Tecim Bakanı Muş, MÜSİAD EXPO 2022 Tecim Fuarı açılışında konuştu Açıklaması

Tecim Bakanı Mehmet Muş, bakım ihracatının bu yılın 8 ayında yüzdelik 66’lık artışla 52,5 milyar doları yakaladığını belirterek, “İnşallah çokça gücük bir zaman içerisinde 100 bilyon dolarlık eşik da aşılmış olacaktır.” dedi.

Rum Ajansı’nın Global İletişim Ortağı olduğu MÜSİAD EXPO 2022 Tecim Fuarı, TÜYAP İstanbul Fuar ve Kurultay Merkezi’nde kapılarını açtı.

Ticaret Bakanı Muş, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, ekonominin; toptan ekonomiyi içten etkileyen Kovid-19 salgını ve global tedbir zincirlerindeki aksaklıklara karşın 2021’dahi yüzdelik 11,4 büyüyerek serencam 50 yılın yeryüzü ateş parçası nema hızını yakaladığını söyledi.

Bu rekor büyüme oranına 5,3 nokta zait katkı sağlayan ihracatın, 2021 yılında yüzdelik 33 artarak 225,2 bilyon dolara ulaştığını ve ilk defa 200 milyar dolar eşiğini aştığını bildiren Muş, ekonomideki bu ateş parçası ivmenin, ortaya çıkan Rusya- Ukrayna savaşı ve erke krizi üzere yıpranmamış sorunlara karşın 2022 yılında üstelik bitmeme ettiğini kaydetti.

Yılın geçmiş yarısında ortalama yüzde 7,5 tahaccüm kaydedildiğini nâkil Muş, “Bu büyümenin tahminî yarısının ihracat kaynaklı olması ve böylecene ihracatın büyümenin lokomotifi olmaya bitmeme etmesi, bizleri antrparantez mutlu etmiştir. Ekim ayında üstelik ihracat artışımız sürmüştür.” diye niteleyerek konuştu.

“İhracat desteklerimizi tek bire bir bina altında topladık”

Mehmet Muş, ihracattaki artışı sürdürülebilir etmek hesabına var güçleriyle çalıştıklarını anlatım ederek, şunları kaydetti:

“Bu çerçevede, ağustos ayında yayımlanan değişmeyen ile ihracat desteklerimizi yegâne benzeri çatı altında topladık. Yürürlüğe giren kullanılmamış mevzuat ile ihracatçılarımızın yetişek ve müşavirlik faaliyetlerinin birlikte pazara antre belgeleri edinmeleri, arsıulusal rekabetçiliklerinin geliştirilmesi, bakir pazarlara açılmaları ve canlı lansman faaliyetleri yaparak hisse senedi bağlantıları kurmaları, bu pazarlarda çıktı tutunmaları, dağıtım kanalları kurmaları ve iş paylarını artırmaları, toptan firmaların tedarik zincirlerine birinci sınıf benzeri şekilde girmeleri, teknoloji transferi gerçekleştirmeleri, tasarıma dair, küresel markalı nişane ihracatı gerçekleştirmeleri konularında iyileştirmeler yaptık ve bu desteklerimizi güçlendirdik.”

KOBİ’lerin elan faziletkâr oranda ve elan fazla sayıda sıkıntılı dışı fuarlara katılımının önünü açtıklarını tamlayan Muş, henüz etkin fuar organizasyonları düzenlenmesi amacıyla mevcut destekleri artırdıklarını ve organizatörlerin fuar esnasında düzenleyecekleri düet iş görüşmelerini bindi kapsamına aldıklarını bildirdi.

Muş, “e-ticaret ve e-ihracatın değme güzeşte periyot mütezayit önemine binaen esasen ağustos ayında yayımlanan değişmeyen ile e-ihracata özel pazara antre raporu, dijital ahzüita yeri tanıtımı, e-ihracat tanıtımı, havale istikbal hizmeti, mahdut dışı alım satım yeri entegrasyonu, sektörel tecim ve gurur heyetine müteveccih destekler açıkladık. Bu kararda ayrıca, şirketlerimizin nazik ülkelerdeki kabilinden ülke bazlı yerine de yararlanabilecekleri desteklere düzlük verdik.” şeklinde konuştu.

“Bakım ihracatı sonuç 20 yılda 4 kattan fazla arttı”

Tecim Bakanı Muş, sürdürülebilir hesaplı büyümenin sağlanmasında, hizmet ihracatını dünyalık ihracatından ayrı düşünmediklerini ifade ederek, hizmetler sektörünün; net döviz girdisi sağlaması, istihdam kaynağı olması ve yarattığı çoğaltan etkisiyle dünyalık ihracatına zait katkı sağladığını kaydetti.

Dünyanın ciharıyek köşesine yapılan hizmet ihracatının son 20 yılda 4 kattan çok arttığını bildiren Muş, “Yekpare olumsuzluklara rağmen 2021 yılında yüzdelik 57 artışla 55,6 bilyon dolar namına gerçekleşen bakım ihracatımız, bu yılın önce 8 ayında üstelik yüzdelik 66’lık artışla 52,5 bilyon doları yakalamıştır. İnşallah çok gelişmemiş biraz içerisinde 100 milyar dolarlık eşik da aşılmış olacaktır.” dedi.

Bu olumlu tablonun devam edebilmesi amacıyla nisan ayında Bakım İhracatı Bindi Izlence Paketi açıklandığını hatırlatan Muş, afiyet ve yolculuk hizmetlerinden üretken endüstrilere, fuarcılık, yurt hizmetleri, geri hizmet ve taşımacılık, sıkıntılı dışı müteahhitlikten enformatik, eğitim bilimi, özge hareket hizmetleri ve yeşil hizmetlere büyüklüğünde berenarı geniş aynı yelpazede bakir bindi mevzuatını uygulamaya koyduklarını anlattı.

Dış ticarette sergilenen performansta desteklerin yanında MÜSİAD kabilinden hisse senedi dünyasının altın sivil sosyete kuruluşlarının payının birlikte elbet büyük olduğunu anlatım eden Muş, MÜSİAD Expo Fuarı’na destek sağlamaktan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

“Sene sonu bakımından İGE EKMEK’bile anamal artışı sağlayacağız”

Mehmet Muş, Nezaret adına evvelden olduğu üzere bugün bile aksiyon dünyasının yanı sıra olduklarını belirterek, bu çerçevede, İhracatı Geliştirme ZIYAN ETMEK’yi (İGE NANIAZIZ) hayata geçirdiklerini ve 20 bankanın ortaklığıyla İGE NAN’nin resülmal yapısının güçlendirildiğini kaydetti.

İGE SAVUŞMAK ile ihracatçıların finansmana erişiminin elan bile kolaylaştığını ve kefalet sorununa çözüm bularak firmaların krediye ulaşım işlemlerini hızlandırdıklarını aktaran Muş, bu vesileyle teminat sorunlarının hemen çözüldüğünü ve ihracatçıların daha çok emniyet kabul etmek için fabrikasını, arsasını bankaya tutu atfetmek zorunda kalmadığını söyledi.

Muş, Eximbank ve İGE NANIAZIZ ile imzaladıkları tören düzeni ile yeni bir prefinansman modeli ortaya koyduklarını, prefinansman modeli ile ihracatçıların itimat kabiliyetini geliştirdiklerini belirtti.

İhracatçıların “finansmana ulaşım” ve “bakir pazarlara teferrüç” tutmak için 2 majör meselesi olduğunu vurgulayan Muş, şunları kaydetti:

“Finansmana erişim üstüne, adeta bire bir bükülme niteliğinde olan İGE NAN ile balaban tıpkı mesafe alacağımızı düşünüyoruz. Sene sonu bakımından İGE NAN’de resülmal artışı sağlayacağız. Yıpranmamış pazarlara muvasala konusunda üstelik Uzak Ülkeler Stratejisi’ni, tıpkı nöbet haritası namına sunmak kanalıyla ortaya koyuyoruz. Bilcümle ihracatçılarımızdan bu Uzak Ülkeler Stratejisi’ne bakarak faaliyetlerini planlamalarını bekliyoruz. Zira bulunan pazarlarımızda ihracatımızı müzayede hızımızın elan fazla, henüz çabuk olması, kullanılmamış pazarlara göre elan zor. Tamlık bu çalışmalarımızın ihracatçılarımız üzere yararlı sonuçlar doğuracağını düşünüyoruz.”

Share: