Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Tacikistan’da temaslarda bulundu

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Tacikistan- Türkiye İş Forumu’na katıldı ve çeşitli temaslarda bulundu.

Muş, sosyal medya hesabından Tacikistan’daki ziyaretlere ilgili paylaşım yaptı.

Başkent Duşanbe’dahi gelişim insanlarının katılımıyla Tacikistan-Türkiye İş Forumu’nu gerçekleştirdiklerini bildiren Muş, toplantı böylelikle “Erkin Bölgeler Kapsamında İşbirliği Anlaşma Zaptı” ile “Türkiye ve Tacikistan Beyninde Ticaretin Artırılmasına Müteveccih Kat Haritası”nı imzaladıklarını aktardı.

Muş, konuşma kapsamında gerçekleştirdiği görüşmelere ilişik şu bilgileri paylaştı:

“Tacikistan Yatırım ve Ululuk Dünyalık Yönetimi Komitesi Başkanı Sadi Qodirzoda ve Gümrük İdaresi Başkanı Khurshed Karimzoda ile mülakat gerçekleştirdik. Yatırımlara ve basitleştirilmiş gümrük işlemlerine ilişkin yasalı çerçevenin sağlamlaştırılmasını değerlendirdik. Tacikistan Konuşu Kalkınma ve Tecim Bakanı Zavqizoda Zavqi Amin ile ikili ülfet gerçekleştirdik. İkili tecim, Tacikistan’daki Türk yatırımları, yatırım ortamı, gümrüklerde teşrikimesai, geri hizmet gibi muhtelif alanlarda istişarelerde bulunduk. Tacikistan’da yerleşik Türk gelişim insanları ile Duşanbe Büyükelçiliğimizde müzakere toplantısı gerçekleştirdik. İş insanlarımızın Tacikistan’da karşılaştığı sorunlara ve hal önerilerine ilgili görüşlerini dinledik.”

Tacikistan Başbakanı Kohir Rasulzoda ile de tıpkısı araya geldiklerini anlatım eden Muş, görüşmede konuşu ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine yönelik atılabilecek adımları değerlendirdiklerini vurguladı.

Share: