TMO, Türkiye genelinde 27 noktada fındık alımına bitmeme ediyor

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Türkiye genelinde 27 noktada fındık alımını sürdürüyor.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, AA muhabirine, bu sene TMO’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eliyle 10’uncu posta fındık alımıyla görevlendirildiğini belirtti.

Reisicumhur Erdoğan’ın, 30 Temmuz’üstelik Ordu’de 2022 yılı TMO fındık alım fiyatını tam desteklerle birlikte levant nitelik için 54 lira adına zar ettiğini, bu fiyatın üreticiler ve yetiştirici temsilcileri yoluyla kıvançla karşılandığını tabir eden Güldal, 1 Ağustos’ta yayımladıkları duyuruyla TMO’nun uygulayacağı kurum fiyatlarını, randevuların alınabileceği güneş ile çalım çıban tarihini üreticilerle paylaştıklarını anımsattı.

Güldal, buna göre 2022-2023 sezonu kabuklu fındık gelgel fiyatlarının yüzde 50 kuvvetli iç fındık esasına bakarak, Giresun kalite amacıyla kilogram başına 53 lira, levant kalite amacıyla 52 teklik, müfrit nitelik üzere birlikte 51 teklik olduğunu dile getirerek, bu fiyatların yanı sıra üreticilere kilogram başına 2 liralık kayran bazlı destek ile süt ve matbua desteği üstelik verileceğini söyledi.

Üreticilerin, 15 Ağustos’tan itibaren TMO iş yerleri ile “www.tmo.gov.tr” adresi üzerinden termin almaya başladığını anlatan Güldal, şöyle devam etti:

“22 Ağustos’ta fındık alımlarına başladık. İlk etapta 12 noktada başladığımız alımlara 1 Eylül bakımından 27 noktada bitmeme ediyoruz. Yavaş Yavaş ihtiyaca ve okullu bakarak hava noktalarımızın sayısı 50’ye kadar çıkabilecek. Karadeniz’da fındık üreten illerimizde gelişigüzel yıl 50’nin üstünde gelgel noktası açıyoruz. Bu sene da 50 değişik noktada 70’ten çok ekiple fındık gelgel işlemine devam edeceğiz. Üreticilerimizin kıygınlık yaşamaması üzere her cins kolaylığı gösteriyoruz. 2022 yılında üreticilerimizin çekicilik noktalarında kurutma kaynaklı mağdurluk yaşamalarının önüne geçilebilmesi için alımlarda uygulanacak azami nem oranını bu sene yüzdelik 6,5’e çıkardık. Antrparantez üreticilerimiz alım noktalarımızda kalın yaşamamak üzere ürünlerini birçok öğün kamuoyuyla paylaştığımız gelgel kriterlerine makul hazırlayarak getirmelidirler. Depolama kapasitemize da takviye yaptık.”

Güldal, iş günleri dünya haftanın 6 günü termin sistemi ile fındık alımına devam ettiklerini, fındığını hasat edip kurutan üreticilerin gurur noktalarına dokunaklı demet göstermeye başladığını belirterek, “Bedel piyasaya göre oldukça gür. Üreticilerimiz da açıklayan fiyattan duydukları memnuniyeti dile getiriyor ve gelinen süreçte fındık üreticilerinin TMO’ya karşı bati tıpkısı ilgisi var.” diye konuştu.

Üreticilere çağrı fail Güldal, “Üreticilerimiz katiyetle randevularını alsınlar ve termin gününde ürünlerini getirsinler. Ayrıca rutubetten kıran güçlük yaşamamaları amacıyla ürünlerini kurutmaya maksimal dikkat göstersinler. Berklik, çürüklük ve yabancı husus oranlarına bile özen etsinler. Tığ TMO adına tek aksaklığa kayran vermeden çekicilik sürecini liyakatli benzeri şekilde yürütmeye bitmeme ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Fiyatlar bakımından çok iyice”

Trabzon’un Arsin ilçesindeki Birleştirme Sanayi Bölgesi’nde kâin depoya üreticiler aracılığıyla getirilen fındıklar, göstermelik alındıktan sonra, rutubet ve sair kriterler açısından inceleniyor. Değerlendirmenin ardından üreticiye verilen hava fiyatı kabul görürse birlikte ürün konfirmasyon alınıyor.

Üretici İbrahim Hakkı Çebi, fındığını TMO’ya konfirmasyon etmeye getirdiğini belirterek, “TMO cinsine, kalitesine göre fındıklarımızı alıyor. Değişik arkadaşlara de referans ederim. Fındık tüccarda 44 verim veriyor, alıyor 35-36’ya kadar, 48’ten düşük yapıyor tacir. TMO’nun durumu şu zaman gür. Dışarıya bakarak henüz bereketli durumdayız. Fiyatlar itibarıyla haddinden fazla fena hâlde.” dedi.

TMO’nun fındığı kalitesine bakarak aldığının altını çizen Çebi, şu değerlendirmede bulundu:

“Yoğun fındık henüz nitelikli olduğundan, 47-50 randıman sunulan fındık iyice mal yapıyor, 48 lira civarlarında alıyorlar. Ekstrem fındık var, 44-46 civarlarında, onun üstelik kalitesine bakarak fiyat veriyorlar. Getirdiğimiz fındığı çokça adamakıllı değerlendiriyorlar. İçinde geçersiz var mı, yağız var mı onları seçiyorlar. Nem oranı yüzdelik 6’yı geçerse almıyor. Bozulabilir tabi, devletimize birlikte yazık. Tığ TMO’yu seviyoruz. Kalitesine, nemine bakarak alıyor, vatandaşı birlikte mağdur etmiyor.”

Mustafa Eksiksizlik Atasoy birlikte tüccarlarla mukayese yaptıklarında TMO’nun fiyatlarından genel anlamda kıvançlı olduklarını ifade etti.Share: