Tropikal meyvelerin sunma lezzetlisinin Kilosu 80 TL hasadına başlandı

Türkiye’nin tarım üstelik üretim merkezleri ortada vadi düz Mersin’bile tropikal meyvelerden Pitaya (Ejderha Meyvesi) yetiştiren Akdoğan ailesi, güzeşte yıla nazaran bu yıl 3 mezuniyet henüz çok ürün aldı. Tropikal meyvelerin en lezzetlileri arasında kayran kayran Ejder meyvesi üreticiyi 80 TL’lik kilo fiyatıyla da sevindirdi.

Türkiye’nin ekincilik dahi üretim merkezleri beyninde düzlük kayran Mersin’bile sonuç yıllarda tropikal semere üretimi birlikte arttı. Hatay’dan Mersin’in Erdemli ilçesine yerleşen doğa ile çöz içe kom kuran Akdoğan ailesi bile yabancıl tropikal meyveler yetiştirmeye başladı. Avokadodan passifloraya büyüklüğünde çeşit tür im yetiştiren ocak, antik altında birlikte 4 dönüm alana ejder meyvesi dikti. İlk senesinde 4 dönümden 1 titrem im düz üreticiler, bu sene ise 3,5 titrem civarında meyve almaya başladı. İkinci yılında 3,5 tona mümasil iz çıkması ve fiyatının kilogramda 80 TL’ye gitmesi nedeniyle üreticinin yüzü güldü. Hasadın sürdüğü bahçede gâh vatandaşlar kendileri de gelip istediği büyüklüğünde ürün toplayıp alabildiği belirtildi.

Verim bu sene 3 intaç arttı, temenni aşkın

Babası ve başka kardeşinin Hatay’dan Mersin’e tarımla yoklamak amacıyla yerleştiğini belirten kendisi da İstanbul’dahi kimya mühendisi olan Abdullah Aksungur,” 2020 yılında ailece bir işletme kurduk. Bu gördüğünüz limonluk 4 bin metre rubai. Sabık sene ejderha meyvesinin önceki hasadını yapmıştık 1 ton civarında meyve aldık. Bu sene bile beklentimiz kestirmece 3,5 ton yemiş” dedi.

Mersin ve Efdal bölgesinde tropikal meyveler yaygınlaşmaya başladığını anımsatan Akdoğan,” Turizm amaçlı bölgeye gelenler ile başka müşterilerimiz bahçemize gelip kendiler de alabiliyor. Şuanda rica gayet gür. Hem buradan hem güçlükle dışından murat aşkın. Hem mevrut müşterilerimize hem bile murat edenlere kilogramı 80 TL’den veriyoruz. Gayet iyicene tıpkısı cirim şuan memnunuz” diye niteleyerek konuştu.

Lifli yapısı olduğu için şeker hastalığı hastalığına iyi geldiğini ve bire bir çokça vitamin içerdiğini dile getiren Aksungur soğuk yenildiğini ferahlatan tıpkı lezzeti olduğunu da kaydetti.

Hasadın kolay olduğunu tamlayan karı bireylerinden Hatice Aksungur, bu sene verimli ayrımsız yıl olduğunu ve gür kim bu işe girdiklerini ifade etti.

Ailece yayın hasadı yaptıklarını dile getiren Fatma Akdoğan ise, hasat yaparken öncelikle meyvenin çiçek kısımlarını kestiklerini daha sonradan köklerinden budayarak kasalara yerleştirdiklerini aktardı. – MERSİN

Share: