Sonuç an haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 can, trafik kazalarında öldü

EMNİYET Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı verilerine bakarak ağustos ayında meydana gelen 44 bin 179 trafik kazasında 289 güç hayatını kaybederken, 29 bin 840 yaşama dahi yaralandı. Yılın önce 8 ayında ise gidiş geliş kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Itimat Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, ağustos ayında meydana mevrut trafik kazalarına ilişik verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i âdemoğlu, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı koyulmak amacıyla bütün 44 bin 179 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 yaşama yaralandı, 289 güç da fenomen durumunda hayatını kaybetti. Yılın önce 8 ayında gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a imdi. Ağustos ayında yer çokça kaymakamlık gidiş geliş kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da beniâdem, yaralanmalı ve maddesel hasarlı toplam 5 bin 128 kaymakamlık meydana gelirken, bu kazalarda 19 can hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izlem etti. Yeryüzü birkaç kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 güdücü alkollü adına araç kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 trafik cezası uygulandı. 117 bin 242 dil ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Trafik Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana gelen ve mobese kameralarına yansıyan gidiş geliş kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş üstünlüğü kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da tıpkı sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi dahi kameralara yansıdı.

Öte yandan trafik kazalarında yer yoğun görülen güdücü hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını yol, çekicilik ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, dudak argıt ve kaplamanın yetersiz olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, şerit izleme ve tebdil kuralına uymamak, arkadan darp, gün kurallarına uymamak, al çırağ yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, anahtar giremez gidiş geliş işareti bulunan yerlere iletilmek, geçici ve ekol geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı kötülemek, alkollü namına şalter bağışlamak, aşırı tezce anahtar kaplamak, mürur yasağı olan yerlerden bozmak ve kusurlu şekilde veya haram olan yerlere otopark girmek?Share: