TAKSİCİLER YERLİ YOLCUYA DE YABANCI YOLCUYA DE DURMADI

EMİNÖNÜ’nde taksi muntazır yolcular boş güzeşte taksileri durduramadı. Yolcuların iddialarına göre taksicilerden bazıları gelişmemiş mesafe üzere erdemli fiyatlar irade etti.

İstanbul’un suret noktalarından Eminönü’nde göçüm problemi yaşanıyor. Bölgedeki taksilerden bazıları gün ortası saatlerinde taksi durdurmaya çalışanlara durmadı. Taksi muntazır eğreti Temiz Şimşekli Fener, “15 dakikadır bekliyorum, hiçbir göçüm almıyor. Yanımızda buğulu var yürüyemiyor ama hiçbiri durmuyor. Birkaç geçmiş tıpkısı taksi durdu Eminönü’nden Beyoğlu’na 150 TL istedi. ‘Ters açıklık, değişim yapacağım, gidiş geliş var’ üzere bahaneler uyduruyorlar. Ne yapacağımızı şaşırdık” dedi.

‘ÖNCE TAKSİMETREYE DOĞRULUK GETİRSİNLER’

Göçüm şoförü İsmet Zerrin, “Değiş saati 14-15 azami 16.00 arasıdır, bunun dışında söylenenler yalandır. Trafikten ufuk kimse benzeri yere gidemiyor. Kamera aldanmak zorunda kalıyor, taksici alamıyor. Evvel taksimetreye doğruluk getirsinler sonradan almayan taksicilerle alakadar iş çıkarsınlar. Herhangi Bir ahit taksimetre açılmasını istiyoruz, referans ediyoruz. Temas meslekte olduğu kadar geçersiz elmalar bizim mesleğimizde dahi var. Zaman Zaman müşteriler kendileri gelişmemiş vuzuh için efdal ücret teklif ediyor. Buradan Taksim arz çok 50-60 TL yazar, fazla isteyenleri vicdanlarıyla baş başa bırakıyorum” şeklinde konuştu.

Yol kenarında bekleyen yabancı ayrımsız gezmen ise binemediği taksinin arkası sıra kendisinden 200 TL ecir arzu edildiğini ve bunu çok bulduğunu belirtirken, taksici ise turistlerin taksimetre açılmasını kabul etmediklerini kanıt etti.

‘EMİNÖNÜ’NDEN BEBEK’E BİZDEN 50 EURO İSTEDİLER’

Taksi durağında muntazır İspanyol seyyah, “Deniyoruz ama durduramıyoruz. Çok pahalı Eminönü’nden Bebek’e bizden 50 Euro istediler. Seyyah olduğumuz için hakeza biliyorsunuz. Biz daima şaşkınız, elbette gideceğimizi, gideceğimiz yere hangi kadar ödeyeceğimizi bilmiyoruz. Burada dolaşıp neler olacağını göreceğiz” dedi. Bu sırada yanlarına gelen aynı taksiyi durdurabilen turistler, arabanın camından taksiciyle konuştu. Taksici ise turistlere taksimetreyi açacağını belirtti. Elan sonra konuşan taksici “Ne yazarsa ona gideceğiz. Bedel trafiğe üstelik kapalı. Taksim’den Bebek’e yaklaşık 70 yazıyor, Eminönü’nden dahi 100 lira yazabilir diye düşünüyorum” dedi. Turistlerden 50 Euro istendiği iddiasını duyduktan sonra ise taksici “Yapmayın, olmaz, şakadır. Taksimetre o mesafelere 100 liralık civarı yazar” cevabını verdi.Share: