Tescilli Maraş biberinde hasat zamanı

Kahramanmaraş’ın tescilli “Maraş biberi”nde hasat dönemi başladı. Tarlalardan biricik tek toplanan biberler, sergilerde kurutulup işlendikten sonradan sofraları süsleyecek.

Türk Berat ve Marka Kurumu aracılığıyla 2003 yılında, ‘İşlenmiş ve işlenmemiş yemiş ve sebzeler ile mantarlar’ iz grubu yerine Kahramanmaraş Tecim ve Sanayi Odası aracılığıyla tescillenen “Maraş biberi” 5 aylık kip serüvenin peşi sıra hasat dönemine girdi.

Türk mutfağının elzem tadı, tıpkısı zamanda ilaç ve kimya sektöründe dahi geçer not biber, tarlada toplandıktan sonra kurutulmaya bırakılıyor. Kurutulan biberler kentteki kısaca 50 tesiste varaka, pul ve türap biber yapılıyor.

Genellikle Dulkadiroğlu ve Pazarcık yörelerinde yetiştirilen Maraş biberi, aroması ve acılığı ile özen çekiyor.

Kahramanmaraş Tarım Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, “Kahramanmaraş’ta bu yılda 15 bin dönümde biber mezru arazimiz var ve birinci kırım hasadı yapıldı. Hasadı yapılan ürünler sergenlerde kurutulmaya bırakıldı. Girdi maliyetlerinin da sakil anlamda yükselmesi dolayısıyla başıboş meydan bile azrail bulmaktadır. Ayrımsız dönüme 5 tonu bulan ürün elde ediliyor. Biberin fiyatı ise 45 – 50 liralardan alış bulmaktadır. Türkiye genelinde bilcümle şehirlerimize ve ancak dışında da bir nice ülkeye ihracatı yapılmaktadır” dedi.

Üreticiler ise verimden memnun olduklarını ve devletten girdi maliyetleri üzerine bindi beklediklerini söyledi. – KAHRAMANMARAŞShare: