Slovenya’dan Türkiye’ye tahıl teşekkürü

Slovenya Reisicumhur Borut Pahor, Türkiye’nin Ukrayna tahılının dünya pazarına taşınmasındaki çabalarına ait “Ukrayna tahılının acun pazarlarına götürülmesi konusunda ülkenizin çabalarını takdirle karşılıyoruz ve teşekkür ediyoruz” dedi.

Cumhur Reisi Pahor, Ankara’birlikte 13’üncü Büyükelçiler Konferansı’nda katılımcılara hitap etti.

Türkiye’nin Ukrayna ile Rusya arasındaki arabuluculuk çabaları ve Ukrayna tahılının acun pazarına götürülmesindeki rolüne değinen Pahor, “Sizin ülkenizin (Türkiye) arabuluculuk çabalarını saygıyla selamlıyorum, takdir ediyorum. Ukrayna tahılının acun pazarlarına götürülmesi konusunda ülkenizin çabalarını takdirle karşılıyoruz ve teşekkürname ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Pahor, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği konusunda imzaladığı anlaşmayı üstelik ölçüm ettiklerini vurgulayarak anlaşma sebebiyle bahis konusu iki ülkenin NATO’ya unsur olabileceğine bel etti.

“İki talih ilişkileri temas sene güçlenerek artmaya devam ediyor”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ile ince süredir birbirlerini tanıdıklarını ve sıklıkla görüştüklerini belirten Pahor, Erdoğan ile 11 yıl geçmiş Türkiye-Slovenya mühim iş birliği anlaşması imzaladıklarını anımsattı.

Pahor, “Slovenya esasında hakeza anlaşmaları çok aşkın ülkeyle imzalamaz. Nedeniyle bu Slovanya’nın sizin güzel ülkenize vermiş olduğu önemin bile aynı göstergesidir. İki büyüklük arasındaki ilişkiler rastgele sene elan dahi canlı şekilde artmaya bitmeme ediyor” dedi.

Reisicumhur Pahor, iki ülke beyninde bazen konularda görüş farklılıkları olsa birlikte haddinden fazla gönülden ve muhik bire bir diyalog bulunduğunu ifade etti.

“Putin’in Ukrayna’ya tehacüm kararı benim üzere sürprizdi”

Slovenya-Rusya ilişkilerine değinen Pahor, Rusya Azamet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya tasallut kararının kendisi açısından hem şaşırtı hem dahi tayf kırıklığı olduğunu dile getirdi.

Pahor “Sürprizdi çünkü bütün lojik çıkarımlar bu kararın karşısındaydı.” diyerek, Slovenya ile Rusya arasında savaştan evvel çok kapsamlı ve domuzuna olan ilişkilerin süreçle bozulduğunu, ülkesinin Rusya’ya karşı göz açısının de savaşla değiştiğini kaydetti.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının, Rusya ile Avrupa’nın doğrusu kırılgan ilişkisini kökünden sarstığına dikkati calip Pahor, güvensizliğin ortadan kaldırılması üzere Ukrayna’üstelik barışın tesis edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Pahor şöyle devam etti:

Gelecekte Mağrip ile Rusya beyninde sağlam yiğitlik tasarlamak istiyorsak bunun Moskova’nın politikalarında kuvvetli değişimle benzer olacağını öngörüyoruz. Ukrayna’daki çekişme hem Avrupa’üstelik hem dünyada iki blok ortaya çıkardı. Bu iki bloklu yapının benim açımdan yine sakat haline dönmesi olabilir görünmüyor. İşte bu nedenle belki bile Ukrayna’daki çarpışma bitmeme ediyor. Eğer Putin’in amacı Rusya’nın kazanç alanını genişletmek ise o zaman ülkelerin NATO’ya ve Avrupa Birliği’ne (AB) girmemesi amaçlanıyorsa bu zaten olanaklı değildir.

“Bosna’daki sorunu anlamalı ve çözmeliyiz”

İki bloklu yapının Gün Batısı Balkanlarda bile kendini gösterdiğine dikkati çeken Pahor, burada sulh ve istikrar açısından cevaplanması müstelzim çok yetişkin soruların olduğunu duyurdu.

Pahor, Rusya’nın yüklülük alanının genişlemesi yerinde Gün Batısı Balkanlarda jeopolitik bölünmenin meydana geleceğini bu durumda ise buradaki ülkelerin NATO ve AB üyesi olmalarının olanaklı olamayacağını kaydetti.

SU’nin yıllardır tevessü sürecini desteklediği anımsatan Pahor, Gün Batısı Balkanlarda asayiş riski olmadan bölünmenin olabilir olmayacağını ve Bosna Hersek’teki riskin bibi makbul olduğunu, Mağrip Balkan ülkelerinin AKARSU veya NATO’ya alınması için bile elinden mevrut gayreti gösterdiğini rapor etti.

Pahor, “Bosna’daki milletler arasındaki emniyetsizlik artarsa bu, bu devlet için makro aynı güvenlik sorunu peki. Bu, bölge amacıyla birlikte Avrupa’nın geneli üzere birlikte aynı güvenlik sorunu olur. Dolayısıyla bu problemi anlamalı ve çözmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Avrupa Ukrayna’daki krizi çözmek için hamle atmalı”

Ukrayna’daki cidal ve dünyayı etkisi altına kayran KOVID-19 salgınıyla ortaya çıkan sorunlara değinen Pahor şu ifadeleri kullandı:

Besin fiyatları arttı. Sükûnet üzere ülkelerin refahını etkileyen problemler önümüzde. Faziletkâr enerji ve azık fiyatları var. Faziletkâr fiyatların beraberinde bunların kıtlığı üstelik var. Bilcümle bunlar bile siyasi, ekonomik ve toplumsal hayata hem Avrupa’dahi hem üstelik Avrupa’nın ötesinde ağırlık ediyor. Şu üstelik çokça balaban önem taşımaktadır ki özellikle AB ve genelde Garp, Ukrayna’daki savaşın yükünü taşımalı ve bu problemleri çözmek için girişim atmalı.

 

BM’den Türkiye’ye ‘mülteci’ teşekkürü

 

ABD’den Erdoğan’a ‘hububat koridoru’ teşekkürü

 

Lübnan tahıl hamile gemiyi reddetti

 

Tahıl gemilerinin korunmasına müteveccih ittifak sağlandı

 

Share: