Sivas Katliamı Davasının Duruşması Ertelendi.

Sivas katliamına müteveccih yargılamada, üç firari sanık yönünden devam fail davanın bugünkü duruşmasında; avukatların, dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in tanık olarak dinlenmesi talebi reddedildi. Avukat Şenal Sarıhan, duruşma heyetinin zihayat hakimlerden oluştuğuna dikkat çekerek, “Yaşları bile çokça canlı. Bu katliam yaşandığında ihtimal sizler hayatta da değildiniz. Katliamın üzerinden 29 yıl geçti. müruruzaman tehlikesiyle karşı karşıyayız” dedi. Mahkeme, 26 Karı 2023 tarihine ertelendi.

Sivas katliamına ilişkin yargılamada, üç firari maznun yönünden bitmeme eden davanın 29’uncu duruşması, Ankara 1. Sakil Ukubet Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmaya katliamda yakınlarını kaybeden aileler, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Şubesi, Temel Fatma Cemevi, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Iyice Melik Abdal Firez Derneği (PSAKD), Hacı Bektaş Iye Küçük Asya Firez Vakfı (HBVAKV), İHD Ankara Şubesi, HDP temsilcileri, Hollanda Büyükelçiliği’den gözlemciler ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Katliamda yaşamını yitiren Gülsün Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa, duruşmada saraka alarak, şunları söyledi:

“Madımak katliamı siyasal tıpkısı cinayettir. Alevi katliamlarının bütünü politiktir. Madımak Alevi soykırımın aynı zincir halkasıdır. Açtığım Alevi soykırımı pankartı dolayısıyla hakkımda anket açıldı. Ben burada yüz kere bunu dillendirdim. Tutanaklara geçti hepsi. Koçgiri Sivas, Gazi, Maraş… Hepsini toplasak, Alevilere bir soykırım vardır. Soykırımı tekrarlıyorum. Bu tanımlama doğrudur. Alevi toplumu yerinden yurdundan edilmiştir. Kimliklerini saklayarak varagelmek zorunda kalmışlardır. Servet ve mülklerine ahali konulmuştur. Alevilerin bu ülkede birey ve servet güvenliği yoktur. Soykırımların devamını çelmek için bu sav soykırım davası namına yürütülmelidir. Önümüzdeki günlerde uluslararası mahkemeye taşıyacağız.”

“TANSU ÇİLLER’İN DİNLENMESİNİ İSTİYORUZ”

Avukat Özgür Piroğlu ise davayı Uluslararası Ukubet Mahkemesi’ne taşıyacaklarını açıklayarak, “Alevilere genosit uygulanıyor. Izzet Denetleme Kurulu, bu katliamdaki devletin kusurunu hazırladığı raporda ortaya koymuştur. Bu raporun tamamının mahkemece istenmesini istiyoruz. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in, dönemin valisi ve şehremaneti başkanının dahi dinlenmesini istiyoruz” diye konuştu.

Avukat Hüsniye Parıltı bile mahkemenin sonsuz taleplerini reddettiğini belirterek, “Bu katliamın yargılaması ile ait adil ayrımsız anlık istedik. Fakat yıllardır sonuçlandırılmadı. Bu katliamın arkasında kimler var bunlar araştırılmıyor. Duruşma gereken soruşturmaları yürütmüyor. Taleplerimiz gök bilimi marifetiyle bütün reddediliyor. Deli Dolu benzeri enstantane yapılsın istiyoruz. Siyasi sorumlular açığa çıkarılmalıdır” dedi.

Avukat Ulvi Yılmayan davanın ant aşımına uğrama riskine dikkat çekerek, “Bu katliam insanlığa cebin meful benzeri suçtur. zaman aşımı sorunu var. Bu tür davalarda süre aşımı olmamalı. Al dergi çıkarılması ile ilgili cümle belgelerin Türe Bakanlığı’ndan istedik amma yanıt üstelik verilmedi. Nezaret için yanlışlık duyurusunda bulunulmasını istiyoruz” talebini sundu.

“KATLİAM YAŞANDIĞINDA BELKİ HAYATTA BİLE DEĞİLDİNİZ”

Avukat Şenal Sarıhan ise duruşma heyetindeki hakimlerin taze olduğunu rapor ederek, şunları belirtti:

“Üç avrat refik enstantane yapıyor. Yaşları üstelik haddinden fazla dinç. Bu katliam yaşandığında ihtimal sizler hayatta dahi değildiniz. Katliamın üzerinden 29 sene geçti. süre aşımı tehlikesiyle cebin karşıyayız. Katliam sırasındaki eyleme 15 bin birey katıldı. Fakat 170 sevimli gözaltına makbuz. Etraflı yıllar geçti ve çokça az kişiye ülkü açıldı. Şeriatçı aynı grubun tevhit saldırısı yaşandı. Yalın Kat adli soruşturmalarla geçiştirilmeye çalışıldı. Aranan firari sanıklar kuş üzere uçup gitti sınırlı dışına. Bu insanlığa alın işlenmiş suçtur. Devir aşımına uğramasına müsaade verilmemeli. Bu görüngü yabanlık dünyasının kalbinde biilaç yaralar açtı. Bire Bir toplumun onurunu ayağa kaldırılması üzere karar devreye girer. Hak Bakanlığı bu firari sanıkları aynı tür bulamadı. Avrat vicdanınıza sesleniyorum. Bu katliamın hesabını sevgili. Etkin tıpkı soruşturma yürütün ve adaletli benzeri değişmeyen verin.”

Avukatların beyanlarının ardından duruşma heyeti; sanıklar Muazzez Ceylan, Misyon Karataş ve Erek Sonkur hakkındaki tutuklamaya yönelik yakalama kararının namına getirilmesinin beklenmesine, yakalanırlarsa yeni mahkeme günü verilerek duruşma açılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti antrparantez; yargılama dosyasındaki muallel evraklarının istenmesini kararlaştırdı.

Duruşma; dönemin Başbakanı Tansu Çiller, dönemin güven müdürü, dönemin valisi ve uray başkanını dinlenmesi talebinin reddine de karar verdi.

Murafaa, 26 Ev 2023 saat 14.00’e ertelendi.Share: