TBMM’de ‘bütçe maratonu’ başlıyor

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda çarşamba günü 2023 bütçe maratonu başlayacak.

TBMM, bu hafta muhteşem yasaların görüşüleceği ağırbaşlı bire bir haftaya giriyor. Yarın Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ve DÜRÜST Partili milletvekillerinin imzasıyla Sedir Başkanlığı’na sunulan; cemevlerinin cümbüş ve su giderlerinin Firez ve Turizm Bakanlığı aracılığıyla karşılanmasını üstelik içeren, ‘Vergi Usulü Kanunu ve Kâh Kanunlarda Başkalık Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin görüşmeleri yapılacak. Teklifle antrparantez; imar planlarının tanziminde, planlanan beldenin ve bölgenin şartları ile umulur ihtiyaçları ayn önünde tutularak icap cemevi yerleri ayrılacak. İl ve ilçelerde mülki idare amirinin izni içerlemek ve ümran mevzuatına imtizaç etmek üzere cemevleri yapılabilecek. Cemevi yeri imar mevzuatına marjinal olarak eksantrik maksatlara tahsis edilemeyecek.

Salı günü ise, ‘Tütün Mamulleri ve Etil Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Gâh Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin görüşmeleri yapılacak. Teklifle; Işaret İzleme Sistemi’ne (ÜİS), fiziki yahut bilişim marifetiyle müdahale ederek Kaynak ve Maliye Bakanlığı’na elektronik ortamda iletilmesi gereken vesika, bilgi veya verilerin iletilmesini önleyenler yahut bunların gerçeğe akıllıca sıfır şekilde iletilmesine neden olanlara 3 yıldan 8 yıla kadar mapus cezası verilecek.Aynı dönüş TBMM İçişleri Komisyonu’nda, ‘Polis Yüksek Tedrisat Kanunu ile Bazı Kanunlarda Başkalık Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin görüşmeleri yapılacak. Teklifle, Polis Akademisi Başkanlığı bünyesinde lisans eğitimi veren İç Asayiş Fakültesi kurulacak.BÜTÇE MARATONU BAŞLIYORÇarşamba günü birlikte Plan ve Bütçe Komisyonunda 2023 bütçe maratonu başlayacak. Komisyonda 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ve 2021 Yılı Merkezi Dümen Değişmez Adisyon Kanunu Teklifi’nin geneli ile Sayıştay raporları üzerinde görüşmeler yapılacak. Komisyonun perşembe günkü toplantısında ise TBMM, Amme Denetçiliği Kurumu ile Sayıştay’ın 2023 bütçeleri ele alınacak.MASKE CEZALARI SİLİNECEK

Genel Kurulda ayrıca bu hafta, hesaplı düzenlemeler içeren torba teklifin görüşmelerine geçilecek. Cesaret ve Yurtlar Kurumu borçlarının faizleri silinmesin içeren kanun teklifi ile Covid-19 salgını döneminde maske takmayanlara verilen cezalar bile silinecek. 2 bin TL ve altındaki icralık borçlar da, ‘değersiz borç’ kapsamına alınarak sonlandırılacak.

Share: