Taneyle satılan tescilli Çağlayancerit cevizinde bu yıl rekolte artışı bekleniyor

Kahramanmaraş’ta yetiştirilen ve taneyle satılan tescilli “Çağlayancerit cevizi”nde hasat başladı.

Çağlayancerit ilçesinin makro dirimsel kaynakları beyninde kayran düzlük cevizde bu yıl 10 bin ton işaret elde edilmesi hedefleniyor.

İlçede 30 bin dekar arazide üretilen ve seçkin geçen gün üretim alanı artan cevizde güzeşte yıla göre kısaca yüzde 35’lik rekolte artışı bekleniyor.

Geleneksel yöntemlerle toplanan cevizler, hasat döneminin ardından kabuklarından ayrıştırılarak kurumaya bırakılıyor.

İlçe ekonomisine okkalı katkı sunan cevizler, kurutma işlemlerinin tamamlanmasıyla alıcısıyla buluşacak.

İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü İbrahim Barak, AA muhabirine, taneyle satılan Çağlayancerit cevizine gösterilen ilginin müjdeli olduğunu söyledi.

Geçen sene kestirmece 7 bin 500 titrem yayın aldıklarını tamlayan Barak, 2022 yılı amacıyla kısaca 10 bin titrem rekolte beklediklerini anlatım ederek, gelişigüzel güzeşte yıl ceviz bahçelerinin arttığını belirtti.

Barak, Çağlayancerit cevizinin, tadı, aroması ve yağ bakımından ayrıksı cevizlerden değişik olduğunu ifade ederek, “Pastalık, böreklik değil bile sofralık adına tüketilir. Kilogram hesabı değil birlikte skor olarak satılır.” dedi.

5 berrak otellerin tercihi

Çağlayancerit Ziraat Odası Başkanı Ömer Çedene birlikte Çağlayancerit cevizinin çokça zer olduğunu belirtti.

Ürünün gayrı türlerinden haddinden fazla farklı olduğunu ve alelumum 5 belirtik oteller aracılığıyla tercih edildiğini anlatan Çedene, şunları kaydetti:

“Doymuş yağ oranı ve doymamış yağ oranları bakımından farklı cevizlerden çok farklı. Sofralık bire bir cevizdir. Avrupa ülkelerine da dış satım yapıyoruz. Tedarikçi firmalar marifetiyle KUL, İngiltere, Almanya, Romanya, KKTC ve Fransa’ya dış satım yapıyoruz. Avrupa ülkelerine iz ihracatı yapıyoruz. Birinci Sınıf olmasının genişlik makro sebeplerinden birisi abuhava.”

“İlçenin yeryüzü koskocaman sözleşme kaynağı”

Yetiştirici Salman Dolgun birlikte ilçenin sunma yüce gelir kaynağının ceviz olduğunu anlatım ederek, “Burada vatandaşlarımızın yüzde 90’ının ceviz işiyle uğraştığını söyleyebiliriz. Zira ilçenin geliri koz konusunda. Bundan ekolojik ortam vatandaşlarımız, cevize temas güzeşte aktarılma daha fazla yöneliyor.” dedi.

Ömer Çetinkaya ise tahminî 20 yıldır koz üreticiliği yaptığını tabir ederek, bu yıl ölçüsüz sıcak geçtiğini, buna karşın cevizlerin temas zamanki üzere birinci sınıf olduğunu dile getirdi.

Ceviz bahçelerinde günce 20-25 yevmiyecinin cem işlemi yaptığını anlatan Çetinkaya, şöyle devam etti:

“Verimler gani, fiyattan birlikte memnunuz. Çağlayancerit cevizi birinci sınıf olduğu amacıyla sürekli kâm de görüyor. Henüz şu anda meydan açılmadı ama inşallah bereketli olacağını düşünüyoruz. Kuruduktan sonraları satacağız. Dilek çokça.”Share: