TÜ’de ” Herhangi Bir Yönüyle Uzunköprü” Sempozyumu düzenlendi

EDİRNE (AA) Trakya Üniversitesinde (TÜ), “Temas Yönüyle Uzunköprü” Sempozyumu düzenlendi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, TÜ’nün kuruluşunun 40’ıncı Uzunköprü’nün kurtuluşunun 100’üncü yılı nedeniyle Uzunköprü Kılgısal Ulum Yüksekokulu’nda gerçekleştirilen sempozyumda Uzunköprü farklı yönleriyle ele alındı.

TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, Osmanlı İmparatorluğu’nun Edirne’de kurduğu evvel yerleşme yeri Uzunköprü’nün tarımsal ve kazançlı potansiyeli ile nazik bir ilçe olduğunu belirtti.

Edirne ve darülfünun için bile bilgiler veren Tabakoğlu, “Balaban işlemler nail ayrımsız medeniyetin başşehrinde kurulmuş ve o köklerden beslenen Trakya Üniversitesi, 40. yılını kutluyor. Ülkemizin 81 ilinden ve dünyanın 79 ülkesinden mevrut öğrenci ve akademisyenlerimizle gerilmiş bire bir yay kabilinden ileriye, en ileriye başvurmak ve ‘Türkiye Yüzyılı’nda bölmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sempozyum Aranjman Kurulu Başkanı ve Uzunköprü Kullanışlı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Erdinç Enver Dinçsoy ise kapsamlı ayrımsız bilgi şöleni gerçekleştirildiğini belirterek emeği geçenlere teşekkürname etti.

Sempozyumun açılışına Uzunköprü Kaymakamı Değer Kökçü, Uzunköprü Şehremini Korkunç Becan, tören düzeni üyeleri, öğretim üyesi ve öğrenciler katıldı.

Share: