TBB BAŞKAN YARDIMCISI AMASRA’DA, SORMACA VE YARGILAMA AŞAMASINDA DEĞME ALANDA SAHA ALACAĞIZ

TÜRKİYE Barolar Birliği Başbuğ Yardımcısı Sibel Suçiçmez, Bartın’ın Amasra ilçesindeki eroin ocağında 41 kişinin yaşamını yitirdiği grizu patlamasına ilgili, ‘Barolar Birliği namına, sormaca ve yargılama aşamasında gelişigüzel alanda saha alacağız. Burada iş kazalarının ve hareket cinayetlerinin önüne kesecek mahkeme kararı kararlarının çıkacağına inanıyoruz’ dedi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Alım Müdürlüğü’ne ilişkin beyaz zehir ocağında 14 Teşrinievvel’de meydana gelen grizu patlamasında 41 iştirakçi hayatını kaybetti, 11 iştirakçi yaralandı. Faciayla ilgilendiren soruşturma sürerken Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Sibel Suiçmez ile Artvin, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Giresun, Kars, Kırıkkale, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ ve Zonguldak baro başkanları, Amasra Adliyesi’nde soruşturmanın başında olan Bartın Cumhuriyet Altını Başsavcısı Faruk Gerçeklik’ı ziyaret etti. Suiçmez ve baro başkanları, Kök ile sormaca ile ilgilendiren görüştü. Adliye çıkışında açıklama fail Sibel Suiçmez, ‘Türkiye türe tarihinde Amasra’daki bu hisse senedi katliamının, hisse senedi cinayetinin yüce tıpkısı dönüm süreci yaratacağına inanıyoruz. Türkiye’de vatandaşlarımız çıktı adaletin gerçekleşeceğine inanmıyor, parçalanmamış da bu noktada, yargının cümle sacayaklarına düşen görevi vatandaşın bu duygusunu ortadan kaldıracak, canlı bir anket yürütülmesi, soruşturma sonuçlarının de yargıya iletilmesi olacaktır. Bu anlamda bizler barolar ve baro başkanları yerine, bittabi soruşturma aşamasından yargılamanın özge süreçlerine ulama sunarak, katılan olacağız ve yapılması gerekenleri ısrarla söyleyeceğiz’ dedi.

Suiçmez hisse senedi kazalarının ve cinayetlerinin önünü kesecek hâkimiyet kararlarının çıkacağına inandıklarını tabir ederek, ‘Şunun bilinmesini istiyoruz ki; Türkiye’de daha çok hiçbir yurttaş savunmasız bırakılmayacaktır. Türkiye Barolar Birliği’nin ve 81 baromuzun bu konuda görüşü budur. Zımnında biz zaman burada sayın başsavcımızla ve Bartın baromuzla yaptığımız güruh ile soruşturmaya ilişik iletmiş bulunuyoruz. Eminim burada yapılacak bu soruşturma hepimiz üzerimize yaptığımız noktada türe yerini bulacaktır. Burada bizler görmeyenin gözü, duymanın kulağı, konuşamayanın sesi olacağız. Eğer ayrımsız yerlerde seslerini çıkartılmasını bariyer olacaklar vardıysa bilin ki Barolar Birliği bunlara patırtılı ve çerağ olacaktır. Barolar Birliği olarak, soruşturma ve anlık aşamasında seçkin alanda vadi alacağız. Burada aksiyon kazalarının ve iş cinayetlerinin önünü kesecek yargı kararlarının çıkacağına inanıyoruz’ diye konuştu.

VALİLİKTEN 3 GÜNLÜK YASAK KARARI

Bu arada Bartın Valiliği, eroin faciasıyla ilişkin eylemlere süzülmek için kente geldiği değerlendirilen kişilerin bireysel veya toplu ayrımsız şekilde araçlarla Amasra ilçesine girişleri 3 gün süreyle yakalandı. Valilik’ten yapılan açıklamada şöyle denildi

’14 Teşrinievvel Cuma haset saat 18.15 sıralarında ilimiz Amasra ilçesi Amasra Taşkömürü Organizasyon Müdürlüğü’ne ilgili beyaz zehir ocağında meydana gelen beyaz zehir kazası ile ilgilendiren namına ilimize ülke dışından farklı grupların gelerek çeşitli eylemlerde bulunabilecekleri bilgisi edinilmiştir. Bu bağlamda, mevzuat doğrultusunda; muhtelif eylem ve etkinliklere süzülmek amacıyla ilimize geldiği değerlendirilen şahısların, bireysel yahut toplu ayrımsız şekilde ayrı cinsten araçlarla Amasra ilçesi mülki sınırları içerisine girişleri, 22 Ekim haset saat 00.01’den 24 Ilk Teşrin haset saat 23.59’a kadar 3 devir müddet ile yasaklanmıştır.?

Share: