TRABZON’DA RİSKLİ 450 YAPI İÇİN ‘YIKILSIN’ ÇAĞRISI

KARADENİZ’birlikte 6 ili havi ‘İklim Değişikliği Gösteri Planı’ çerçevesinde; bölgede 19 bin akar dere, 131 bin ark dere ile 1430 kilometre sefer zehir üstünde yapılan incelemede belirleme edilen risk altındaki 1950 yapıyla ilişik yadımlama süreci bitmeme ediyor. Trabzon’de dere yatakları ve meyilli arazilerde 450 riskli bina tespit edildiğini söyleyen Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Bölüm Başkanı Ahmet Hacıfettahoğlu, “Bir an geçmiş tayin edilen riskli yapılar yıkılmalı ve insanlar güvenli alanlara taşınmalı” dedi.

Toptan abuhava değişikliğinin etkilediği Karadeniz’üstelik dokunaklı yağışlarla birlikte fert ve para kayıplarına illet olan hâkim ile heyelanlar üzerine Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Cıvıl Cıvıl ve Samsun’u kapsayan 15 maddelik ‘İklim Değişikliği Gösteri Planı’ hazırladı. Bu kapsamda; bölgede 19 bin akaret dere, 131 bin ark öz ile 1430 kilometre posta üzerinde inceleme yapıldı. İncelemede, ilk etapta dere yatağında kâin ve abuhava değişikliği nedeniyle riziko altında olan yapıların taşınması gerektiği tespit edildi. Vekâlet yoluyla yapılan çalışmada, Trabzon’üstelik öz yatağı yakınında mevcut, başat ve toprak kayması riski taşıyan 450 bina belirlendi. Bölgede riskli binalarda işlek 2 binden fazla familya, kentsel dönüşüm kapsamında mensur edilecek kullanılmamış konutlara taşınacak.

‘RİSKLİ BİNALAR BİR DAKIKA ILK YIKILMALI’

Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Ofis Başkanı Ahmet Hacıfettahoğlu, toptan abuhava değişikliğine bağlı yerine bölgede küsurat yağışların dominant ve göçü riskini bile artırdığını söyledi. Hacıfettahoğlu, “Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yoluyla Trabzon’da öz yataklarında 450 riskli çatı belirleme edildi. Bu mesai şu anda bakanlığın elinde ancak henüz uygulamaya dönük bir emek yapılmadı. Tespiti yapılan binaların aynı dakika evvel yıkılması ve insanların de kıygın edilmeden başka alanlara taşınması ehemmiyet yeryüzü etmektedir” diyerek konuştu.

‘İNSANLAR GÜVENLİ ALANLARA TAŞINMALI’

Son yıllarda bölgede mütezayit yağışların kuraklıkla ilişkili olduğunu tamlayan Hacıfettahoğlu, “Küresel abuhava krizi böylece sonuç yıllarda artan yağışlar lehçe olarak elan fazla od oluşturmaya başladı. Yağışlar tafsilatlı müddet yağmayıp kuraklığa sebep oluyor sonrasında sıradan ayrımsız bölgeye fazla miktarda yağmur dökülüyor. Bu üstelik hem yeğin ve taşkınlara hem bile heyelanlara sebebiyet vererek fert ve servet kaybına dönüşüyor. Vekâlet bunun önüne geçebilmesi üzere benzeri zaman ilk bu binaların yıkımını sağlamalı ve buralarda etkili insanları sakıncasız alanlara taşımalı” dedi.

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkililerince üstelik riskli yapıların koordinatlarının belirleme edilerek bakanlığa gönderildiği, bu yapılarda yaşayanlar için yer tahsisleri gerçekleştirilen hane ihtiyaçları için de TOKİ marifetiyle düzentileme yürütüldüğü belirtildi.

Share: