TARIMIN BAŞKENTİ KONYA, GASTRONOMİNİN BAŞKENTİ OLACAK

MEVLANA’nın şehri ve tarımın başkenti Konya demincek gastronominin başkenti girmek amacıyla kolları sıvadı. Birçok medeniyetlere eş sahipliği eden Konya 10 bin yıllık kemirmek kültürünün tanıtımı amacıyla bu yıl ikincisi olan Gastrofest’te yüzlerce lezzeti görücüye çıkarttı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın 10 bin almanak kemirmek kültürünün tanıtımı amacıyla bu sene ikincisini gerçekleştirdikleri Gastrofest’in güç rabıt gördüğünü söyledi. Komutan Altay, ‘Konya, tarımın başkenti olduğu kadar imdi inşallah gastronominin de başkenti olacak. Aynı başşehir kent yerine bu konuda üstümüze düşen sorumluluğu arz ongun şekilde fethetmek için ceht sarfiyat ediyoruz. Herkesi Gastrofest üzere Konya’ya çağırma ediyorum.’ dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Konya’nın yemek kültürünün tanıtımına katkı keşfetmek üzere bu yıl ikincisini düzenlediği Konya GastroFest, Kalehan Ecdat Bahçesi’nde rastgele çevrim on binlerce ezgi tutkununu ağırlıyor. Konya Büyükşehir Belediye Reisi Kasıt İbrahim Altay, Konya’nın Çatalhöyük’ten itibaren haddinden fazla sayıda medeniyete sülale sahipliği fail, üreten benzeri kent olduğunu belirterek, bu yönünü mevrut misafirlere aktarma etmek istediklerini ifade etti. Başkan Altay, ‘Hepinizin bildiği üzere esasen tıpkısı madde nerede üretiliyorsa orada yenir. Zımnında Konya, bu ürettiklerini yeryüzü iyicene şekilde sofraya arz etmek üzere çok dokunaklı bire bir çaba harcama etmiş ve 10 bin yıldır oluşturduğu kültürü şu zaman itibariyle tığ bile gastronomi festivaline gelen ziyaretçilerimize sunmaya mücahede ediyoruz. Çok alçak aynı iştirak var. Özellikle site dışından çokça sakil bire bir paydaşlık var. Bu vesileyle özellikle toprak coğrafyamızdan; Ankara’dan, Eskişehir’den, Aksaray, Karaman, Niğde’den misafirleri beklediğimizi hele söylemek isterim.’ dedi.

‘BU FESTİVAL ATEŞBAZ-I VELİ HAZRETLERİNE İTHAFEN DÜZENLENİYOR’

Düzenlenen festivalde asıl temanın Ateşbaz-ı Iye olduğuna aksan eden Başbuğ Altay, ‘Konya denilince akla ilk mevrut Hazreti Mevlana’dır. Hazreti Mevlana’nın aşçısı üstelik Ateşbaz-ı Ege Hazretleri… Aslında Gastronomi festivalimizi Ateşbaz-ı Ege Hazretleri’ne ithafen düzenliyoruz. Bizlere değme antlaşma bu konuda bindi olan Emine Erdoğan Hanımefendi’nin ve Mekân Kentçilik Bakanı’mızın katılımıyla Ateşbaz-ı Veli Türbesi’nden getirilen tuzu Toyga Çorbası Çorbası’na katarak başlangıcı gerçekleştirdik. Sayın Emine Erdoğan Hanımefendiye ve Sayın bakanımıza katılımları üzere hemşehrilerim yerine teşekkür ediyorum.’ diye konuştu.

‘KONYA GASTRONOMİSİ SADECE ETLİEKMEKLE DAMARSIZ DEĞİL’

Konya’nın bayrı bir kemirmek kültürüne erbap olduğunu ancak daha çok etliekmekle tanındığını dile getiren Başbuğ Altay, şöyle dedi: ‘Konya denilince en cesim kemirmek etliekmek. Hepimizin da bildirme çokça sevdiği’ Ama Konya’yı sadece etliekmekle tayin etmek büyük bire bir geçersizlik tamam. Konya’nın coğrafi işaretli kitap referans sayısı 100. Şu asıl büyüklüğünde 60 coğrafi ürünün işaretini almış olduk. Dolayısıyla Gastronomi festivaline geldiğinizde etliekmeğin dışında; akarsu böreğimizi, fırın kebabımızı, yağ somunumuzu, köhne peynirden yapılan yemekleri, börekleri görebileceğiniz gibi sac arası özellikle doğmak için; höşmerim helvası gibi tatlılarımızı ve içeceklerimizi da görebileceğiniz tıpkısı festival hazırladık.?

‘GASTROFEST VAKIT KAYBETMEDEN BEDENLERİ DEĞİL GÖNÜLLERİ DA DOYURACAK’

Bu sene ikincisi planlı GastroFest’te aşındırmak dışında değişik içtimai etkinliklerin da hazırlandığına işaret fail Başbuğ Altay açıklamasında, ‘Sadece bedenleri amonyaklamak yetmiyor. Bunun amacıyla az buçuk bile gönülleri doyuracak amal da yapıyoruz. Hele çocuklar için mefret etkinlik alanları oluşturduk. Mevrut ziyaretçilerimizi, çocuklarımızı ahenktar aynı büro bekliyor. Ilişki akşamına kadar Konya’üstelik gastronomi yerine herhangi bir öz var.’ dedi.

‘KONYA 365 DOLAŞMA ZİYARET EDİLEBİLECEK BİR ŞEHİR’

Başbuğ Altay, gelişen ve büyüyen Konya’nın gastronomi alanında yetişkin bire bir düz edindiğine özen çekerek şu sözleri kullandı: ‘Konya, tarımın başkenti olduğu kadar daha çok da inşallah gastronominin tıpkı başkenti olacak. Bir hükûmet merkezi site olarak bu konuda da üstümüze sakıt sorumluluğu en ongun şekilde inandırmak amacıyla çaba sarfiyat ediyoruz. Herkesi Konya’ya davet ediyorum. Gastrofest’e gelemedik diye niteleyerek üzülmeyin. Konya 365 zaman mülakat edilebilecek tıpkısı site?Share: