Sunak’tan partisine ‘halka mali destek’ uyarısı

İngiltere’de Muhafazakar Partinin önder adaylarından Rishi Sunak ve rakibi Dışişleri Bakanı Liz Truss, Muhafazakar Parti mensupları ile seçme kampanyası çerçevesinde İngiltere’nin Darlington bölgesinde düzenlenen etkinlikte bir araya geldi.

Anne gündeminin küsurat erke faturaları ve hayat maliyetleri olan etkinlikte, öğür üyeleri, alelhusus rüşvet politikaları ve zorluklarla savaşım eden ailelere verilecek bindi üstüne rakipleri zecrî sorular sordu.

Truss, başbakan namına gelecek seçimde elan çok hamil kazanacağı sözünü verdi.

“Beyninde çakılı benzeri gato var. Biz bunu bölüşmeliyiz ve parayı dağıtmalıyız. Bana bakarak, bu pastayı büyütebiliriz.” diyen Truss, mevcut vergileri artırma düşüncesine yunak bakmadığını ve bundan elan aşkın dirimlik elde edilmesine karşı çıktığını söyledi.

“İngiliz halkı bunu yapmadığımız amacıyla bizi affetmeyecek”

Sunak ise rakibini sahn pahalılığında kaba benzeri artışla karşı karşıya kalan ailelere maddi destek sunmaması dolayısıyla eleştirerek, ati seçimde yoksulluğun artmasını engelleyememesi halinde partisinin banko yenilgiye uğrayacağı uyarısında bulundu.

Haddinden Fazla zenginler amacıyla algı indirimleri değil en çokça ihtiyacı olanlara arkalama etmeyi hedeflemeleri gerektiğini vurgulayan Sunak, “Eğer bunu yapmazsak milyonlarca koca çabucak kötü çekmeyecek, seçimlerde kesinlikle mahvolacağız. İngiliz halkı, bunu yapmadığımız üzere bizi affetmeyecek.” dedi.

Küsurat erke faturalarına bile dikkati çeken Sunak, bu konuda halka destek olunmaması karşısında Muhafazakar Partinin seçimi kaybedebileceği değerlendirmesinde bulundu.

Muhafazakar Partide liderlik yarışı

İngiltere’de Muhafazakar Tümen liderliği yarışı Dışişleri Bakanı Truss ve çarkıt Maliye Bakanı Sunak ortada geçecek.

Adaylar, 7 Temmuz’dahi Muhafazakar Öğür liderliğinden ricat eden Johnson’ın yerini kabul etmek üzere savaşım veriyor.

Öğür liderliği için 20 Temmuz’de yapılan oylamada, Sunak 137, Truss 113 düşünce almıştı.

Partinin kullanılmamış lideri, 5 Eylül’de belli olacak

Ülke çapında tahminî 160 bin Muhafazakar Öğür üyesi, bakir başbakanı ve partinin eskimemiş liderini, sona kalan 2 namzet arasından seçecek.

Oylamanın ardından Johnson sonrası partinin kullanılmamış lideri ve Başvekillik Konutu 10 Numara’nın yeni sakini, 5 Eylül’de açıklanacak.

Sunak ve Truss İngiltere’nin liderliği üzere finalde

 

Maliye Bakanı Sunak arz zenginler listesinde

 

Share: