TRAKYA’DA SAAT 09.05’TE HAYAT DURDU

TÜRKİYE Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk, ölümünün 84’üncü yıl dönümünde Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’de düzenlenen törenlerle anıldı. Trakya’da vatandaşlar, saat 09.05’te siren sesiyle gelişigüzel 2 dakikalık kaçınmak duruşunda bulundu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 84’üncü yıl dönümünde Edirne’de düzenlenen törenle anıldı. Atatürk Anıtı’nda planlı törene Vali Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Garnizon Komutanı Sancak Mehmet Cihanoğlu, Belediye Başkanı Recep Gürkan, kamu kurum ve kuruluş temsilcileriyle öğrenciler katıldı. Anıta çelenklerin konulduğu törende, sirenler eşliğinde gerçekleştirilen 2 dakikalık ihtiram duruşu sırasında kentte sahn durdu. Vatandaşlar ve esnaf üstelik tırsmak duruşunda bulundu. Bu sırada yolda araçlarıyla akıntı halindeki sürücüler irtibat kapatıp yolda istinkâf etmek duruşuna geçti.

Yâd töreni Edirne Şehremaneti Başkanlığı binasında bulunan Atatürk odasının ziyaretiyle bitmeme etti. Vali Kırbıyık, Garnizon Komutanı Cihanoğlu ve Belediye Reisi Gürkan, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Edirne’yi ziyareti sırasında kaldığı odada yatağına karanfillerden oluşan Türk bayrağı motifli çelenk bıraktı. Ilbay Kırbıyık odada kâin onur defterini imzaladı. Kırbıyık buradaki notunda, Atatürk’ün ömrü boyunca Türk milletinin muasır uygarlık seviyesine ulaşması amacıyla çalıştığını kaydetti. Kırbıyık, “Türk milletinin nüfuz, stabilizasyon ve cesaretinden aldığı güçle bağımsızlık mücadelemizi başlatan ve ‘Bu benim sunu şişman eserimdir’ dediği Cumhuriyet Altını’i kurarak milli iradeyi hakim kılan Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk, ülkemizin rastgele yönden çağcıl medeniyetler seviyesine ulaşması için hep ömrü boyunca mücadele içerisinde olmuş, var gücüyle çalışmıştır. Milletimizin devir sahnesinden silinmek istendiği tıpkı dönemde; alp tıpkı komutan ve ileriyi gören tıpkı çap adamı olarak ülkesine ve milletine çok mehabetli hizmetlerde bulunmuş, gelişigüzel türlü zorluğa cebin ülkemizin hesaplı, tarımsal, içtimai, kültürel ve daha birçok alanda kalkınması amacıyla cümle imkanları seferber etmiştir. Bizler biliyoruz ki, 10 Kasım, çabucak Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü ihtifal haset değil, onun sunma balaban eseri olan Türkiye Cumhuriyeti’ni geliştirip büyüterek geleceğe transfer azmimizi tazelediğimiz gündür. İstiklalimize ve istikbalimize kasteden çöz ve dış düşmanlara cebin ulus adına birbirimize kenetlenmede, milli ve manevi değerlerimizi sonsuza arbede yaşatma azim ve kararlılığımızda, Büyük Alemdar Atatürk’ün düşün ve düşünceleri evvel olduğu kadar bugün dahi bizlerin yolunu aydınlatmaktadır. Kurtuluş savaşımızın önderi, benzersiz kahraman Gazi Mustafa Kemal Atatürk, muazzez milletimizin gönlünde baştan sona yaşayacak, müşterek savaşım ettiği zırh arkadaşları ve bağımsızlık mücadelemizin kahraman şehit ve gazileri hiçbir zaman unutulmayacaktır” dedi.

Program, El Eğitim Bilimi Merkezi’nde 80’inci yıl Cumhuriyet Küçük Asya Lisesi yoluyla hazırlanan ihtifal etkinliğiyle devam etti. Programda öğrenciler, öğretmenleri eşliğinde hazırladıkları şiirler ve müziklerden oluşan gösteri sundu.

Keşan ilçesindeki yâd töreni ise Cumhuriyet Meydanı’nda mevcut Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başladı. Saat 09.05’te arakçı sirenler eşliğinde 2 dakikalık korku duruşunda bulunuldu. Henüz sonra ise İstiklal Marşı okunarak, bayraklar yarıya indirildi. Ihtifal programı, Keşan Belediyesi Düz Sesler Temaşa ve Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Programda şiirler ve kompozisyonlar okunarak, Atatürk Oratoryo gösterisi düzenlendi. Mavera yandan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü’nce ‘Ataya çekinmek velespit turu’ gerçekleştirildi. Törene, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmayan, Keşan 4’üncü Mekanize Piyon Sancak Komutanı Liva Mustafa Özay, Keşan Belediye Reisi Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Cumhuriyet Altını Başsavcısı Mustafa Sesli, kat amirleri, gaziler, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

TEKİRDAĞ’DA ANMA

Nazik Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 84’üncü yılında Tekirdağ’dahi Atatürk Anıtı önünde merasim düzenlendi. Vali Muazzez Yıldırım, Garnizon Komutanı Tugay Delicesine Yenilmez, Büyükşehir Belediye Başkanı Valör Albayrak ile vatandaşların katıldığı anmada saat 09.05’te vatandaşlar Ata’sına utanmak duruşunda bulundu.

Hastalıklı ilçesindeki ihtifal töreni ise Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirildi. Anmaya Ilçebay Mustafa Eldivan, 5’nci Kolordu Komutanı Ferik Tevfik Algan, Belediye Reisi Ahmet Sarıkurt ile vatandaşlar katıldı.

Kırklareli’deki yâd töreni Özgürlük ve El Erki Meydanı’nda yapıldı. Törende Vali Birol Ekici, 55’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tugay Mustafa Cüneyt Arıkan, Şehremini Mehmet Siyam Kesimoğlu ile siyasi parti, sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Saat 09.05’te siren araklayıcı sirenle birlikte istinkâf etmek duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okunarak bayraklar yarıya indirildi.

Share: