TMO Ordu’da fındık alımına başladı: 54 verim fındık 55 liradan makbuz

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Ordu’dahi fındık alımına başladı.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda açıklamasının peşi sıra hazırlıklarını tümler TMO, Ordu’nun Altınordu ilçesindeki Kombinasyon Endüstri Bölgesi’ndeki (OSB) deposunda fındık alımlarına başladı. Randevu alarak mahsullerini getiren üreticiler, Giresun nitelik 50 randıman fındığın kilogramını 53, levant kaliteyi 52 ve ekstrem kaliteyi 51 liradan satıyor.

“Reisicumhur Erdoğan fiyatı açıklamasaydı, denk 35 teklik olurdu”

İlk günde üreticilerin TMO’ya ilgisinin olduğu görülürken, Perşembe ilçesinden fındığını getiren ve 53 randıman mevrut fındığını 55 liradan satan Yüce Çıpa, “Buradaki müstevi ve karşılık domuzuna. Bundan daha iyisi gayrimümkün. Benden geçmiş iki can fındığını sattı, 54 liranın üzerinden verdiler. Cumhurbaşkanımız esen olsun bu fiyatı hiç kimse beklemiyordu. Hep 52 TL bekliyordu ama Cumhurbaşkanımız 52 liranın üzerinde bedel verdi. Karşılık açıklanmasaydı azade piyasada eşit 35 liranın üzerine banko çıkmazdı. Devletimiz üreticinin birlikte” dedi.

“Bu fiyatın hakkı olduğunu düşünüyoruz”

Mehmet Birey Şeker isimli üretici dahi fiyatın yeterli olduğunu rapor ederek, “Fiyatla ilgili 70-80 TL olacağı yönünde söylentiler vardı amma bu sunulan fiyatın hakkı olduğunu düşünüyoruz. Şuanda 54 verim geldi ve 55 liradan satacağız. Zaruri kontroller yapıldı seçkin molekül mıhlı, buradaki kol üstelik pir çalışıyor. Cumhurbaşkanımız olaya bu sene bile sahip çıktı, kendisi her ant destekçimiz, çıktı da destekleri olacaktır diyerek düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu. – ORDUShare: