Tekneyle ulaşılabilen Kaleköy, tatilcilerin gözdesi

ANTALYA’nın Demre ilçesinde tarihi adı ‘Simena Antik Kenti’, aktüel adıyla Kaleköy, güzelliğiyle hayran bırakıyor. Karayla bağlantılı olmasına karşın kara yolu ulaşımının bulunmadığı ve sadece tekneyle gidilebilen Kaleköy’ü rastgele yıl binlerce evcil ve ecnebi tatilci mülakat ediyor.

MÖ 4’üncü yüzyıldan kalma tezyifkâr tıpkısı Likya kenti olan Kaleköy, yapılaşmanın haram olduğu birinci derecede tarihi ve tabii sit alanı. Kekova Adası’nın karşısında kayran kayran, ayrımsız kartal yuvasını andıran, yemeden içmeden bahir yolu ile muvasala sağlanan Kaleköy, tıpkısı zamanda sessizliğin bile adresi. Sabahları yemeden içmeden kuş sesleri ve balıkçı motorlarının sesi duyuluyor, dil gürültüsü bulunmayan. Denizden irili ufaklı yatlarla alelhusus yaz aylarında gelenleri, tarihin ve doğanın ortamında tıpkısı gösteriş karşılıyor. Kâffesi tarihi ve Likya döneminden bu yana küsurat taş evler, Kaleköy’ün birer simgesi ve tarihin tanığı.

Deniz içindeki Türkiye’nin tanıtım simgelerinden olan Likya lahdi, Kaleköy’ün ve bölgenin simgesi. Kıyıdaki önemsiz iskeleleri, balıkçı lokantaları ve beş altı taş evden oluşan pansiyonlar turizme bakım veriyor. Dönüş boyu yatlarla gelen yerli ve yabancı turistler, mahdut sokaklardan geçerek, zirvedeki Türk bayrağının dalgalandığı 400 metre yüksekliğindeki Simena Kalesi’ne çıkıyor. Kalenin zirvesine ahşap benzeri merdivenle ulaşılabiliyor. Zirvede bölgenin mefret manzarası izleniyor. Kermen süresince Roma döneminin en hasis amfitiyatrosu bulunuyor. Kalenin hemen doğusunda ve aşağısında Likya lahitleri doğayı süslüyor. Kaleköy’dahi herkesin anlaşma kaynağı turizm. Daraç sokaklarda seçkin kadının eş yaptığı benzeri tezgahı var. Kadınlar, kışın ürettiklerini burada satıyor. döküntü iskeleler, zaman boyu Demre’den, Kaş’tan ve Demre’ye bağlı Üçağız Mahallesi’nden mevrut yatlarla dolup taşıyor.’MUAZZAM BİR YER’Kaleköy’e ilk kez gelen Aygün Varol, “Haddinden Fazla beğendik. Buraya tekne turu ile geldik. Takatli bire bir saha. Herkesin kesin gezip, görmesi geçişsiz. Etrafı üstelik müthiş” dedi.Hünkar Hacıoğlu ise “Kaleköy aynı kara parçası olmasına karşın karayolu ile bağlantısı bulunmayan. Saf güzellikleri, tarihi dokusu ile gezilip, görülmesi müstelzim bir vadi” diye niteleyerek konuştu.

Kaleköy’üstelik tatil özne Salih Baştürk da “Kaleköy, tıpkısı dağın yamacına kamufle cennet. Tarihiyle, doğasıyla, deniziyle bağırsak içe. Katlanılamaz tıpkısı düzlük. Hepimizin gelip görmesi müstelzim tıpkı behişt. Ama bildirme önemlisi hepimizin koruması müstelzim bire bir cennet” dedi.Share: