya ve internet sitemiz üzerinden yazan müşterilerimize yanıt veriyor. Köle burada işin beceri detaylarında çalışıyorum. Burada ailecek çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

“Sıkıntılı dışında birlikte irade var”

Tulumun Sıkıntılı dışından üstelik temenni gördüğünü ifaden ağabey Dervişoğlu, “Türkiye’nin az daha hep ilçelerine tulumun öğrenme aşaması olan çibunu gönderdik. Türkiye’üstelik neredeyse çibunu almayan kaza kalmadı. Tulumu ise az daha hep illere gönderdik. Daraç dışında üstelik arzu var. Malta adası olsun, Fransa, İngiltere, Almanya, Azerbaycan ve Yunanistan kabilinden ülkelere tulum gönderiyoruz. Tuluma Almanya’de kim gurbetçi Türkler artık ilişki gösteriyorlar ama yabancılara dahi tulum satışımız oluyor” şeklinde konuştu.Share: