TARİHİ KADIKALESİ KAZILARINDA KADIN İSKELETİ BULUNDU

AYDIN’ın Kuşadası ilçesinde, tarihi Kadıkalesi’nde bitmeme eden hafriyat çalışmalarında; 13’üncü yüzyıldan kaldığı değerlendirilen, 34-38 yaşlarında ve 1 metre 63 santim boyundaki kadına ait kadit bulundu. Hafriyat ekibi, kilise bölümünde kâin mezardaki avrat iskeletinin, bürokratın eşi ya birlikte kiliseye bağış işleyen birine ilişik olduğunun değerlendirildiğini söyledi.

Kuşadası ilçesinde, prehistorik (prehistorya) dönemden Osmanlı’evet kadar uzanan zaman diliminde yerleşim alanı yerine beğenilen Kadıkalesi (Anaia) Antik Kenti’ndeki abidevi kilisede hafriyat çalışmalarında ‘su kanalı’ diye niteleyerek kaldırılan taşların altından kadın iskeleti daha çok. Antropologların yaptığı incelemeye göre, 13’üncü yüzyılda gömülen kadının, kiliseye faziletli miktarda bağış yaptığı veya bürokratın eşi olduğu amacıyla kiliseye gömüldüğü değerlendiriyor. Yapılan incelemelerde kadının, 34-38 yaşlarında ve 1 metre 63 santim boyunda olduğu belirlendi.

‘YENİ GİZEMLER ORTAYA ÇIKARAN BULGULARLA DOLU’

İskeletin bulunduğu kilisede İl Kültür ve Turizm Müdürü Imge Tuncer ve Kadıkalesi Höyüğü Kazısı Fahri Başkanı Prof. Dr. Zeynep Mercangöz inceleme yaptı. İl Firez ve Turizm Müdürü Tuncer, ‘Ekin yapıyı turistik ayla muhavvil molekül haddizatında onun bent çekiciliğini, cazibesini zait bazı eklentilerdir. Kadıkalesi bu anlamda az çok ensesi kalın bire bir destinasyon. Herhangi Bir noktasında keşfettikçe bizi heyecanlandıran yıpranmamış yeni gizemler ortaya çıkaran bulgularla yoğun. Geçtiğimiz ay yapılan çalışmalarda milattan sonra 1300’lü yıllardan kalma ayrımsız oyuntu keşfi yapıldı. Mezarda kestirmece 1,63 boylarında olduğu değerlendirdiğimiz tıpkısı karı iskeleti bulundu. Kadıkalesi, tezyifkâr aynı ana kent alanıyla bağırsak içe önceki aynı bölge. Zımnında Kadıkalesi’nin değişik noktalarında bu nev buluntular onun turistik durum kabiliyetinizde yükselten öğeler. Buluntuların Kadıkalesi’nde gidiş zevkini arttırması dışında Kadıkalesi’nin geleceğimiz amacıyla Kuşadası ve Entelektüel üzere elektrik merkezine transformasyon sağlamada oylumlu ayrımsız ögeye dönüşüyor diye konuştu.

Hafriyat sırasında iskeleti bulanlardan uzman görüşme tarihçisi Imge Kardaşlar, Tığ bunun aslında bir su kanalı olabileceğini düşünüyorduk. Ekip arkadaşlarımızın bile istekleri ile açtığımızda buranın tıpkısı oyuntu gömüsü olduğunu fark ettik. Antropolog hocalarımızın incelemesi sonucunda gömünün 34-38 yaşları arasında 1 metre 63 santim boyunda tıpkı kadına ait gömü olduğu saptandı. Esasta kiliselerin içine eş gömüsü kaldırmak çok kesif rastlanan tıpkısı durum değil. Galiba bu eş kiliseye çetin miktarda dürü fail bire bir kadın olmalıydı ya üstelik aynı bürokratın eşi olmalıydı. O nedenle Kadıkalesi’ndeki kilise bölümüne gömüsü gerçekleştirilmiş dedi.

Share: