Sonuç zaman haberi! Komutan Altay: “Üreterek ülkemize yardım sağlayan çiftçimizin rastgele devir yanındayız”

Konya Büyükşehir Belediyesi, 31 ilçeden henüz önce başvuru su alınan çiftçilere yüzdelik 50 hibeli 286 titrem Macar Fiği Tohumu ve korunga desteğinde bulundu.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin hayvani üretime yardım sağlamak amacıyla Konyalı çiftçilere olan desteği sürüyor. Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Hars Merkezi’nde gerçekleştirilen programda elan önce başvurusu alınan çiftçilere Macar Fiği ve korunga tohumları teyit edildi. Konya Büyükşehir Belediye Reisi Kasıt İbrahim Altay, hayvanca üretimde girdi maliyetlerinin azaltılmasına katkı seçmek üzere yaptıkları desteklemeler ile Konyalı üreticiye ve ekonomiye eklenmiş ayar ürettiklerini söyledi.

“Üreticimiz için çiftçimiz amacıyla artağan olsun”

Komutan Altay, “Hedefimiz kırsalda tüvana üreticilerimizin gelirini ve bol bolamat seviyesini artırmak. Temmuz ayında aldığımız başvuruları neticelendirdik. 2022 yılında geçmiş bindi kalemimiz olan Macar Fiği ve Korunga dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Bu çerçevesinde 31 kaymakamlık ve mahallelerinde başvurusu aldığımız bin 553 çiftçimize yüzde 50 teberru destekli 286 titrem sertifikalı Macar Fiği ve Korunga desteklemesi yapıyoruz. Amacımız, kıraç ve boş arazilerin birkaç akarsu tüketen bitkilerle desteklenmesiyle bu arazileri tarımsal üretime dahil eylemek. Desteklemelerin üreticimiz üzere, çiftimiz için körpe ve bereketli olmasını diliyorum. Üreterek şehrimize ve ülkemize ulama sağlayan çiftçimizin rastgele antlaşma yanındayız” ifadelerini kullandı.

Üreticilerden Başkan Altay’a teşekkür

Karatay Kültür Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, “Büyükşehir Belediyemiz Eskimemiş Büyükşehir Yasası’ndan sonradan tarımla ilgili bütçesini ayırıyor ve rastgele sene tarıma nazik bindi sağlıyor. Zaman yapılan 290 tona yakın yavru desteği nedeniyle Büyükşehir Belediyemize haddinden fazla teşekkür ediyoruz.” dedi. Amaç Tarım Odası Başkanı Maksat Karaca, “Ülkemiz tarım ve hayvancılıkta dünyada yedinci tam. Sürdürülebilir benzeri hayvancılığın gerçekleşmesi açısından anif ağızotu ihtiyacı çokça şanlı kayran yapılanma ediyor. Bunun oranları da yüksek. Istihsal maliyetlerini kötü çekmesi açısından zaman dağıtılan tohumlar anif ağızotu ihtiyacımızı karşılayacak. Büyükşehir Şehremaneti Başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Üreticiler namına bizlere çok büyük tıpkı katkı sağlıyor” diyerek konuştu.

Hayvancılıkta iri sorun oluşturan sert yemleme açığının kapatılması amacıyla yapılan Macar Fiği ve korunga tohumu desteklemesi ile bölgemizde 28 bin 360 dekar alanda ilk teşrin yapılacak. Bu üretimle ülke ekonomisine yaklaşık 50 milyon TL yardım sağlanması öngörülüyor. – KONYA

Share: